Od léta mohou čeští lékaři a jejich pacienti trpící srdečním selháním využít nový bezdrátový přístroj pro přesné zmapování všech poruch srdečního rytmu.
Pro některé pacienty to mohou být životně důležitá data, která doposud žádné zařízení neumělo takto dobře diagnostikovat. Navíc tento přístroj dokáže pomocí bezdrátového přenosu dat tzv. Home Monitoring okamžitě odeslat informace o stavu srdce a upozornit lékaře v případě problémů.
Nové implantabilní zařízení BioMonitor zavádí lékaři pacientům se srdečními arytmiemi do prostoru pod klíční kost pro monitorování srdeční činnosti. Další skupinou pacientů, kterým může tento přístroj pomoci, jsou pacienti s vážnou poruchou rytmu, tzv. fibrilací síní a dalších abnormalit srdečního rytmu. Nové zařízení, bez potřeby umísťování jakýchkoliv elektrod do srdce, poskytuje lékařům důležité klinické a diagnostické informace o stavu pacientova srdce. Je schopno přesně detekovat a zaznamenávat různé typy srdečních arytmií, například fibrilace síní nebo srdeční blok. Tyto stavy jsou u pacientů často identifikovány jako hlavní příčiny nevysvětlitelných příznaků, jako jsou palpitace (bušení srdce, zrychlená nepravidelná srdeční činnost) a synkopa (ztráta vědomí). Kromě toho přístroj přesně zachytí činnost srdce a ukáže lékařům i to jak se porucha chová. Z jejího průběhu mohou lékaři optimalizovat terapii či ověřit úspěšnost medikace u pacientů bez nutnosti implantace kardiostimulátoru nebo defibrilátoru.
„Přístroj například dokáže zmapovat někdy naprosto pacienty nevnímané, ale přesto zdraví ohrožující poruchy rytmu, které by jinak nemohly být odhaleny. Taková porucha rytmu se pak často projeví až svými následky, například srdečním selháním nebo vznikem ischemické cévní mozkové příhody. Přitom je jeho implantace technicky nenáročná a lze ji provádět bez nutnosti hospitalizace. Další obrovskou výhodou je, že data o pacientově rytmu má lékař následující den k dispozici bez toho, aby pacient trávil dlouhý čas cestováním nebo čekáním v ambulanci. Celý diagnostický a terapeutický proces se tak významně zefektivňuje“, uvádí Doc. Alan Bulava, vedoucí lékař arytmologie a kardiostimulace Kardiocentra nemocnice České Budějovice.
Nové zařízení pro monitorování srdeční činnosti využívá několik vektorů umožňujících vysokou kvalitu signálu nezávisle na umístění zařízení v pacientově těle, což zjednodušuje postup při implantaci a zajišťuje nejpřesnější detekci abnormalit srdečního rytmu, tzv. srdečních arytmií. Arytmie detekované přístrojem jsou automaticky zaznamenávány a odesílány bezdrátovým přenosem do zařízení pacienta CardioMessenger®, připomínající mobilní telefon, které pak prostřednictvím mobilní sítě přenáší všechny údaje o příhodách a trendech do internetového servisního centra společnosti BIOTRONIK v Berlíně. Na zabezpečených webových stránkách může lékař ihned vyhodnocovat zprávu, která obsahuje všechny relevantní záznamy a dlouhodobé statistiky v konsolidovaném a snadno čitelném formátu. Díky včasným intervencím lékařů a efektivnější léčbě představuje tento systém větší komfort pro nemocné a zároveň šetří nemalé prostředky ze zdravotního pojištění.
BIOTRONIK Home Monitoring® je prvním a jediným systémem sledování pacientů na dálku, který byl schválen FDA a CE pro časnou detekci a notifikaci symptomatických i asymptomatických arytmií, jako je fibrilace síní a systémových anomálií přístrojů, umožňující časný zásah lékaře. Kliničtí lékaři mají přístup k denním aktualizovaným údajům o pacientech z kteréhokoliv místa v kteroukoliv dobu a mohou provést časný zásah ke zlepšení zdravotní péče. Systém BIOTRONIK Home Monitoring® společně s bezdrátovým diagnostickým kardiologickým zařízením umožňuje jedinečnou každodenní ochranu v rámci moderní péče o pacienta.
