Imunitní systém pracuje jako dobře seřízený stroj, jako dobře ladící orchestr. Stejně jako on je složen z několika sekcí, jejichž funkce na sebe navazují, „vzájemně spolu ladí“. Jakmile se objeví falešný tón, oslabení imunitního systému, otevírají se dveře pro mikroorganismy, rozvoj rakoviny, autoimunitních nemocí, alergií… Imunitní systém má složku vrozenou a získanou, také se setkáváme s dělením na buněčnou a látkovou imunitu.
Důležitou součástí vrozené imunity jsou i bariéry, které zabraňují vniknutí cizorodých molekul i patogenů do organismu, jedná se o sliznice a hlavně pokožku. Další součástí jsou imunitní buňky, např. makrofágy, NK buňky, neutrofily, které sice nedisponují buněčnou pamětí, ale dokáží velmi rychle reagovat na přítomnost cizího antigenu a zahájit potřebnou ochranu, pohlcovat mikroorganismy a zabíjet je, ale také aktivovat další složky imunitního systému. V látkové složce vrozené imunity figurují přímé protimikrobiální působky jako defensiny, katelicidiny a také komplementový systém, který se také značně uplatňuje v boji proti infekcím i aktivaci imunitních buněk.
Další složkou je získaná, specifická. Sem patří T a B lymfocyty, které produkují protilátky. Tyto buňky rozpoznávají specifické, typické antigeny, které je aktivují. Vrozená imunita má paměť, paměťové buňky. Když se setká se stejným cizorodým materiálem podruhé, reaguje velmi rychle, mnohdy infekci zničí okamžitě v zárodku.
Ve stručnosti zmíněné součásti imunitního systému, spolu vzájemně velmi úzce spolupracují. Není tedy divu, že může dojít k snížení počtu některých buněk, k narušení komunikace, spolupráce a tím i k oslabení imunitního systému.
Náš imunitní systém je stále bombardován mikroorganismy, škodlivinami, alergeny, které na něj negativně působí a oslabují ho. Škodíme mu však i my nesprávným životním stylem s nedostatkem pohybu, nepravidelným stravováním, špatnou volbou potravin, nedostatkem spánku, stresem.
„Nejlepší pilulkou je změna životního stylu“ říká známý praktik tradiční čínské medicíny Milan Schirlo. „Naše tělo má úžasný samoregulační mechanismus, který se s mnoha problémy dokáže sám vyrovnat. Pokud ho však přetěžujeme nevhodným životním stylem nebo je patogen velmi silný, musí nastoupit léčba, ideálně přírodního charakteru, která je k našemu organismu šetrná a nezpůsobí cyklení dalších problémů“.
Otázkou tedy je, jak můžeme našemu imunitnímu systému pomoci?
Můžeme využít přírodní přípravky, které dokáží přímo ničit např. infekční mikroorganismy, nebo produkty, které podpoří imunitní systém. Dodají mu sílu, sladí jeho aktivitu, aby dokázal svého majitele účinně ochraňovat.
Jaké máme možnosti, když chceme svou imunitu podpořit? Zde je pár typů pro silnou imunitu:
1, Medicinální houby:
Medicinální houby jsou v dnešní době velmi populární a ve světě hojně používané. Ze všech uváděných produktů mají na naší imunitu nejvýraznější vliv. Proto jsou často využívány i lékaři západní medicíny u závažných zdravotních stavů, jako jsou třeba nádorová onemocnění. Jsou vysoce ceněné pro svou všestrannost v působení na zdraví člověka, posilují ho fyzicky i psychicky. Po tisíce let je využívá tradiční čínská medicína, ve které byly mnohdy cennější než zlato a byly určeny jen pro císařskou rodinu. Medicinální houby např. asijské Reishi, Shiitake, Cordyceps, Maitake, Hericium či jihoamerický Agaricus a sibiřská Chaga se těší velkému zájmu vědců a studie, a to i prováděné na dobrovolnících, ukazují, že jsou velmi silnými modulátory imunitního systému, dokážou jej nabudit, zvýšit počet imunitních buněk, jejich aktivitu, produkci protilátek, posílit integritu sliznic, podpořit hojení a urychlit rekonvalescenci, a to i tím, že zabraňují rozvoji nežádoucí zánětlivé reakce, která může být moc silná či dlouhotrvající a chronická. Takové záněty poškozují tkáně. V tomto případě houby imunitní systém usměrňují a působí protizánětlivě. Je též potvrzené, že složky hub, např. triterpeny, polysacharidy, jsou toxické pro mnoho typů virů, bakterií i hub, přičemž pro lidské buňky jsou naprosto neškodné. Je vhodné je používat preventivně i v případě, pokud už nemocní jsme, jsou dobře kombinovatelné s antibiotiky. U medicinálních hub je extrémně důležitá kvalita suroviny. Nesmí obsahovat těžké kovy, pesticidy, radioaktivitu… Pro terapii jsou nejvhodnější extrakty s poměrem polysacharidů kolem 30%. Některé medicinální houby si můžeme zkusit vypěstovat sami doma. Nicméně abychom dosáhly výrazného terapeutického účinku, musíme sníst (nebo uvařit) asi 50g sušených hub denně.
