Současná medicína má díky technologickému pokroku k dispozici skvělé diagnostické a terapeutické nástroje a dosahuje s jejich pomocí významných úspěchů. V praxi se v ní čím dál více prosazují postupy založené na nanotechnologiích. Česká republika v této oblasti patří mezi světovou špičku. Podle odborníků například vynikáme v rychlosti, s jakou dokážeme nový nápad přetavit do prototypu. Například biotechnologická společnost Contipro dosáhla úspěchu se zařízením na zvlákňování kyseliny hyaluronové či jiných biopolymerů. Nanovlákna z těchto látek najdou své uplatnění v krytech ran, kde skýtají potenciál zefektivnění hojicích procesů.
Jako nanotechnologie se označují vlákna, drobné částice či jemné vrstvy neviditelné pouhým okem, jejichž základní rozměry se udávají v nanometrech – v tisícinách tisícin milimetrů. Tyto miniaturní struktury lze dnes vytvořit z nejrůznějších materiálů. Pokud jde o využití nanotechnologií v medicíně, v Česku je nedávno proslavily například proticovidové roušky a šátky tuzemské výroby. Velmi jemná nanostruktura v tkanině vytváří bariéru i pro něco tak malého, jako je virus, který díky tomu nepronikne do organismu.
Medicína i kosmetika
Většina medicínských aplikací ale vyžaduje pravý opak, tedy aby se něco do těla dostalo, ať už za účelem terapie nebo diagnostiky. Z tohoto pohledu nám covid přinesl mRNA vakcíny, které obsahují lipidové (tukové) nanočástice. V případě přímých terapeutických postupů je stavebním materiálem nanostruktur aktivní léčivá látka. Nanotechnologie umožňují dostat ji do těla v malé přesně naředěné dávce tak, aby se do příslušného orgánu rychle vstřebala a efektivně v něm pracovala.
„Nanovlákna mají mnoho vlastností, které jsou zajímavé především z hlediska potenciálních aplikací. Lze do nich zabudovat aktivní látky napomáhající hojení, které můžeme pomocí vhodného složení nanovláken uvolňovat velmi pomalu nebo naopak velmi rychle. Tyto odlišné vlastnosti jsou výhodné například pro ošetřování ran v různých fázích hojení,“ říká Štěpán Vondrovic, vedoucí skupiny zabývající se aplikací nanovláken v české farmaceutické společnosti Contipro. „Další výhodnou vlastností nanovláken je i možnost jejich skladování bez nutnosti použití konzervantů a dalších stabilizačních látek, které bývají často zastoupeny mezi alergeny. Této vlastnosti využíváme v případě námi vyráběné nanovlákenné kosmetiky,“ dodává Štěpán Vondrovic.
Nanoprogram odstartovala kyselina hyaluronová
Východočeská společnost Contipro je předním výrobcem kyseliny hyaluronové, která má široké využití v estetické kosmetice a medicíně. Není žádným překvapením, že právě na bázi této látky se rozběhl i nanotechnologický program společnosti, která je dnes uznávaným dodavatelem strojů produkujících nanovlákna.
Výsledné medicínské produkty využívající nanostruktury s kyselinou hyaluronovou souvisejí především s hojením ran. Krytí ran s aktivní vrstvou, která obsahuje nanovlákna z HA, podporují hojení a mají dezinfekční účinky. „Nanovlákna z přírodního hyaluronanu v krytí ran po kontaktu s tekutinou ihned gelovatí, čímž zajišťují vlhké prostředí a mají velký potenciál proces regenerace rány významně urychlit. Úpravou základní struktury hyaluronanu lze vlastnosti výsledných krytí optimalizovat. Například získáme nanovlákna, která si udrží svou vlákennou strukturu a tvar i ve vlhkém prostředí místo jejich okamžitého rozpuštění. Stále však zachováváme příznivé vlastnosti kyseliny hyaluronové,“ říká Štěpán Vondrovic.