Stresem v práci trpí čtyři z deseti Čechů a více než polovina z nich ho pociťuje několikrát do týdne. Mezi největší spouštěče stresu patří mezilidské vztahy na pracovišti, nepřiměřené pracovní zatížení a nedostatečné ohodnocení práce.
Češi se snaží zmírnit pracovní stres pomocí pozitivního myšlení, přestávkami v práci, fyzickým pohybem a pitím kávy nebo energetických nápojů. V současnosti pociťují lidé více stresu v zaměstnání než v předchozích letech a přibližně tři z pěti Čechů si myslí, že zaměstnavatelé nevytvářejí takové podmínky na pracovištích, které by vedly k jeho snížení.Stres v práci zažívají především vysokoškolsky vzdělaní jedinci (57 procent). Více jsou stresovaní muži než ženy.
Co způsobuje lidem v práci největší stres?
Téměř polovina dotázaných respondentů zažívajících stres v práci považuje za spouštěč stresu především mezilidské vztahy. Muži jsou na tom lépe (42 procent) než ženy, kterým mezilidské vztahy dělají větší vrásky na čele (58 procent). Druhým stresovým faktorem je nepřiměřené pracovní zatížení (43 procent). Třetí spouštěč stresu – nedostatečné odhodnocení v práci (jak finanční, tak nefinanční povahy) – uvedlo 40 procent respondentů, častěji řadoví zaměstnanci než řídící pracovníci. Z dalších faktorů, které způsobují stres, můžeme uvést nejistotu zaměstnání, propouštění, reorganizaci, nedostatečnou komunikace v rámci firmy nebo nedostatečně vymezené úkoly a povinnosti.
Jaké prostředky lidé používají ke snížení stresu na pracovišti?
První věcí, kterou se lidé snažit nastavit, pokud se dostanou do stresové situace, je pozitivní myšlení, které v této situaci používá 40 procent respondentů. Druhou pomůckou je přestávka v práci, při které se lidé snaží na práci nemyslet (36 procent). Třetím nejčastějším faktorem odvrácení stresu je fyzický pohyb ve formě procházky, protažení těla nebo krátkého cvičení, které si dopřává více než 1/3 lidí. Dále se lidé odreagovávají pitím kávy či energetických nápojů, rozhovory s kolegy, anebo něčím sladkým na zub.
Pociťují lidé více stresu v zaměstnání než v předchozích letech?
Téměř tři čtvrtiny respondentů průzkumu, který provedla společnost GfK, uvedly, že pociťují v zaměstnání více stresu než v předchozích letech. Ženy deklarují nárůst stresu určitěji než muži, nárůst stresu ve srovnání s minulostí uvedli více řadoví zaměstnanci než vedoucí pracovníci, nicméně rozdíly mezi těmito kategoriemi nejsou nijak markantní.