Léto přeje cestování. Aby se však z vysněného odpočinku nestala noční můra, je důležité nepodceňovat ani běžné zdravotní potíže. Mít své zdraví pod kontrolou a zároveň neztrácet drahocenný čas sháněním lékaře není přitom nic složitého – ani na dovolené. Pomoct může telemedicína – konzultace s lékařem prostřednictvím videohovoru či online chatu.
Cestování často kromě nových zážitků přináší i nečekané nemoci a zranění. Nachlazení z klimatizace, zažívací potíže, alergické reakce nebo úraz při sportu – s podobnými nepříjemnostmi se dříve či později setká každý. Běžně takové situace řešíme návštěvou lékaře. Co ale dělat ve chvíli, kdy k lékaři nemůžeme fyzicky? Návštěva pohotovosti v cizí zemi není obvykle nic příjemného – problémem může být jazyková bariéra nebo nízká kvalita poskytovaných služeb.
Odborná lékařská péče v češtině, i z ciziny
Vhodným řešením běžných zdravotních potíží, a to i ze zahraničí, se v posledních letech stává distanční medicína. Jejím prostřednictvím můžou pacienti zkonzultovat svůj stav s kvalifikovaným lékařem odkudkoli na světě, ve dne i v noci. „Většinu zdravotních komplikací běžných cestovatelů lze řešit na dálku,“ potvrzuje MUDr. Petra Bomberová Kánská (na obr.), vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7, průkopnické české telemedicínské platformy. V řadě případů se turisté během cestování potýkají s lehkými zdravotními nepříjemnostmi spojenými s pobytem na slunci a s vodními radovánkami. „Mezi nejčastější komplikace patří problémy způsobené nedbalostí při pobytu na slunci – například úpal a úžeh. Velice běžné jsou i střevní a zažívací potíže – u žen pak také letní gynekologické záněty. Většinou se naštěstí nejedná o nic vážného. V zahraničí se ale podobné problémy řeší mnohem obtížněji,” konstatuje MUDr. Bomberová Kánská.
Nepodceňovat situaci
„Zodpovědná péče o vlastní zdraví během prázdnin se rozhodně vyplácí. Čas od času totiž nastávají případy, kdy sáhnout po lécích z cestovní lékárničky nestačí,“ upozorňuje lékařka. Například průjmové infekce či nemoci dýchacích cest můžou být velmi nepříjemné, zejména pro chronicky nemocné cestovatele a malé děti. Dehydratace a horečky bývají dokonce životu nebezpečné. Podle statistik během letní sezony každoročně zemře zhruba stovka českých turistů. Důvodem často bývá například srdeční zástava. Pokud jsou problémy závažné, je vždy nutné vyhledat odbornou pomoc.
Lékař online 24/7 s vámi i na dovolené
Ať už trávíte dovolenou doma nebo v zahraničí, stáhněte si před odjezdem aplikaci mojeEUC. Přes ni máte přístup k lékaři online 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Praktický lékař ze služby Lékař online 24/7 se s vámi spojí do 30 minut, vyšetření probíhá formou chatu nebo videohovoru. 7 z 10 obtíží lze vyřešit online. Péči zajištuje centrální tým lékařů EUC.
V případě potřeby vystaví i eRecept nebo žádanku na laboratorní test onemocnění covid-19. Běžná cena jedné konzultace s lékařem ve službě Lékař online 24/7 je 290 Kč. V červenci je tato služba poskytována zdarma.