V květnu 2012 v značka Lush shromáždila přes 400 000 podpisů na podporu Evropské směrnice o kosmetických přípravcích, legislativu, která činí z Evropy první oblast na světě, kde je zakázáno testování kosmetiky na zvířatech.
Dnes, 11. března, pořádá více než 850 obchodů LUSH po celém světě, včetně toho v pražském OC Palladium, velké oslavy: tato směrnice vstupuje dnes v platnost. Ode dneška tedy všechny evropské kosmetické značky nesmějí testovat své produkty při výrobní fázi na zvířatech a v EU je také zakázán oficiální prodej testované zahraniční kosmetiky.
LUSH je od samotného vzniku jednou z prvních značek, která tvrdě bojuje za práva zvířat, a byla rovněž jednou z prvních kosmetických společností na světě, která nejenže nikdy netestovala své finální produkty, ale také nenakupovala na zvířatech testované ingredience. Výrobky se vyrábějí převážně ručně a z čerstvých ingrediencí.
Při prosazování této směrnice hrála obrovskou roli veřejnost. Kontinuální tlak evropské veřejnosti donutil zákonodárce navrhnout tyto zákony, a pouze veřejný tlak nedovolil toto téma smést ze stolu, zatímco se prosazení této legislativy stále odkládalo. V obchodech LUSH po celé Evropě ještě loni probíhaly petice pro Evropskou komisi, trvající na pokračování prosazování legislativy, jelikož hrozilo, že se její zavedení odloží o dalších 10 let. Jedná se tedy o opravdu krásnou příležitost k oslavám, jelikož Evropská komise hlasy Evropanů vyslyšela a po dlouhých odkladech je tato legislativa konečně uzákoněna v plném znění. Každý člověk, který kdy šel protestovat, podepsal petici nebo napsal členům vlády v této věci, může být hrdý na to, že s jeho přispěním byla tato průlomová směrnice na ochranu zvířat zavedena. Možná jste to byli i vy!
Takže když teď víme, že tlak veřejnosti skutečně může mít význam – zkusme použít naši sílu k tomu, abychom pomohli dalším zvířatům!
Kosmetická směrnice zahrnuje pouze testy, které jsou prováděny specificky pro kosmetické účely. Nicméně kosmetické ingredience se také testují pod záštitou nové REACH chemické legislativy – a zvířata budou používána ve velkých počtech pro splnění tohoto bezpečnostního testování. Takže zvířata jsou stále ohrožena a i nadále potřebují naši pomoc. Legislativa REACH byla napsána v roce 2007, a protože Evropská Unie věděla o tlaku veřejnosti proti testování na zvířatech, zahrnuli také pravidlo, že zvířata mohou být použita jen při testech, kde není dostupná žádná jiná alternativa. Pravidla REACH společnostem jasně stanovují, jaké testy musí provést u jednotlivých ingrediencí – vyjmenovává způsoby testování bez použití zvířat a pak seznam testů, které se musejí provádět na zvířatech. A jednotlivé společnosti se musí těmito směrnicemi řídit. Legislativa REACH říká, že pravidla budou průběžně doplňována o nově vyvinuté testovací alternativy bez použití zvířat. Doufalo se, že časem, s vyvíjením nových alternativ, to bude znamenat úplný konec testování na zvířatech.
ALE je tady jeden problém! REACH nebyl aktualizován od svého vzniku v roce 2007! Od té doby vzniklo mnoho dalších testovacích metod bez použití zvířat a také se udála vylepšení v samotném testování na zvířatech (vylepšená pravidla, která znamenají použití a zabití menšího množství zvířat na jeden test). Tím, že tyto změny nebyly do REACH zahrnuty, porušuje tato legislativa svá vlastní pravidla – a velmi mnoho zvířat (možná dokonce miliony) zbytečně umírají při testování, protože společnosti nemohou použít nově vyvinuté testovací metody, dokud je legislativa nezahrne do svého seznamu testovacích metod.
Proto se LUSH připojuje k Humane Society International s peticí, která veřejnosti umožní se vyjádřit k REACH administrativě, a říci, že není dostatečně dobrá, že věc všichni nadále sledují a čekají, až budou pravidla pro testy na zvířatech zaktualizována. Je nutné dát světu vědět, že veřejnost se stále silně zajímá o problém zvířat umírajících při testování, na které nemusí být vůbec použita! Od 19. dubna budete mít možnost v Lushi podepsat petici a připojit svůj hlas k volání po lepších podmínkách pro zvířata.
Oslavme dnes, 11. března, společně sílu lidí, kteří spolupracují, aby hájili ty, kteří za sebe nemohou promluvit. Potom ale začněme být zase naštvaní, že není děláno vše pro to, aby zvířata byla chráněna od nepotřebných testů a udělejme zase něco proto, aby se to změnilo!