KONTAKTNÍ ALERGICKÁ DERMATITIDA
Vzhledem k množství látek, kterým jsme v dnešní době vystaveni, se není čemu divit, že přibližně desetina naší populace trpí kontaktní alergickou dermatitidou. Kontaktní znamená, že je tato kožní nemoc vyvolaná působením látek z vnějšího prostředí na povrch kůže. Počet takových látek jde do tisíců a jedná se o látky jak syntetického, tak i přírodního původu. Jejich zdrojem může být kosmetika, čisticí prostředky, oblečení, šperky a jiné. Jednou z profesí trpící touto dermatitidou ve vysokém procentu jsou kosmetičky, jejichž ruce jsou velmi často vystavené přípravkům s alergenními látkami – konzervanty, parfemací a dalšími. Pojem dermatitida obecně popisuje zánět kůže. Dohromady slovní spojení kontaktní dermatitida tedy označuje zánětlivé onemocnění vyvolané kontaktem chemických sloučenin nebo předmětů s povrchem kůže.
Příčiny
U kontaktní alergické dermatitidy je situace komplikovanější a horší než u iritační dermatitidy. Zde už se do obranného mechanismu těla zapojuje imunita. K vzniku této reakce dochází po opakovaném styku látky s kůží (období senzibilizace) nebo po opětovném použití látky po delší době, u níž byla v minulosti zaznamenána negativní reakce (fáze reakční). K vzniku alergické kontaktní dermatitidy dochází i při malém množství a krátkodobé aplikaci alergenní látky. Pokud k ní dojde, tak je celoživotní a nevratná. Buňky imunitního systému budou navždy specifickou látku rozeznávat a reagovat na ni.
Kdy dojde ke zlomu a projevům onemocnění, se odvíjí od vrozené vnímavosti jedince, koncentraci látky, a především frekvenci vystavování se alergenním látkám. U někoho to mohou být dny nebo týdny, u jiného měsíce a u některých dokonce i roky. U všech ale platí to stejné – jakmile překročíte hranici období senzibilizace a dostanete se do fáze reakční, není cesty zpátky. Negativní projevy se pak vždy po opětovném kontaktu s alergenem vrací v rozmezí 24–48 hodin.
Příznaky
Za obecné projevy se považuje suchá kůže a porucha epidermální bariéry. U alergické dermatitidy se projevy rozšiřují i mimo místo aplikace alergenní látky např. když aplikujeme krém na ruce s alergenní látkou, mohou nám otéct oční víčka. Dochází k zarudnutí, opuchnutí, vzniku papulek a především k silnému svědění, které je podstatným znakem pro odlišení od iritační kontaktní dermatitidy.
Jak se jí vyvarovat?
Vznik alergické kontaktní dermatitidy je nevratný a do konce života se musí postižená osoba dané látce nebo více látkám vyhnout. Prevence je tedy nejlepším řešením. Předcházet vzniku tohoto onemocnění omezením styku s alergenními látkami, mezi které patří často i složky přítomné v kosmetických přípravcích. Patří sem například konzervační látky (methylisothiazolinone (MIT), diazolidinyl urea), éterické oleje (ylang ylang, rozmarýn), složky éterický olejů (linalool, limonene) a rostlinné extrakty (měsíček, arnika). Vhodné si je tedy vybrat kosmetiku neobsahující tyto složky nebo alespoň omezit s takovou kosmetikou kontakt na minimum. Mezi nejohroženější osoby patří kosmetičky, které pracují s kosmetickými přípravky ve vyšším množství než běžný spotřebitel. Právě proto často trpí projevy kontaktní alergické dermatitidy na rukách a nejen tam. Řešením je přestat používat přípravky s dráždivými látkami a pokožku ošetřovat přípravky bez obsahu těchto alergenů.
V současné době je třeba řešit i šetrnou sluneční péči. Nízkou, na denní použití vhodnou variantou je Gel na opalování s liposomy DR. BAUMANN, nebo varianta s látkami výhradně tělu vlastními Mléko na opalování Vitamin Faktor 6 z řady SkinIdent. Ani jeden z těchto přípravků neobsahuje UV filtr, ochrana je docílena pouze vysokým podílem přírodního vitaminu E, betakarotenu a vícevrstvých liposomů. Chceme-li středně vysokou ochranu do našeho prostředí, která obsahuje UV filtry a je vyhovující i pro velmi citlivé jedince, můžeme zvolit Emulzi na opalování Faktor 15 bez olejů a emulgátorů. Více informací na www.dr-baumann.cz.