Pokud vás ještě čeká dovolená u moře nebo i v tuzemsku, myslete na to, že chránit se před slunečními paprsky je nutné všude, protože jsou kvůli ozonové díře stále agresivnější. Pokud chcete minimalizovat stárnutí pleti, získat krásnou barvu, a přitom se vyhnout tvorbě zbytečných vrásek, hyperpigmentaci a suchosti, nechte se inspirovat radami dermatoložky MUDr. Niny Koutné z Kliniky GHC Praha.
Co se děje v pokožce při opalování
Pro všechny milovnice slunce není žádnou novinkou, že opalování sice přináší tělu krásnou barvu, ale není příliš zdravé. UV totiž může přímo poškozovat DNA v jádrech kožních buněk (UVB záření), další poškození DNA pak nastává cestou volných radikálů, které se můžou uvolňovat působením UVA. Kůže má snahu vytvořit si přirozenou ochranu, tedy větší obsah melaninu v melanocytech – opálení a keratin. U lidí dlouhodobě pobývajících venku pak vidíme zhrubnutí kůže, tzv. farmářskou kůži. Každý fototyp se vyznačuje jinou tvorbou melaninu, a to je důvod, proč se někdo opálí vždy hezky do hněda a někdo jiný je již po 10 minutách na slunci červený jako rak. Toto zčervenání je ovšem voláním kůže o pomoc, kterou není dobré podceňovat.
Vitaminy pro dobrou náladu i krásnou barvu
O důležitosti vitaminů asi není nutné pochybovat. A právě pobytem na slunci získáváme déčko neboli sluneční vitamin, který se tvoří v pokožce po 15 až 20 minutách na slunci. Nejlepší čas pro jeho přirozenou tvorbu v těle je v období od května do října, kdy slunce svítí dostatečně vysoko a dopadá na pokožku ve správném úhlu. Pozitivní přínos pobytu na slunci je tvorba vitaminu D a dobrá nálada. Nízká hladina se odrazí na přirozené obranyschopnosti, náladě a dlouhodobý nedostatek se může projevit zvýšenou náchylností kostí na zlomeniny, na zubech, na kondici svalů a regeneraci. Naopak vitamin, který bychom si měli sami během slunění pravidelně dopřávat, je beta-karoten. Ten totiž dokáže pečovat nejenom o naše zdraví, ale umí rozjasnit pokožku a dodává pleti krásnou barvu. Samotný beta-karoten je důležitý antioxidant (podobně jako např. vitamin C, E a další), což znamená, že pomáhá organismu vyrovnat se s působením škodlivých volných radikálů. Ty poškozují tělesné buňky včetně těch kožních, boj proti radikálům je tak rozhodně přínosný, chceme-li mít i pokožku zdravou a v pořádku. Červeno-oranžový pigment beta-karotenu přitom dodává pleti rozzářený vzhled s nádechem zlato-oranžové barvy, proto se často přidává do opalovacích olejů, které potom odrážejí na slunci nádherné bronzové odstíny. Užívání je vhodné při klasickém opalování, ale také v soláriu (které však rozhodně dermatolog nemůže hodnotit jako zcela neškodné a vhodné pro každého), kdy působí jako přirozená ochrana proti poškození kůže před nadměrným slunečním i umělým zářením. „Beta-karoten lze samozřejmě v některých případech i předávkovat, proto je vhodné zhodnotit stravu, a případně probrat doporučenou denní dávku s lékařem. Znakem příliš velkého příjmu karotenoidů – tzv. karotenózy – je naoranžovělé zbarvení kůže, zejména na dlaních, může dělat dojem žloutenky. Běžně to sice nenastává, ale v dnešní době řada lidí upřednostňuje zdravá jídla a zeleninu, proto by u někoho tyto problémy nastat mohly,“ doporučuje Nina Koutná.
Vyhněte se zbytečným pigmentacím
Při opalování se v těle tvoří nadbytek pigmentu – melaninu, který se ukládá v pokožce a tvoří na ní nepravidelné hnědé skvrny. Pigmentace můžou vznikat také v důsledku spálení kůže, zánětů, výkyvu hormonální hladiny např. při užívání antikoncepce, během těhotenství nebo v klimakteriu. Ošetření pigmentových skvrn na první pohled není složité, ale dosáhnout trvalého efektu je téměř nemožné. „Svým klientům vždy doporučuji používání depigmentačních krémů a sér nejlépe večer na očištěnou pokožku. Samozřejmostí je ovšem zároveň používat na den přípravek s ochranným faktorem SPF 50. V lékárnách jsou dostupná také depigmentační pera, pomocí nichž můžete léčbu přesněji zacílit,“ radí doktorka Koutná.
Zdraví na prvním místě
Dokonale opálená pleť je atraktivní, přestože následky přinášejí zdravotní rizika i předčasné stárnutí pokožky. Dávky UV záření se sčítají za celý život a dříve či později vznikají na kůži následky – aktinické pigmentace, tzv. „stařecké“ bradavice (seborrhoické verruky), ale někdy i předstupně kožních nádorků či přímo kožní nádory. Všechny tyto projevy dnes vídáme již u lidí nad 20 let věku, nejde o změny vyskytující se tedy „až ve stáří“.
Jak pečovat o pokožku po slunění?
Po pobytu na slunci spočívá péče především v rekonvalescenci pokožky. Ideální je intenzivní aplikace přípravku na bázi olejů, b-karotenu, zklidňujících i hydratačních komponentů a užívání dostatečného množství vitaminu E, D, K2 a koenzymu Q10. „Pokud se i přesto začne na vaší kůži objevovat postupně náznak olupování, můžete se vyhnout nepříjemným šupinám intenzivní péčí založené na hydrataci, šetrném manuálním peelingu měkkou žínkou během sprchování s dodáním sprchového mléka na bázi extraktu olejů nebo tuků, a následnou aplikací výživných krémů,“ radí odbornice.