Sluneční brýle patří k nezbytné letní výbavě, protože chrání náš zrak před nebezpečným slunečním zářením. Podle čeho ale vybrat ty pravé? Než se vypravíte do obchodu, zodpovězte si následující otázky…
Kde je budu nosit?
Sluneční brýle jsou nejen slušivý doplněk, ale především mají důležitou funkci: chránit zrak. Při jejich výběru dbejte proto na kvalitu a vybírejte je v optice nebo specializovaném obchodě. Kvalitní brýle mají na vnitřní straně postranice uvedený certifikát CE a zároveň stupeň ochrany. Kategorie slunečního filtru se označuje číselnou hodnotou od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští. Nejvyšší ochrana je zapotřebí při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením – například u moře nebo v horách. A nenechte se zmást mylnou domněnkou, že ráno a odpoledne slunce očím neškodí! V této době totiž bývá přímo v úrovni očí.
Na co dejte pozor: Mnoho lidí si myslí, že čím jsou brýle tmavší, tím lepší ochranu zajišťují. Tak to ale není! Tmavé brýle bez filtru můžou způsobit větší škody, než kdybyste brýle nenosili vůbec. Na slunci se oční zornička automaticky stáhne a dovnitř propustí méně světla. Pokud si ale nasadíte tmavé brýle bez UV filtru, zornice oka se rozšíří a škodlivé UV záření se do oka dostane ve větší míře.
Na co je budu používat?
Podstatné kritérium při výběru slunečních brýlí je i to, při jakých činnostech je budete nosit – můžete si proto pořídit několik typů podle druhu aktivit. Sportovci by měli vybírat brýle z hlediska funkčnosti, ochrany před úrazy a pohodlí. Při běhání by hlavně neměly klouzat z nosu, pro cyklisty jsou vhodné samozabarvující brýle, usnadňující přechody ze světla do stínu. Pro řidiče je skvělý polarizační filtr, který ruší difúzní, tedy odražené světlo.
Na co dejte pozor: Hladina moře, bazénů či jiných vodních ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři apod. používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. Ty zároveň chrání oči před solí v moři anebo před nečistotami v přírodních koupalištích.
Jak mají vypadat?
Určitě i otázka designu hraje důležitou roli – přeci jen jde zároveň o módní doplněk a zejména dámy preferují takové sluneční brýle, které budou ladit s celkovým outfitem. Brýle, které budete nosit do města nebo do práce, by měly být nejen funkční, ale také vkusné, odpovídající příležitosti a zároveň vyjadřovat vaši osobnost. Naštěstí designéři myslí na všechny kategorie zákazníků a na trhu najdete nepřeberné množství tvarů, barev i materiálů obroučků. Pokud chcete něco neobvyklého, můžete zkusit například dřevěné či karbonové. Nezapomeňte však, že brýle by měly ladit nejen stylově, ale zároveň vám také sednout na obličeji. Musejí dobře padnout za ušima, a hlavně na kořeni nosu, aby nepadaly, ale ani netlačily. Řasy by se ani při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček.
Na co dejte pozor: Aby brýle propouštěly co nejméně UV paprsků, měly by mít velká skla – sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního svitu i před odrazy z různých stran. Naštěstí jsou velká skla zároveň trendy!
Mám dioptrickou vadu?
Určitou ochranu před UV zářením poskytují také dioptrické brýle, vždy se ale ujistěte, že skla vašich brýlí UV filtr obsahují. Můžete si pořídit i sluneční dioptrické brýle.
Na co dejte pozor: Nositelé kontaktních čoček si můžou také vybrat ty s UV filtrem, ale je důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi.