Třetí pondělí v lednu bylo dlouhá léta označováno za nejdepresivnější den v roce. Ačkoli odborníci vyvrátili, že by tomu tak opravdu bylo, je stále dobré si v dnešní náročné době připomenout, co lidi trápí a jak bojovat s depresemi a úzkostmi.
Deprese a úzkosti v době pandemie bují, podle odborníků letos narostly až v řádech desítek procent. Určitou formou duševní poruchy údajně trpí každý pátý člověk. Studie Institute for Health Metrics and Evaluation z roku 2017 předpokládá, že přes 10 % populace trpí nějakou mentální poruchou. Ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl pak letos potvrdil, že koronavirová pandemie uspíšila nárůst afektivních poruch, jako jsou deprese a úzkosti, někdy až o desítky procent. Výskyt deprese je přitom až čtyřikrát vyšší u žen než u mužů. Data z celého světa ukazují, že lockdown se na psychice lidí velmi nepříjemně podepsal – a že správná duševní hygiena je tedy zapotřebí více než kdy dřív.
S depresemi pomáhají i technologie
Do boje s nelehkými následky situace se vydaly i dva projekty s českým původem, VOS.health a Terap.io. VOS.health je aplikace s globální ambicí založená na pravidelné sebereflexi uživatele, díky které pomáhá s prevencí duševních problémů. Sebereflexe prokazatelně snižuje pravděpodobnost vzniku deprese a úzkostí. Aplikace, za jejímž vývojem stojí české studio Qusion, dokáže zaznamenávat náladu a vizualizovat ji tak, aby bylo pro člověka co nejsnazší rychle porozumět těmto informacím. Spojuje a interpretuje data z dalších aplikací jako Apple Health či Google Fit a agreguje jiná data, která ovlivňují zdraví – například počasí. Umí také zasílat autonomní adresné intervence a v nejbližší době i personalizovaná doporučení pro zlepšení duševní pohody.
Platforma Terap.io, nabízí terapeutická sezení online. Pomůže během pár kroků najít správného terapeuta, klient se s ním propojí a sezení mohou probíhat z bezpečí domova. „Mezi velké výhody patří fakt, že si lidé mohou sami vybrat svého terapeuta – ať už je pro ně důležité pohlaví či zkušenosti. Dále si každý může zvolit formu komunikace, terapie může probíhat formou videohovoru, klasického hovoru či chatu. O psanou formu terapie je mezi lidmi překvapivě velký zájem, nejčastěji ale stále preferují video. V neposlední řadě je online terapie flexibilní a méně časově náročná – člověk nemusí nikam jezdit a terapii si může naplánovat na víkend nebo na pozdní večer, pokud má terapeut volno,“ popisuje princip platformy její spoluzakladatel a CEO Chádí El-Moussawi.
Na Terap.io každý měsíc proběhne kolem 300 sezení s terapeuty. Počet se stále zvyšuje, měsíčně přibude více než 100 nových klientů, oproti létu se zájem o služby online terapeutů ztrojnásobil. Aktuálně na platformě působí 15 terapeutů, do konce roku jich přibude dalších 10. Terap.io také začalo nabízet poukazy na terapie pro firmy, vzhledem k rostoucímu zájmu ze strany zaměstnanců. Poukazy mohou samozřejmě koupit i lidé jako dárek pro své blízké.