Dobrá zpráva pro plastické chirurgy: zájemkyň o zvětšení poprsí neubývá. A dobrá zpráva pro zájemkyně o tuto operaci: když ji teď podstoupíte, v létě budete mít v plavkách co ukázat.
„Moje babička se smíchem vzpomínala, jak si na tancovačku vycpávala podprsenku novinami a v těsnějším objetí šustila,“ směje se třicetiletá Kateřina. „Maminka na tom byla lépe, protože na světě už byla ´pušapka´. A co dnešní dívky? Některé dostanou zákrok od rodičů za maturitu…
Může se nám to zdát přehnané nebo povrchní, ale co když jim plný dekolt opravdu pomůže rozjet kariéru a sehnat skvělého partnera! Ne kvůli velikosti poprsí, ale kvůli velikosti jejich sebevědomí.
A protože augmentace prsou se stále drží na předních místech mezi výkony plastické chirurgie, hodně našich čtenářek se zajímá o to, jak operace probíhají. Na vaše dotazy, odpovídá plastický chirurg MUDr. Karel Urban z kliniky Esthé.
Kdy stojí plastika prsou za úvahu?
Je třeba si uvědomit, že ženský prs představuje jeden z nejvýznamnějších atributů ženské krásy. Proto jakákoli odchylka ve tvaru a velikosti prsu může být ženou velmi bolestně pociťována. Proto o úpravě poprsí uvažujeme v případech, kdy nositelce působí obtíže buď fyzické, nebo psychické. Jednodušší je rozhodování v případech, kdy prsa způsobují obtíže zdravotní, ať svojí velikostí nebo výraznou asymetrií a nadměrně či nerovnoměrně přetěžují páteř. Ale i v případech, kdy se žena trápí z důvodu velikosti, tvaru nebo výrazného poklesu prsů je vhodné zvážit jejich úpravu.
Pane doktore, existuje ideální věk, kdy podstoupit augmentaci prsou?
Optimální věk neexistuje a spíše se řídíme individuálními obtížemi v konkrétním případě. Samozřejmě je vhodné tyto výkony provádět až po dětech, ale není to pravidlem. Jsou případy, že mladá žena je frustrována svým poprsím – a je jedno, jestli velmi malým, nebo naopak velmi velkým –, vyhýbá se společnosti a těžko navazuje partnerské vztahy. Následně vidíme, jak po operaci rozkvete, je plná energie a zdravého sebevědomí.
Operaci před narozením dítěte tedy spíš nedoporučujete?
V případech, kdy prsa působí pacientce výrazné zdravotní nebo psychické obtíže, je možné k výkonu přistoupit klidně i před těhotenstvím. V ostatních případech je lepší s operací počkat až po dětech.
Ženy se často ptají, zda budou moct s implantáty kojit?
Implantáty obvykle nepředstavují překážku pro následné kojení. Vždy se vkládají až za mléčnou žlázu – pod žlázu nebo pod sval – a spojení žlázy s bradavkou zůstává zachováno. Proto ženy s prsními implantáty můžou normálně kojit. Pouze u výrazně velkých implantátů může někdy dojít ke tlaku na žlázu a následnému omezení kojení.
Jak dlouhou záruku poskytují výrobci silikonových implantátů?
Dříve tato záruka byla deset let, ale v dnešní době většina velkých renomovaných výrobců prsních implantátů poskytuje na poškození implantátů záruku celoživotní.
A jak dlouhou životnost mají ve skutečnosti?
Často se setkáváme s implantáty, které nositelky mají více jak dvacet let a z důvodu přirozeného stárnutí prsů si je nechávají vyměnit a případně prsa upravit. Obvykle jsou tyto implantáty neporušené a vypadají jako nové.
Jak náročná je operace, při níž se jen napravuje asymetrie prsou? Je to stejné jako při modelaci, nebo jednodušší?
V případech, kdy se provádí korekce asymetrie, užíváme standardní výkony na úpravu prsů, jako je modelace, zvětšení nebo zmenšení podle konkrétní odchylky. Vyměření nadbytečné tkáně, nebo naopak objemu, který je třeba doplnit tak, aby se asymetrie zmírnila, bývá náročnější a je třeba mít zkušenosti s tímto typem operací. Samotný operační výkon je pak obvykle stejně náročný jako u běžných operací.
Mění se trendy tvarů prsou?
Naštěstí u nás převažují pacientky, které si žádají přirozeně vypadající prsa. S odchylnými nebo dokonce extrémními představami a požadavky se setkáváme jen výjimečně.