Začátkem května bude mít Praha jako první v Evropě kliniku, která si klade za cíl udržet pacienty zdravé a prodloužit jim život, nikoliv jen léčit. Nabízet bude osobní přístup, komplexní pohled na zdraví člověka, dostatek času na pacienta, rozsáhlou prevenci, inovaci a důvěra. Na to v lékařské péči sází tzv. přístup concierge medicine, který se prosadil v USA a nyní bude v premiéře kombinován s tzv. lifestyle medicine.
Lékaři kliniky Concierge medicine Europe budou aktivně hledat cesty, jak dostat své klienty do co nejlepší kondice, soustředit se na udržování dobrého zdravotního stavu, namísto toho, aby léčili pouze symptomy nemocí, či zdravotních problémů.
Až 66 % pacientů si svého lékaře vybírá podle toho, zda v nich vzbuzuje dostatečnou důvěru a sympatie. Dlouhá čekací lhůta je naopak důvodem, proč pacienti své lékaře opouštějí. Návštěvu praktického lékaře většinou provází až hodiny strávené v čekárně, u specialisty pak čekáme na objednání měsíce. Přístup concierge medicine toto mění. Například lékařskou prohlídku na takové klinice si lze sjednat na tentýž, maximálně druhý den a trvá minimálně 30 minut, protože osobní lékař jde do detailů a zvažuje proměnné, které standardní praktický lékař nemá prostor řešit.
Osobní lékař dokonale zná svého pacienta a úzce spolupracuje s různými specialisty. Stává se jakýmsi průvodcem klienta v rámci zdravotnického systému. Klade důraz na inovativní a preventivní způsoby léčby, jako např. kapsulární kolonoskopie (neinvazivní kolonoskopie bez nutnosti krátké hospitalizace), která je v českých podmínkách zcela unikátní, nebo krevní testy na počkání, jež klientovi zaručí dostatečný komfort a jistotu. Naprostým standardem je také možnost e-mailových nebo telefonických konzultací. „Naší vizí je vybudovat bezkonkurenční zdravotnické zařízení, kde bude kladen speciální důraz na individuální přístup, prevenci a zdravý životní styl. Všichni naši odborníci jsou členy European Lifestyle Medicine Association (ELMA). V případě kritických případů žádáme o tzv. second opinion (druhý názor) spolupracující lékaře, kteří praktikují v takzvaných centrech excelence, jako je například Brigham and Women’s Hospital v Bostonu apod.,“ komentuje Wolfram Schleuter, zakladatel kliniky, ambasador European Lifestyle Medicine Association.
Na klinice Concierge Medicine Europe v Praze bude lékařská péče úzce provázána rovněž s tzv. lifestyle medicine. Osobní lékaři, specialisté, odborníci na výživu i osobní trenéři pracují jako jeden tým. Klinika má dokonce i vlastní fitness centrum. V lifestyle medicine jde o komplexní přístupu v péči o klienta, kombinaci nutriční terapie, pravidelné fyzické aktivity, tzv. stress managementu, ale i psychologické a sociální podpory, které jsou klíčové při prevenci a léčbě chronických onemocnění
Jeden lékař standardně pečuje maximálně o 900 klientů, na rozdíl od klasických lékařů, kteří mají v portfoliu až tisíce pacientů. Na pražské klinice plánují počet snížit na 650 klientů a nabízet tak ještě privátnější přístup.