Díváte se na sebe někdy zezadu? Jistě, obhlédnete se při zkoušení nové sukně nebo kalhot, přeměříte se pohledem na ulici při míjení velké výlohy. Letmé pohledy ale nenahradí pečlivější obhlídku. Opravdu víte, jaký máte zadek? Třeba to s ním není tak zlé, jak si někdy myslíte.
V Evropě se považuje za ideální rozměr zadní části (tedy kolem boků) 90 centimetrů, krásné pozadí např. v Brazílii musí mít rozhodně pár centimetrů navíc. V Jižní Americe prostě nefrčí v Evropě oslavovaná atletická štíhlá postava s pevným zadečkem, tam se z úpravy zadní části těla stal gigantický byznys. V našich krajích se ženy sice o něco ochotněji smiřují s tím, co od přírody v této partii mají, přesto rády a s potěšením sáhnou i po možnostech, které se jim k vylepšení pozadí nabízejí.
Čtverec nebo srdce?
Někdy jsme spokojené, většinou ovšem spíš ne. Vadí nám rozměry, nedostatečná pevnost a také tvar. Jaký ale ten zadek vlastně máme? Rozlišuje se několik typů: může být ve tvaru čtverce, srdce, trojúhelníku a velmi žádoucí je kulatý tvar. Kdo chce něco změnit, musí napřed vědět, na čem je.
- Kulatý zadeček se považuje za nejvíce atraktivní. Dodává tělu typicky ženské křivky, oblé boky a dojem štíhlejšího pasu. Taková postava je vysloveně žádoucí, i když jí úplně neschází obávaný tuk. Ukládá se ovšem od středu hýžďových svalů, a právě to tvoří kulatý tvar pozadí. Jeho majitelky jsou ve výhodě, stačí jim získanou postavu jen udržovat v kondici.
- Čtvercový zadeček – v tomto případě se tuk velmi často ukládá v dolní polovině zadečku, ke spodní části hýžďového svalu. Pozadí vypadá placatě a hranatě. Pro lepší vzhled je důležité posílit samotný hýžďový sval a pokusit se nedat šanci nadměrnému usazování tuku.
- Srdcovitý zadeček není výhra. Vlastní jej většinou stárnoucí nebo pohodlné ženy. Jejich pozadí mívalo jiný, příjemnější tvar, ale ztráta celkové kondice vede k ochabnutí hýžďových svalů. Tuk se dostává vlivem zemské přitažlivosti ke spodní části hýžďového svalu a usazuje se na jeho bočních stranách. Pro dosáhnutí kulatého zadečku je opět nutné posílit střed hýžďového svalu.
- Trojúhelníkový zadeček – na vině je nejčastěji věk a nedostatečná produkce estrogenu. Tuk se usazuje po celém těle, nejen na bocích a zadku. Pomáhá cvičení, zejména dřepy.
Jak ho zformovat?
Cokoliv se dá na lidském těle různě formovat, zvětšovat či zmenšovat, chce to zejména výdrž a ochotu něco obětovat. Posílit a vylepšit pozadí se dá několika způsoby. I když nechcete a nebudete trávit volný čas v posilovně, poměrně snadno se dá kondice zvyšovat i v domácích podmínkách. Vedle cvičení se dá sáhnout i k odborné pomoci ve specializovaných salonech zaměřených na rekondici a tvarování postavy, nebo dokonce navštívit kliniky plastické chirurgie. Samozřejmě, že tvar pozadí určuje také množství a způsob ukládání tuku, ovšem to, co ke zlepšení nevede, je drastická dieta nebo hladovka. I když potřebujeme zhubnout tryskově.
Zeptejte se chirurga
Radikální úpravy bývají většinou až cestou, kdy nic jiného nepomáhá nebo kdy nás jeho tvar neskutečně štve. Plastická chirurgie si s tvarem zadečku už mnoho let dokáže poradit s pomocí liposukce, tzn. odstraněním nadbytečného tuku v nežádoucích místech, ale umí také tuk umístit tam, kde se ho nedostává (brazilský lift hýždí). Jestli chce ale někdo pozadí naopak výraznější, ani to není problém. Silikonové implantáty, které se vkládají z tenkého řezu pod hýžďové svaly, vytvarují zadní partie rychle a trvanlivě.
- Odsátí tuku z hýždí je jedním z nejčastějších požadavků pro vytvarování postavy. Mohutné, neforemné (všechno je samozřejmě relativní a ryze individuální) zadní partie se dají nejsnadněji zkrotit odsátím přebytečného tuku liposukcí.
- Malý a plochý zadeček se s pomocí vlastního tuku dá vytvarovat pouze v případě, že vlastního tuku bude k dispozici dost na jiných místech těla. Liposukcí odsátý tuk se vpravuje do podkoží a částečně i do svalu. Z použitého množství se ale až 40 procent může poměrně rychle vstřebat. Tímto způsobem se tak dají tvarovat a korigovat kontury.
- Modelace za pomoci liposukce a skalpelu se dá použít zejména při výrazném zhubnutí v partii hýždí. Chirurgicky se odstraňuje povislá část kůže, pozadí se zpevní a případně dotvaruje tukem odebraným z jiných míst na těle.
- Implantáty usnadnily řešení některých estetických problémů. Umožní zvětšení prsů a používají se i ke tvarování a modelaci pozadí. Speciální hýžďové gluteální implantáty vypadají podobně jako ty, které se používají ke zvětšení poprsí, mají ale samozřejmě jiný tvar. I v tomto případě jsou k mání různé velikosti. Zákrok není příliš běžný, využívá se spíše v ojedinělých případech, někdy i jako řešení vrozených asymetrií nebo stavů po úrazech a operacích.
Hýbat se, cvičit a posilovat
O velikosti pozadí rozhoduje v první řadě velikost pánevní kosti s přilehlými kyčelními klouby. Genetika, v našem případě nejčastěji slovanská, se nedá ošidit. Ovšem je tu ještě další hráč – tuk. Sedavé zaměstnání, pohodlnost, gaučování, mlsání, to všechno může podpořit narůstání a bobtnání tukových buněk, které ze štíhlého a kulatého zadečku vytvoří neforemnou hroudu tuku. Tou se nikdo nemůže moc chlubit, navíc se dá i poměrně obtížně vtěsnat do jakýchkoli pohledných kalhot. Minisukně, šortky, plavky jsou krásné a přitažlivé, ale pouze a jen když halí krásné a dobře tvarované tělo. Sexy oblečení bez sexy postavy je spíš k politování. Obdobně je tomu i naopak, beznadějnou plochost snaha nezaoblí.
Každý zadeček bude rozhodně vypadat líp, když bude pevný a držet tvar. Formovat se dá jednoduchými cviky, vtip, který zajistí jejich účinnost, je v opakování. Pro kýžený efekt je potřeba výdrž a trpělivost. Na posílení hýžďových svalů jsou vhodné i další sporty, například jízda na kolečkových bruslích, běh, chůze po schodech a v zimě běžky.