Každodenní konzumace těchto „živin“ může způsobovat chronické zdravotní obtíže – častými bolestmi hlavy či chronickou únavou počínaje, a vážnějším astmatem či ekzémy konče. Jednou z hlavních příčin tohoto nezdravého bydlení je právě vlhkost a z ní se rodící plísně. „Jejich příčinu je třeba hledat už v provedení stavby vlastní budovy a druhů materiálů, které ke stavbě zvolíme,“ varuje Tomáš Sysel z nezávislé platformy Institutu zdravého bydlení.
Výrobci stavebních materiálů, kterým záleží na zdravém bydlení, proto vždy kloubí kvalitu svých výrobků s jejich odborně správným použitím v rámci stavby. „Například pokud zákazník investuje do kvalitních oken, která ale budou neodborně namontována, musí počítat s tím, že například v připojovací spáře oken může vznikat prostředí vhodné pro bujení plísní. Na první pohled vypadá ostění kolem zabudovaných oken stejně, ale pod povrchem se může skrývat doslova biologická bomba,“ říká Jan Tušl, spolumajitel značky VEKRA, největšího českého výrobce oken a vchodových dveří.
Výzkumný Park Viva
Rakouské městečko Wopfing v sobě skrývá světový unikát – největší výzkumné zařízení v Evropě pro porovnávání vlivu stavebních materiálů na interní mikroklima, Viva Park. Výzkumný park poskytuje možnost srovnání různých stavebních materiálů a jejich vliv na komfort bydlení se zaměřením na zdravé bydlení. „V našem výzkumném Viva Parku můžete navštívit 13 domů, které mají stejné vnitřní rozměry, stejnou orientaci ke světovým stranám, a tudíž i stejné klimatické zatížení, mají stejné vstupní a okenní otvory, ale byla zvolena různá materiálová řešení obvodového pláště a vnitřních povrchů. Všechny domy jsou vybaveny vyspělou technikou, která v nepřetržitém automatickém provozu simuluje fyzikální dopady typického domácího provozu ve čtyřčlenné rodině. Od ranního sprchování a vaření snídaně až po odpolední návrat rodiny domů, vaření večeře, vyvětrání a snížení teploty před spaním. V domech je instalováno množství špičkových měřicích přístrojů, které v mnoha místech měří dynamiku fyzikálních parametrů v interiéru i v jednotlivých částech konstrukcí v návaznosti na měnící se klimatické vlivy a způsob využívání interiéru. Velké množství dat ze všech domů se odesílá průběžně do datového centra, kde jsou následně vyhodnocovány externími nezávislými institucemi,“ popisuje Pavel Med, generální ředitel společnosti Baumit v ČR. Zjištěné výsledky Baumit aplikuje do svých stavebních systémů a jednotlivých výrobků.