Návštěva kosmetičky plní pro většinu z nás zákaznic dvě funkce najednou: samotnou péči o pleť a odpočinek spojený s pocitem uvolnění. K tomu se ideálně hodí éterické oleje, které pomohou proměnit ošetření v příjemný uvolňující zážitek.
Chce-li kosmetička svou zákaznici rychle „dostat“ z racionálního světa do světa smyslů, jsou ideálními pomocníky právě vůně. Dostávají se totiž přímo k té části mozku, ve které vznikají naše pocity. Máme-li rádi vůně, pak náš mozek vyvolá pocity sympatie, štěstí a spokojenosti – a díky nim se můžeme snadněji uvolnit. Vnímání vůně je přitom velmi osobní a proměnlivé. To by se mělo brát v úvahu při výběru vůně pro konkrétní zákaznici. Může se totiž stát, že nad éterickým olejem, který má ráda jedna žena, druhá ohrne nos.
Jak voní zima?
Vonný rituál se dá výborně spojit s jednotlivými ročními obdobími. Zatímco v létě se používají především čerstvé, osvěžující citronové vůně, v zimě jsou vhodné spíše teplé vůně, jako je pryskyřice (např. kadidlo, myrha), dřevo (např. růžové dřevo, santal) nebo hřejivá koření (např. skořice a zázvor). Velmi oblíbené jsou v chladném ročním období i vůně, které se dobře kombinují. Například vanilka s vůní mandarinky.
Také v tomto případě platí, že by kosmetička měla vědět, nač a v jakém dávkování se určitý olej může použít. Například skořice je agresivní a může se proto používat je ve velkém zředění. Růžové dřevo je naopak spíš jemné a v kosmetické péči je proto velmi oblíbené.
Vůně se mohou pojit také s nepříjemnými vzpomínkami. Mnoho lidí například negativně vnímá levanduli a kadidlo. Pokud by byly tato vůně použity při ošetření, nevyvolají žádoucí příjemné pocity. Do výběru vůně, která má provázet kosmetické ošetření, je proto dobré zapojit samotnou zákaznici.
Aby však kosmetička svou zákaznici zbytečně nezahlcovala vůněmi, měla by si udělat předvýběr a nabídnout jí k výběru maximálně tři až čtyři éterické oleje. Pak stačí nechat zákaznici přivonět k víčku lahvičky s olejem nebo kápnout na testovací proužek a dát zákaznici přičichnout. Aby bylo její rozhodnutí výsledkem smyslového vnímání a ne racionálního přístupu, neměla by zákaznice na lahvičce oleje vidět etiketu s názvem.
Když si zákaznice vybrala, má kosmetička několik možností, jak vůni použít. Nejjednodušší je vybraný éterický olej nalít do vonné lampy a nechat při ošetření hořet. Můžete si zavést také vlastní „vonný rituál“, který bude doprovázet celé ošetření.
Příklad vonného rituálu
Pokud si zákaznice například vybrala vůni růže, může vonný rituál vypadat následovně:
• Růžové aroma může být použito už při koupeli nohou, např. jaké kvetoucí koupel s mořskou solí, pěnová lázeň, nebo vůňově neutrální emulgátor smíchaný se dvěma kapkami 10% růžového oleje. Vonný rituál bude pokračovat také během masáže nohou.
• Ošetření obličeje začíná teplou kompresí a pokropením růžovým hydrolátem, který se aplikujte na pokožku v průběhu procedury opakovaně místo tonika. Pokud máte pro konkrétní vůni také vhodné čisticí mléko, použijte ho. Růže se samozřejmě použije i do zábalu a při obličejové masáži.
• Také na konci procedury má zákaznici doprovázet vybraná vůně. Použijte například v místnosti tělový sprej s odpovídající vůní.
• Závěrem zákaznici dejte několik tipů, jak jí mohou vůně pomoci z každodenního stresu.
Na co si dát pozor
Éterické oleje jsou vysoce koncentrované rostlinné složky. Pro vaši představu, na jeden kilogram éterického oleje musí být destilováno přibližně pět tun růžových lístků. Jejich použití si vyžaduje určitou opatrnost a základní znalosti, jak s éterickými oleji zacházet.
Obecně platí:
• Čisté éterické oleje se neaplikují přímo pokožku.
• Opatrně s používáním éterických olejů u těhotných žen a dětí.
• Některé oleje jsou nevhodné pro alergiky.
• Opatrně s oleji z citrusů. Mohou zvýšit citlivost pleti na světlo.
• Existují oleje, které se nedoporučuje používat při léčbě homeopatiky.
Zpracováno z časopisu Kosmetika & Wellness