Na otázky odpovídá Mgr. Pavlína Kučerová, ředitelka společnosti Beautysense s.r.o.
Teoreticky by pro naši pokožku mělo být lepší rostlinné složení a veganské výrobky, pro péči o pleť mohou nabídnout celou řadu výhod. „Veganské výrobky mají stejné obecné výhody jako veganská strava, pokud jde o uvědomělý postoj k životnímu prostředí a odpovědnost ke zvířatům, ale mohou být také skutečně prospěšné pro vaši pokožku? „Veganské přísady jako aloe vera, zázvor, česnek, máta a levandule se po staletí používají pro své léčivé a kosmetické vlastnosti.“ Veganské produkty jsou navíc často bohaté na vitamíny plné protizánětlivých a antioxidačních vlastností, a protože obvykle obsahují méně přísad, může být snazší pochopit, co přesně dáváte na kůži. Toto vše je pravda, ale je zde opět velké ALE.
Veganský výrobek by měl mít certifikát Vegan, který uděluje společnost Vegan Society, která samozřejmě stanovuje hned několik kritérií. Co ale nezohledňuje je používání chemie. Tzn. že logo Vegan ani zdaleka nemusí znamenat, že se jedná o čistě přírodní produkt, pocházející z rostlinných složek. Naopak, mnoho takto označených přípravků je plných chemie a syntetických nebo nebezpečných látek. Provedla jsem menší průzkum a našla jsem ve výrobcích označených Vegan, SLS, PEG, syntetická barviva nebo vůně. Docela mě pobavila také informovanost některých veg e-shopů, složení uvádějí např. takto: Obsahuje antioxidační extrakty z ovoce a vitamin E. Bez parabenů. Vegan. A to je vše? Pak se opravdu nedivím, že dochází k velkým nedorozuměním. Proto nezaměňujte přírodní BIO kosmetiku za vegan kosmetiku, která čistě přírodní být nemusí. Zkontrolujte také na etiketě slova „bez konzervačních látek“. Tyto výrobky mohou rychleji vyprchat, proto je nutné je skladovat při nižších teplotách. Vše co jsem uvedla vede k jednoduchému závěru, číst ve složení kosmetických přípravků.
Je „Vegan“ i „Cruelty free“ (bez krutosti)?
Když uslyšíte, že produkt je veganský a neobsahuje vedlejší produkty živočišného původu, myslíte si, že je také „Cruelty free“, že? Ne nutně.
„Cruelty free “jednoduše znamená, že produkt nebo jeho složky nebyly na zvířatech testovány dodavatelem, výrobcem nebo jinou třetí stranou. Některé značky mohou být „Cruelty free“ a nejsou veganské. Výrobky „Cruelty free“ pocházejí z etických zdrojů, ale stále mohou obsahovat vedlejší produkty živočišného původu, jako je včelí vosk, karmín a lanolin, takže se vyplatí přečíst seznam složek. Pokud hledáte produkt, který je veganský a zároveň „Cruelty free“měl by mít označení Cruelty free vegan. Kosmetika opatřená tímto certifikátem je pak nejen netestovaná na zvířatech, ale také nesmí obsahovat žádné suroviny živočišného původu.
Někdy si pleteme označení přírodní a bio, jindy se považují za jedno a totéž, oba termíny totiž nejsou vymezené a zákonem stanovené. Všimli jste si, že přírodními produkty je zavalený celý kosmetický trh? I tady je nutné pečlivě vybírat a dobře číst ingredience. Je nutné rozlišit, zda se jedná o přírodní kosmetiku nebo o kosmetiku s obsahem přírodních látek.
Co tedy obsahuje a jaká je pravá přírodní a bio kosmetika? Jejich suroviny a plodiny musí pocházet z velké části z ekologického zemědělství, což znamená, že se při jejich pěstování nepoužívaly chemická hnojiva či postřiky. Použité ingredience jsou rostlinného nebo živočišného původu. Jejich základ tvoří přírodní oleje, tuky, vosky a rostlinné výtažky, které mohou být doplněny o med, mořskou sůl nebo minerální soli a další přídavky. Nepoužívají se ropné produkty a syntetická barviva. Vůně je taktéž přírodní a syntetická parfemace není dovolena. Důležitým kritériem je, že výrobce musí doložit, že použité suroviny nebyly pěstovány pomocí geneticky modifikovaných organismů (GMO). Dále je nutné, aby zpracování a následná likvidace produktu byla co nejšetrnější k přírodě. To se týká také obalu, který musí být ekologický a recyklovatelný.
Díky jejímu přírodnímu složení a spoustě látek příznivých pro pokožku je vhodná i pro pleť velmi citlivou a také pro dětskou pleť.
A jak je to s konzervanty? Kosmetický průmysl se vrací k přírodním, které se dříve běžně používaly. Například až 20% obsahu dokáže zakonzerovat alkohol získaný ze zkvašeného ovoce. Mezi přírodní konzervanty patří např. kyselina salicylová z vrbové kůry, citronová šťáva nebo přírodní vitamín E. Ale o tomto tématu až někdy příště.
Pro raw neboli živou kosmetiku platí stejné zásady jako pro tu veganskou, ale je ještě přísnější v tom, že ingredience v ní obsažené jsou opravdu téměř ze 100 procent absolutně přírodní. A stejně jako u raw stravy, i látky obsažené v raw kosmetice nesmí projít teplotou vyšší než 42 stupňů, takže léčivé složky v ní zůstanou plně zachovány.
Při každém svém výběru a to nejen v kosmetice se řiďte selským rozumem.