O systému BIOTRONIK Home Monitoring®
Společnost BIOTRONIK jako první na světě vyvinula a zavedla bezdrátový systém dálkového monitorování na bázi internetu využívající telefonní síť GSM. Doposud bylo implantováno přes 230 000 systémů BIOTRONIK Home Monitoring® ve více než 55 zemích světa, které pomáhají optimalizovat péči o pacienty. V České republice je Home Monitoring aktivován u 2400 pacientů. Systém BIOTRONIK Home Monitoring® lze použít napříč celým produktovým portfoliem kardiostimulátorů, implantabilních kardioverterů-defibrilátorůa zařízení pro srdeční resynchronizační léčbu společnosti BIOTRONIK, umožňujících dálkové monitorování přístrojů v libovolné době kdekoli na světě.
Technologie Home Monitoring společnosti BIOTRONIK byla nedávno nominována na prestižní cenu prezidenta Spolkové republiky Německo „Deutscher Zukunftspreis” (Německá cena za inovaci) za průkopnický počin v lékařské technologii.
Pacientka Vlasta Kubovcová:
„Je to jako byste měli pod kůží nějakou flashku.“
Vlasta Kubovcová se srdcem nikdy žádné problémy neměla. V posledním roce ale několikrát náhle bez jakéhokoli varování omdlela. Náhle se jí setmělo před očima a rázem o sobě nevěděla. „Poprvé jsem to zažila při jízdě na kole, podruhé, když jsem se předklonila. To se ještě odešlo bez následků. Pak jsem ale spadla tak, že jsem si nadvakrát zlomila ruku. Naštěstí jsem se ve všech případech po chvíli sama probrala a dokázala si přivolat pomoc,“ popisuje paní Vlasta stavy, které zažívala. Postupně proto podstoupila nejrůznější interní vyšetření. Na příčinu potíží ale lékaři nepřišli a poslali ji na kardiologii.
Tak se paní Vlasta ocitla v rukách doc. Alany Bulavy z Kardiocentra Nemocnice České Budějovice. Příčinu ale ani tady po důkladném vyšetření neodhalili. „Za náhlými ztrátami vědomí by mohla být porucha srdečního rytmu, tedy arytmie, ale nemáme jak to ověřit,“ vysvětluje doc. Bulava, který se rozhodl zařadit paní Vlastu do výzkumného projektu, v němž se testuje novinka v telemedicíně nazvaná BioMonitor. „Jde o přístroj, kterým můžeme nepřetržitě monitorovat srdeční činnost pacientky. Novinka, která se zatím implantuje pouze pacientům v Německu, kde je také hrazena zdravotními pojišťovnami, je mimo jiné vhodná právě pro ty pacienty, u nichž nedokážeme objasnit příčinu opakovaných poruch vědomí,“ vysvětluje lékař. Paní Vlasta proto podstoupila v únoru miniinvazivní zákrok, při kterém jí lékaři drobný přístroj zavedli pod klíční kost. „Je to jako byste měli pod kůží nějakou flashku,“ říká paní Kubovcová a dodává: „Nijak mě to neomezuje, i když jsem si musela zvyknout. Dnes mám pocit, jako by mě někdo hlídal a jako by se mi ani nemohlo nic stát“. Doma pod postelí má ještě jeden přístroj. Právě díky němu přicházejí noc co noc do nemocnice záznamy o chodu jejího srdce. Lékař je má následující den na stole a může je okamžitě vyhodnotit. Jak dlouho bude mít BioMonitor v těle, nikdo neví, protože od implantace zatím k žádné další ztrátě vědomí nedošlo. “Čekáme na první příhodu, abychom objasnili, čím paní Vlasta trpí,“ popisuje doc. Bulava a dodává: „Může to trvat klidně i tři roky. Naštěstí má biomonitor dostatečně dlouhou životnost.“