Trend odkládání mateřství na pozdější dobu stále pokračuje. Průzkum společnosti Exeltis mezi českými ženami ve věku 15 – 50 let ukázal, že téměř 41 procent dotazovaných své první dítě porodilo až po 26. roce života. Přitom ideální věk pro první těhotenství je mezi 20 až 25 lety.
Čtvrtina respondentek porodila první dítě ve věku 26 až 30 let, více než 11 procent ve věku 31 – 35 let a téměř čtyři procenta tvořily prvorodičky starší 36 let. Podle průzkumu se věk žen plánující rodinu liší rovněž kraj od kraje. V Praze a ve větších městech je při narození prvního dítěte vyšší než v menších městech a na venkově. Velkou roli hraje také vzdělání. S vyšším vzděláním se projevuje oddalování narození prvního dítěte.
Přednost má kariéra
„Trend dnešní doby udává těhotenství jasný směr – ženy dávají často přednost kariérnímu růstu a finančnímu zajištění. Zatímco před dvaceti lety byla prvorodička starší dvaceti pěti let výjimkou, dnes se běžně ve své praxi setkávám se ženami i o deset let staršími,“ říká sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan z Lékařské fakulty v Hradi Králové. To ostatně potvrdil i aktuální průzkum, ve kterém ve sledovaném vzorku žen, kterým je dnes 42 až 50 let, bylo naprosto běžné, že první dítě měly před dosažením dvacátého roku života.
Výsledky rovněž ukázaly, že současná generace potenciálních matek přistupuje k plánovanému mateřství zodpovědně. Více než 43 procent dotazovaných svou snahu otěhotnět podpořilo nějakým konkrétním opatřením – ať už změnou stravovacích návyků a životního stylu nebo využíváním nejrůznějších doplňků stravy. Téměř 20 % žen plánujících těhotenství nejčastěji přestává kouřit a zásadněji omezuje alkohol.
Vyšší věk ovlivňuje úspěšnost početí
Kvůli vyššímu věku žen se ale nemusí početí hned podařit. Pětina respondentek čekala na první miminko více než jeden rok. Právě vyšší věk zásadně ovlivňuje úspěšnost těhotenství. „Biologicky je žena na těhotenství připravena mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Každý další rok snižuje úspěšnost těhotenství o čtyři až pět procent, po 38. roce života klesá pravděpodobnost početí ještě rychleji. Dobrá zpráva ale je, že pokud žena nemá žádné vážnější zdravotní komplikace, existují v dnešní době přípravky, které toto procento pomáhají zvýšit. Jedná se například o produkty obsahující tzv. inositoly, tedy vitaminy skupiny B, důležitá je ale také kyselina listová,“ dodává doktor Turčan