2, Echinacea:
Rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde byla využívána indiány pro léčení mnoha neduhů, hlavně pro podporu imunity. Díky užívání preparátů z této rostliny dochází ke zvýšení počtu imunitních buněk, hlavně T lymfocytů a také přímo ničí choroboplodné zárodky. Užívání echinacey je vhodné i jako prevence.
3, Rakytník:
Rostlina je po mnohá staletí používána jako zdraví posilující prostředek např. v Rusku, Číně. Jeho plody jsou velkou zásobárnou vitamínu C, ale také E a karotenu, vyrovná se mrkvi. Konzumace rakytníků posiluje imunitní systém, působí hojivě na sliznice trávicího a dýchacího ústrojí, též pomáhá hojit poškození pokožky, kterou také udržuje zdravou, pružnou. Posiluje tedy bariérové funkce a omezuje průnik mikroorganismů do těla.
4, Aloe vera:
Je dužnatá rostlina pocházející ze severní Afriky. Z dužiny jejích listů se vyrábí gel či šťáva, která obsahuje velké množství pro zdraví cenných látek. Posiluje imunitní systém i sliznice, má přímé baktericidní účinky, zmírňuje antioxidační stres, pomáhá detoxikovat, urychluje obnovu tkání.
5, Česnek:
Je od nepaměti považován za imunitu zvyšující rostlinu. Obsahuje množství zdraví prospěšných silic, vitamínů, triterpenů, saponinů i selen a jód. Je ověřeno, že má protiinfekční účinky, dokáže ničit viry, bakterie i houbové infekce. Pomáhá ulevit od příznaků provázející záněty dýchacích cest. Působí též proti shlukování krevních destiček, snižuje krevní tlak. Nevýhodou je, že může dráždit žaludek, proto jsou vyráběny preparáty z česneku, které tento negativní účinek minimalizují.
6, Ženšen:
Patří mezi silné adaptogeny obsahující velké množství bioaktivních látek. Velmi významné jsou ginsenoidy. Ženšen posiluje imunitní systém, podporuje funkci imunitních buněk a tvorbu obranných protilátek, posiluje také celkovou kondici fyzickou i psychickou a urychluje rekonvalescenci. Studie prokázaly, že užívání ženšenu snižuje vážnost a četnost infekčních onemocnění v průběhu roku.
7, Goji:
Tato rostlina patří mezi superpotraviny, adaptogeny. V tradiční čínské medicíně je považována za elixír života, což je dáno tím, že je velmi bohatá na vitamíny, minerální látky i aminokyseliny aj., které z ní dělají velmi silný imunostimulant. Podporuje množení buněk imunitního systému, hlavně T lymfocytů, zvyšuje jejich aktivitu a tím i urychluje a posiluje člověka v boji s infekcí. Má též hojivé a analgetické účinky.
Náš imunitní systém je ochránce, který nám dnes a denně zachraňuje život, proto bychom o něj měli pečovat. A jak je vidět, je mnoho možností, jak imunitnímu systému pomoci, a tím i sami sobě.