Ze všech stran slyšíme, jak je zdravé jíst bezlepkově. Na otázky, zda to má nějaký efekt, když nemáme alergii na lepek odpovídá výživový poradce ing. Ivan Mach, CSc. „Často se setkávám v poradně s klienty, kteří přiznávají, že milují čerstvý chřupavý, obvykle pšeničný chléb. A když se jich zeptám, co soudí o příčině své nadváhy nebo špatného trávení, obvykle si sami myslí, že je to způsobeno právě nadměrnou konzumací pečiva.“
„Téměř polovinu obsahu bílkovin v pšeničném chlebu tvoří lepek, kvůli kterému jsou obiloviny zařazeny mezi tzv. alergeny, i když alergií na lepek trpí jen asi 3 % obyvatel. Obsah této bílkoviny ve stravě dosáhl pro mnohé strávníky ´milující chléb´ množství, které obtížněji snášejí – méně tolerují, i když netrpí alergií na lepek (celiakií), což se u nich může projevit např. tím, že je pšeničné pečivo nadýmá, nafukuje. Pokud však přejdou na bezlepkové pečivo, a sníží tak obsah pšeničného lepku ve svém jídelníčku, tyto příznaky obvykle vymizí, a pokud výrazně omezí pečivo jako koncentrovaný zdroj energie ve svém jídelníčku, mohou dokonce zhubnout.
Je proto třeba se otestovat, zda se vynecháním pšeničného lepku ve stravě něco změní k lepšímu – jaké výhody to přinese, a podle toho se zařídit – říkáme tomu management lepku. Bílé pšeničné pečivo můžete nahradit bezlepkovým pečivem (oblíbená je řada Vitacelia) nebo bezlepkovými potravinovými zdroji – pohankou, jáhlami, luštěninami včetně sóji a cizrny, dále brambory, rýží, kukuřicí aj. Nabízí se i přechod na nepšeničné obiloviny, jako je žito, které je vzhledem k jiné povaze lepku než má pšenice, lépe snášeno.