Pokud si vybíráte pobyt v lázních a radon ve vás vyvolává obavy a spousty otázek, pak právě pro vás přinášíme základní desatero o radonu, které vám jej představí v docela jiném světle! Věděli jste například, že radon představuje účinnou léčivou energii z hlubin země?
Co je radon?
Radon je vzácný plyn, který v roce 1900 objevil Friedrich Ernst Dorn při zkoumání radioaktivního rozpadu radia. Jméno prvku se od jeho objevení několikrát změnilo – původně byl označován jako radiová emanace, tedy vyzařování, a později niton (z latiny svítící). Dnešní označení se používá od roku 1923. Radon je těžší než vzduch, a dokonce jde o nejtěžší plynný prvek na Zemi.
Kdo by neznal Marii Curie?
Už víme, že radon se uvolňuje při rozpadu radia, a proto je s ním pevně spojeno i jméno známé francouzské vědkyně polského původu Marie Curie-Skłodowské, která za izolaci čistého radia získala Nobelovu cenu. A to již druhou, když první obdržela společně se svým manželem Pierrem Curie a objevitelem radioaktivity Henri Becquerelem za výzkum radioaktivity. Pod jejím osobním vedením byly také později prováděny první výzkumy léčby rakoviny pomocí radioaktivity. Aby přitom dosáhla svých vědeckých úspěchů, musela nejprve překonat tehdejší společenské předsudky vůči ženám a jejich účasti na vědě a dalších oblastech.
První radonové lázně na světě
Světové prvenství v podobě vůbec prvních radonových lázní na světě najdete v malebném horském údolí v Jáchymově. Když v roce 1864 dobývali ve zdejším dole horníci rudu a vytryskl silný pramen, ještě nikdo nevěděl, že to bude právě radonová voda, která po objevu manželů Curieových proslaví Jáchymov jako lázeňské město. Jáchymovské lázně byly založeny roku 1906 a v roce 1911 byla otevřena první, a tedy nejstarší, lázeňská budova, dnešní Lázeňské centrum Agricola s nedávno nově přistaveným saunovým dolem.
Pití radonu zakázáno!
Zajímavou perličkou z historie radonových lázní je, že původně se přírodní voda obohacená o radon podávala i v rámci pitné kúry, a to půl hodiny po malých doušcích a při plném žaludku. Od této procedury ale moderní lázeňství s ohledem na nové vědecké poznatky ustoupilo už na počátku 19. století.
Nejvyšší koncentrace radonu v Evropě
Jedinečnost jáchymovských lázní spočívá v mimořádných léčivých účincích desítky tisíc let staré přírodní vody s nejvyšší koncentrací radonu v Evropě, díky nimž platí dokonce za nejúčinnější lázně v Evropě. Zdejší radonová voda totiž dosahuje terapeuticky ideálních hodnot, díky nimž nemá v celoevropském měřítku srovnání.
Tak trochu jiné koupele
Unikátní léčivá voda se v Jáchymově využívá k tradičním procedurám v podobě radonových koupelí. Během klasických léčebných lázeňských pobytů jich zpravidla dostanete 10 až 24. To je rozpětí ideálního počtu koupelí, po němž pacienti potvrzují, že úleva od problémů trvá i déle než půl roku, a dokonce dochází ke snížení dávky léků proti bolesti. Tuto jedinečnou proceduru si navíc můžete vyzkoušet i v rámci relaxačních pobytů – jednu koupel lze totiž absolvovat „na zkoušku“ i bez předpisu lékaře.
Radon v krabičce
V jáchymovských lázních vymysleli a jako jediní na světě podávají vlastní, více než 100 let starou, léčebnou metodu – Brachyradiumterapii, známou jako jáchymovské krabičky. Tato procedura, spočívající v přiložení pouzdra s nosičem s léčebnou dávkou záření přímo na bolestivé místo, je jednorázová a je možné ji absolvovat po předpisu lékařem jednou za rok a trvá šest hodin. Zároveň je poskytována v Radiologickém pavilonu pod dohledem lékaře i radiologického asistenta a jednotlivé dávky jsou přesně spočítané, takže rozhodně není potřeba se ničeho obávat.
Léčebné účinky radonu
Radonová voda nemá na rozdíl od jiných přírodních léčivých zdroj účinky chemické, ale energetické. Přijatá energie přitom mimo jiné aktivuje imunitní systém a odstraňuje škodlivé stresory z těla. Pro představu jde ve zkratce o princip podobný očkování, kdy malá dávka infekce vybudí imunitní systém k opravě chyb způsobených zánětem a nastartuje léčebné procesy. Během radonové kúry se také vyplavují v těle endorfiny, známé jako hormony štěstí, které způsobují dobrou náladu a tlumí bolest. To vše jsou důvody, proč radonové procedury vykazují zejména protizánětlivé účinky a zároveň zmírňují bolesti, zlepšují pohyblivost kloubů, prokrvení svalů a hojení ran či pozitivně ovlivňují krevní tlak.
Bezpečnost na prvním místě
Lázeňské léčby za pomocí radonu určitě není potřeba se obávat, je totiž velmi šetrná a bezpečná. Dokazuje to například doba vyloučení radonu z těla, která je 20 minut – tedy tak dlouho, jak trvá jedna koupel. Dále celková dávka záření během optimálního terapeutického počtu, což je osmnáct koupelí, není vyšší než při provedení jednoho rentgenového snímku krční páteře. V neposlední řadě je pravidelně a velmi důkladně sledován a kontrolován obsah radonu ve vodě i ve vzduchu. Ostatně účinnost i bezpečnost dokládá mimo jiné i více jak sto let účinné léčby především nemocí pohybového a oběhového ústrojí, kožních onemocnění či komplikací cukrovky.