Podzim má vliv na náš spánek. Změna denního světla, teploty a celkové atmosféry může ovlivnit naše spánkové návyky a kvalitu spánku. Studie ukazují, že více než 67 % dospělých uvádí, že trpí poruchami spánku a více než 44 % dospělých si stěžuje, že se kvalita jejich spánku za posledních pět let snížila.I proto jsme se zeptali odborníků na to, jak podzim ovlivňuje náš spánek a proč je důležité v tomto ročním období dodržovat správnou spánkovou hygienu.
Náš cyklus spánku a bdění je regulován vnitřními signály, především přirozeným cirkadiánním rytmem. Tento rytmus je ovlivňován vnějšími faktory, jako je světlo a teplota. Pochopení tohoto cyklu nám pomůže pochopit, proč je udržování konzistentního spánkového režimu obzvláště během podzimních měsíců, klíčové pro celkovou pohodu.
„Spánek je nedílnou součástí našeho cirkadiánního rytmu, který se skládá z více než stovky vnitřních biologických hodin synchronizovaných s okolním prostředím (např. světlem a teplotou) a obvykle se shoduje s cyklem slunce, což způsobuje, že jste v noci ospalí a ráno bdělí a plní energie,“ konstatuje Gary Small, M.D., člen poradního výboru pro výživu společnosti Herbalife a autor knihy „Paměťová bible“.
Sezonní změny
Podzim přináší kratší dobu denního světla, což může narušit náš cirkadiánní rytmus. Naše tělo se při regulaci spánkového režimu spoléhá na přirozené světelné signály. Vzhledem ke zkrácenému přístupu denního světla je důležité vědomě se snažit maximalizovat přirozené světlo během dne a minimalizovat vystavení jasnému umělému světlu ve večerních hodinách.
Význam spánkové hygieny
Podzim přináší nižší teploty, což může svádět k tomu, abychom se zachumlali do deky. Příliš teplé nebo příliš chladné prostředí ale může narušit náš spánek. Je důležité najít rovnováhu a vytvořit příjemné prostředí, které podporuje optimální kvalitu spánku.
Zařazení relaxačního režimu před spaním je zásadní, zejména na podzim, kdy naše tělo může potřebovat další pomoc, aby se po celém dni uklidnilo. Věnujte se činnostem, které zklidní vaši mysl a tělo, například četbě, teplé koupeli nebo cvičení technik všímavosti. Tím dáte tělu signál, že je čas se uvolnit a připravit se na spánek.
Mezi spánkovou hygienu patří například i následující věci:
Optimalizace prostředí v ložnici pro lepší spánek: Proměňte svou ložnici v útočiště spánku tím, že odstraníte rušivé prvky, jako jsou elektronická zařízení, zajistíte pohodlnou matraci a polštář a udržíte v místnosti chlad, tmu a ticho. Vytvoření prostředí vhodného pro spánek zvýší vaše šance na kvalitní spánek i během podzimního období.
Zvládání stresu a úzkosti pro lepší spánek: Spánek a stres mají zajímavý vztah – můžou být buď nejlepšími přáteli, nebo úhlavními nepřáteli. Když se stres a úzkost vkradou do našeho života, často náš spánek viditelně naruší. Ať už se jedná o cvičení mindfulness, relaxační techniky nebo prostě jen o to, že si před spaním dopřejete čas na odpočinek, nalezení toho, co vám vyhovuje, může znamenat velký rozdíl. Pamatujte, že spánek je vaším spojencem v boji proti stresu, tak si ho nenechte utéct!
Spánkový režim se netýká jen novorozenců: Udržování konzistentního spánkového režimu je klíčové po celý rok, ale ještě důležitější je na podzim, kdy se naše tělo přizpůsobuje sezonním změnám. Chození do postele a vstávání každý den ve stejnou dobu pomáhá regulovat naše vnitřní tělesné hodiny a zajišťuje lepší kvalitu spánku.
Souvislost mezi spánkem a zdravím: Spánek hraje klíčovou roli při udržování naší duševní pohody. Správný spánek vyživuje náš mozek, což nám umožňuje efektivněji zpracovávat emoce a jasněji myslet. Pokud tedy chcete udržet své emoce pod kontrolou a mozek v plné síle, nezapomeňte se pořádně vyspat.
„Nekvalitní spánek také zvyšuje riziko zdravotních obtíží, včetně vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, deprese a obezity. Bylo totiž prokázáno, že nedostatečný spánek vede k nízké energii a únavě během dne, což může vést k přejídání a přibývání na váze,“ popisuje Dr. David Heber, M.D., Ph.D., FACP, FASN – předseda Herbalife Nutrition Institute.
Nedostatek spánku je tichý nepřítel, který může zpustošit naše zdraví jako takové. Pokud se vám stává, že během dne často zíváte nebo se cítíte rozmrzelí, je pravděpodobné, že nemáte dostatek kvalitního spánku. Je důležité rozpoznat příznaky nedostatku spánku a podniknout kroky ke zlepšení spánkové hygieny. Může to být např. Herbalife Night Mode, který zlepší kvalitu spánku již za 7 dní. Má vysoký obsah vitaminu B6 a riboflavinu, který přispívá k normální psychické činnosti a činnosti nervového systému. Zároveň snižuje pocit únavy a vyčerpání. Může také pomoci zlepšit vaši náladu po probuzení a zvýšit hladinu melatoninu večer tak, aby podpořil váš cyklus spánku/probouzení. Extrakt ze šafránu v produktu pomůže také snížit nespavost a po kvalitním spánku v noci se budete ráno cítit svěží.