Dovolená s sebou často přináší cestování letadlem. Bohužel s tím přichází také riziko jet lagu, též známého jako pásmová nemoc. Jaké jsou jeho projevy a jak je zmírnit?
V anglickém originále název pásmové nemoci tvoří spojení slov jet (tryskové letadlo) + lag (zpoždění) a jedná se o nepříjemný stav, který může lidi postihovat při rychlém přechodu více časových pásem, především u mezikontinentálních letů a který je spojen s tzv. biorytmickou zátěží. Právě kvůli té pak dochází ke vzniku rozporu mezi biologickými hodinami těla a místním časem, což může mít za následek nepříjemné příznaky, jako je nespavost, zhoršení koncentrace nebo trávicí problémy. Podle studie z Austrálie a Kataru jsou tyto symptomy častější při cestování na východ než na západ. Dochází totiž ke ztrátě několika hodin, čemuž se lidský organismus přizpůsobuje hůře. Abychom minimalizovali dopad tohoto jevu na náš organismus, je důležité přijmout několik preventivních opatření.
Cirkadiánní rytmus
Jet lag je porucha spánkového cyklu, která může nastat tehdy, když vnitřní biologické hodiny, nazývané cirkadiánní rytmus, neodpovídají místnímu dennímu cyklu světla a tmy: vnitřní hodiny organismu se dostanou do konfliktu s časem v místě pobytu. Tyto vnitřní hodiny obvykle fungují tak, že podporují bdělost během dne a spánek v noci, což je důležité jak pro naše fyzické, tak i duševní zdraví. Avšak při cestování do jiných časových pásem se mohou tyto hodiny zcela rozhodit. V takovém případě dojde k narušení spánkového cyklu, které pak obvykle přetrvává až dokud se cestující nepřizpůsobí novému časovému rytmu v cílové destinaci. „Jet lag je velmi častou poruchou, kterou trpí mnoho lidí při rychlém přechodu třech a více časových pásem. Když se vaše tělo ocitne v novém prostředí, kde je odlišný čas, může se projevit pásmová nemoc, jejímiž příznaky bývají únava, malátnost, nevýkonnost, rozmrzelost, ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy, mohou to však být i další nepříjemné stavy,“ konstatuje odborná konzultantka BENU lékáren PharmDr. Ivana Lánová.
Tento neodpovídající cirkadiánní rytmus může být ještě zesílen, pokud člověk cestuje do zeměpisných oblastí, kde jsou i zcela odlišné světelné podmínky. Při cestování přes tři nebo více časových pásem na východ či na západ bude tělo fungovat odlišně. Když přiletíte přiletíte z Prahy do Miami v 15 hodin, bude tělo fungovat přibližně stejně, jako by bylo 21 hodin.
Rozlučte se se symptomy
Před odletem je proto dobré myslet na některá opatření, která pomohou minimalizovat vliv jet lagu na lidský organismus. Jedním z nejúčinnějších způsobů je postupné upravování spánkového režimu před cestou i po ní. Několik dnů předtím je dobré chodit spát při cestě dříve, čeká-li nás cesta na východ, a naopak později, cestujeme-li na západ
Další z možností je užití některého z volně dostupných léčivých přípravků s obsahem melatoninu. „Melatonin je látka, kterou produkujeme sami a hraje důležitou roli v našem spánkovém cyklu. Kromě toho, že nám pomáhá usnout, reguluje i náš cirkadiánní rytmus, tedy biologické hodiny, které ovlivňují náš spánek, chuť k jídlu a další funkce organismu,“ radí odbornice. Pro pomoc s usínáním lze použít i některé z volně prodejných přírodních nenávykových hypnotik. Jak užívání léčivých přípravků s obsahem melatoninu, tak přírodních nenávykových hypnotik je vždy potřeba konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.
Jet lag bývá obvykle nejhorší první dva dny po příletu, později příznaky většinou úplně vymizí. Na adaptaci je vhodné počítat s jedním dnem na jedno časové pásmo. Proto je dobré dodržovat preventivní opatření a na let se důkladně připravit. Kromě výše zmiňovaných tipů se doporučuje i volné a pohodlné oblečení na cestu.