V létě pijeme přirozeně víc, ale je to dost? A pijeme ty správné tekutiny? Češi hasí žízeň hlavně neochucenou vodou a slazenými nápoji, dalším v žebříčku oblíbených nápojů je čaj, káva a pivo. V horkých dnech se víc potíme, ztrácíme víc tekutin a s nimi i důležité minerální látky. Pokud tyto ztráty nedoplníme, tělo strádá. Proto je obzvlášť důležité, aby základem letního pitného režimu byla čistá voda v čele s přírodními minerálkami pro doplnění vypocených minerálních látek.
„Tekutiny jsou pro naše tělo stejně důležité jako kvalitní strava, pravidelný pohyb a odpočinek. Dehydratace nebo nevhodný pitný režim často bývá příčinou mnohých zdravotních potíží, únavy i rozhozené psychiky. Zbytečně pak saháme po lécích na bolest hlavy, dopujeme se cukrem nebo kofeinem proti únavě, kupujeme si drahou kosmetiku na suchou nebo nečistou pleť, léčíme se s nejrůznějšími neduhy. Přitom řešení je snadné – stačí víc a kvalitněji pít,“ zdůrazňuje spolupracovnice AquaLife Institutu Mgr. Zuzana Douchová (na obr.), psycholožka a nutriční poradkyně. „Ze své praxe mám zkušenost, že lidé podceňují pitný režim. Přitom doporučení jsou na rozdíl od měnících se trendů ve výživě již řadu let konzistentní a jednoznačná – dospělí mají vypít denně 2 až 3 litry neslazených, nekofeinových a nealkoholických nápojů. Optimální množství doporučených tekutin se však různí. Obecně platí, že čím vyšší a objemnější člověk je, čím větší fyzickou zátěž má nebo čím větší je teplo, tím více tělo ztrácí tekutiny a minerály, tím více se musí tekutiny spolu s minerály doplňovat.“
Výhodnou a doporučovanou součástí pitného režimu jsou přírodní minerálky. Doplňují tělu důležité minerální látky v dobře dostupné formě, díky které je dokáže snadno vstřebat a využít. Navíc jsou tím nejčistším nápojem, který si můžeme dopřát – v podstatě představují biokvalitu v pitném režimu. „Pro každodenní pití se hodí slabě a středně mineralizované vody s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l – mohou se pít bez omezení a nemusí se střídat. Silně mineralizované vody jsou zase vhodné v letním období, při sportu nebo těžké práci, kdy tělo ztrácí pocením spolu s tekutinami i minerální látky,“ doporučuje Ing. Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod.
Jak poznáme, že pijeme dost? Většinou to nepoznáme podle pocitu žízně, kterou ovlivňuje spousta dalších faktorů jako složení jídla, tělesná i venkovní teplota, léky, stres aj. Nejlepším ukazatelem je barva moči – pokud je tmavě žlutá až oranžová, pijeme málo, pokud je světle žlutá, pijeme akorát.
Pitný režim začne většina lidí řešit, až když se opakovaně potýká s nepříjemnými nebo dokonce bolestivými následky dehydratace, mezi které patří zejména únava a nižší fyzická výkonnost, bolesti hlavy, závratě a nevolnost, suchá kůže, zhoršené trávení nebo ledvinové problémy. K dodržování pitného režimu by si proto měl každý co nejdříve najít tu správnou motivaci.„Chceme podpořit hubnutí? Chceme podávat lepší sportovní výkony? Chceme se lépe soustředit na práci? Chceme mít mladistvější pleť, zbavit se celulitidy? Na všechny tyto otázky je jednoduchá odpověď – vylaďme si svůj pitný režim, sáhněme po vodě a minerálce! Důvodů, proč začít lépe pít, je spousta, a jakmile najdeme ten svůj, máme větší šanci, že to opravdu zvládneme změnit. Nestačí jen vědět, musíme se podle toho i chovat. Je to jednoduché a každý může začít ihned – výsledky pozná za pár dní,“ doplňuje a motivuje Mgr. Douchová.