Věděli jste, že sůl je už po tisíce let používána jako účinný lék při úzkostech, nespavosti, dýchacích obtížích nebo onemocnění kůže? Tušíte, co všechno „obyčejný“ minerál s vaším zdravím dokáže?
Sůl je skutečně nad zlato a dříve jí byla připisována až magická moc. A neplatí to jen v případě, kdy hovoříme o surovině do kuchyně.
Možnosti jejího využití jsou totiž mnohem bohatší. Je levná a doma ji má snad úplně každý. Tak vyzkoušejte, jaké zázraky dovede v péči o zdraví, kondici a krásu.
V kuchyni: kamenná, nebo mořská?
Která je lepší? Názory odborníků se často rozcházejí. Běžná kuchyňská sůl je většinou vysoce čištěná, tedy zbavená celé řady prospěšných látek. Nerafinovaná mořská sůl obsahuje mnohonásobně více minerálů a výrazně nižší množství chloridu sodného. Ideální pro vaření je atlantská sůl, kterou seženete v prodejnách se zdravou výživou a bývá buď bílá, nebo šedá. V rafinované kuchyňské soli najdete jen dva minerály, a to sodík a chlor. Sodík má vliv na správné fungování svalů, udržuje vápník v krvi a podporuje metabolismus, dále zadržuje tekutiny v těle a podporuje aktivitu buněk. Když ale máte sodíku v organismu příliš, vznikají otoky a zvyšuje se krevní tlak.
Vzácné himálajské krystaly
Tento druh soli se považuje za nejzdravější a nejkvalitnější na světě. Má nádhernou strukturu a její krystaly bývají nazývány diamanty mezi solemi. Těží se ručně a při zpracování se velmi dbá na to, aby si zachovala veškeré prospěšné látky. Seženete ji nejčastěji v růžových, naoranžovělých nebo červených odstínech. V porovnání s obyčejnou kuchyňskou solí je bohatší na minerály, v krystalcích jich obsahuje celkem 84. Už více než 3000 let se v Asii používá k léčení různých chorob a obtíží. Její krystaly mají totiž vysokou schopnost ničit cizorodé látky v těle. Jedním ze způsobů léčby je, že se nahřáté přikládají na nemocná a bolavá místa.
Očistná kúra
Jednoduchou detoxikační kúru si připravíte sami doma. Vyrobte silný solný roztok a uchovávejte ho v chladu v uzavřené skleničce. Každé ráno dejte pár kapek do sklenice s čistou vodou, přidejte pár kapek šťávy z citronu a nalačno pomalu vypijte. Dělejte to tak každý den po dobu šesti týdnů. Pozor, pokud máte potíže s ledvinami nebo vysokým krevním tlakem, konzultujte vše raději předem s lékařem.
Lázeň na nohy
Sůl oceníte také v případě, že trpíte na popraskané paty, máte zatvrdlou či zrohovatělou kůži na chodidlech nebo vás trápí plísně. Nachystejte si jednou týdně koupel na nohy. Do lavoru nalijte potřebné množství vlažné vody (na každých 10 litrů vody potřebujete asi 200 g soli). Nohy ponořte do koupele na 20 minut a pak nechte volně uschnout. Do lázně můžete nakapat pár kapek esenciálního bylinného oleje. Tuto koupel můžete vyzkoušet i při problémech se spánkem či usínáním.
Solné koupele: péče o kůži
Při kožních problémech nebo onemocněních se využívá zejména himálajská sůl a také sůl z Mrtvého moře. Teplá koupel se solí pozitivně ovlivňuje příliš suchou a naopak i mastnou pokožku, blahodárně působí při atopickém ekzému i lupénce, přispívá k léčbě akné, regeneruje a vyživuje pokožku. Vanu naplňte do třetiny horkou vodou, rozpusťte v ní jeden kilogram soli a pak dopusťte vodu. Do vody můžete přidat sušené bylinky, skvěle se hodí například levandule, měsíček nebo heřmánek. Lázeň by měla mít teplotu alespoň 37 stupňů a vydržet byste v ní měli 20 až 30 minut. Pokud trpíte srdečními nebo cévními problémy, poraďte se s lékařem.