Chytré opalování
Sluníčko to ještě nevzdává, vždyť letní sezona končí prakticky až za měsíc. Mysleme ale na to, že stále má svou sílu a že nadměrné vystavování slunečnímu záření škodí kůži a celému tělu. Pokrývka hlavy, stín, zejména pak přes poledne, a vhodný opalovací krém, to je základ. Ale co znamená ono slovíčko vhodný? Malé opáčko ani koncem srpna neuškodí.
Slunce posílá na Zem vedle viditelného světla a neviditelného infračerveného záření ještě záření ultrafialové. Vyhnout se chceme hlavně působení UVA a UVB záření. UVB paprsky jsou totiž hlavní příčinou spálení a přímého poškození DNA v našich buňkách (a tedy příčinou rakovinného bujení). UVA paprsky zase pronikají do kůže hlouběji, způsobují pigmentaci (opálení) a jsou zodpovědné za sluncem způsobené stárnutí pokožky. Chránit se tedy chceme před oběma typy záření.
Jak rychle se spálíme, souvisí s naším fototypem, tedy přirozeným zbarvením pokožky. Mažeme se krémy, abychom dobu, než pokožka zčervená, prodloužili. Krémy v sobě mají dva typy filtrů. Většina krémů na našem trhu obsahuje chemický filtr, obsahují látky jako oxybenzon, avobenzon, oktokrylen, octinoxát, kyselina para-amino benzoová, methylanthranilát, oktylsalicylát, sulisobenzon, fenylbenzimidazol, trolamin salicylát, cinoxát… Dobře se roztírají, ale musíte se mazat ještě před odchodem z domu, protože k aktivaci dochází až po desítkách minut. Bohužel také můžou stát za alergiemi, hormonální nestabilitou a fototoxicitou.
Fyzikální nebo také minerální filtrje vlastně bílý prášek, který na kůži vytvoří ochranný film, od kterého se sluneční záření odráží. Působí ihned po aplikaci, nevstřebává se do pokožky, a proto nedráždí. Minerální filtry se skládají z oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého. Oxid zinečnatý absorbuje všechno ultrafialové záření, které atmosférou proniká. Oxid titaničitý absorbuje záření převážně v oblasti UVB (a zde lépe než oxid zinečnatý) a jenom částečně v oblasti UVA. Ideální v opalovacích přípravcích je tedy kombinace obou.
Co přesně říká SPF (Sun Protection Factor)?Číslo násobí pobyt na slunci před zčervenáním. Pokud se bez ochranného krému spálíme už za 10 minut, SPF 10 mě před spálením chrání 100 minut. Spolu s číslem SPF najdete na obalu i označení slovní: „nízká ochrana“ (SPF 6-10), „střední ochrana“ (SPF 15-25), „vysoká ochrana“ (SPF 30-50) a „velmi vysoká ochrana“ (SPF 50+). SPF udává ochranu před zčervenáním pokožky, tedy UVB zářením, musíte se ale chránit i před UVA, kroužek s těmito písmenky bývá poblíž označení SPF.