Více než 30 % světové populace trpí alergií a předpokládá se, že v roce 2015 už to bude polovina světové populace. Světová zdravotnická organizace řadí alergii na 4. místo v chronických onemocněních na světě.
Co to vůbec alergie je a co ji způsobuje? Alergie je nepřiměřená obranná reakce imunitního systému na látky z okolního prostředí, které většina lidí vnímá jako zcela neškodné. Látky, které tyto stavy u vybraných jedinců vyvolávají, nazýváme alergeny. Je jich celá řada – nejčastěji se lékaři u pacientů setkávají s alergickými reakcemi vyvolanými inhalačními alergeny (pyly trav, bylin a stromů, plísně, roztoči, srst domácích zvířat), potravinovými alergeny, hmyzím jedem (např. při bodnutí vosou). K nim se řadí vzdušné plísně.
Genetická dispozice ke vzniku alergie = atopie
Genetická dispozice ke vzniku alergie se označuje jako atopie. Počet lidí-nositelů těchto genů v populaci je vyšší než počet lidí, u kterých se alergické reakce a alergické onemocnění projeví. V ČR odhadujeme počet atopiků na 4,5 mil, počet alergiků tvoří 31,8 %. Počet lidí astmatem v populaci je 8,2-9 %, počet alergicků s alergickou rýmou 16,1-18 % a počet lidí s ekzémem 8 %.
Alergičtí rodiče předávají svému dítěte nezapálenou svíčku atopie. Genový základ čeká na příležitost reagovat alergickou reakcí. Spouštěčem jsou jednak alergeny a jednak nepříznivé vlivy zevního prostředí.
Když kvete tráva…
O alergiích se obecně nejvíce mluví na jaře, kdy nastává tzv. pylová sezóna. Pro pacienty trpící alergií na pyl to znamená jediné – několik měsíců provázených nepříjemným zánětem sliznice nosu, který se projevuje jedním, zpravidla však více symptomy: ucpaný nos, výtok z nosu, opakované kýchání, svědění nosu či patra. Tyto zdravotní komplikace navíc často provází zánět očních spojivek, který u pacienta vyvolává pálení a svědění očí, jejich nadměrné slzení a otoky víček. Dalším znakem alergie na pyl se nezřídka stává i zčervenalá a nepříjemně svědící pokožka.
Všechny tyto příznaky výrazně zatěžují běžný život jedince. Alergické reakce u jedince omezují v každodenních činnostech, a to jak v práci, tak ve škole, ale i ve volném čase. Nejčastěji se projevují stálou únavou, poruchami spánku a sníženou schopností soustředění:
– Alergická rinitida (= alergická rýma) zhoršuje duševní kapacitu a schopnost učení až o 30 %. Onemocnění tak má negativní efekt na produktivitu ve škole i práci,
– 43 % lidí trpících alergickou rinitidou má problém se spánkem,
– 35 % dětí s těžší formou respirační alergie už muselo být ze školy omluveno.
Pokud na sobě člověk tyto příznaky v období jara a léta pozoruje, měl by navštívit svého lékaře. Neléčená (nebo špatně léčená) alergie na pyl totiž může vyústit v další zdravotní komplikaci – průduškové astma, které se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti a ztíženým, pískavým dýcháním či suchým kašlem.
… alergie na pyl
Pokud je u dítěte nebo dospělého člověka diagnostikována alergie na pyl, může se léčit několika způsoby. Pacientovi se mimo jiné doporučuje zamezit styku s alergenem, což je ale těžko proveditelné. Přestože pylová zrníčka nejsou pouhým okem ve vzduchu pozorovatelná, vyskytují se v období jara a léta téměř všude. Na jejich rozšiřování se nejvíc podílí hmyz a vítr. K vyvolání alergické reakce u citlivějších osob přitom stačí 10 až 20 pylových zrn na metr krychlový.
Mezi základní postupy léčby alergie na pyl patří symptomatická léčba, v rámci které pacient užívá úlevové léky – např. nosní/oční kapky, nosní spreje, dále to jsou tablety či sirupy. Výsledkem léčby je zmírnění příznaků a potlačení zánětu v organismu, samotná příčina onemocnění však zůstává nevyřešena. Další nevýhodou těchto léků je to, že působí jen po dobu, po kterou je pacient užívá. Jejich účinek tedy není trvalejšího rázu.
Účinná léčba existuje
Existují však ji jiné možnosti léčby alergií, a to prostřednictvím alergenové imunoterapie. Princip léčby spočívá v tom, že je pacientovi podáván samotný alergen. Organismus si na látku postupně zvyká a reaguje na ní sníženou vnímavosti. Výsledkem tak může být až celkové odstranění příznaků alergie a zabránění zhoršení příznaků až do závažných forem, např. astmatu.
Léčba probíhá třemi způsoby: prostřednictvím injekcí, kapek pod jazyk a ve formě tablet podávaných pod jazyk. Přičemž tabletová forma je úplnou novinkou. Pro pacienty znamená nejen úlevu od alergických reakcí, ale také komfortní způsob léčby s dlouhodobým efektem.
Tableta je určena k prevenci a léčbě alergií na pyl trav a obsahuje extrakty z těchto pěti trav: srha laločnatá, lipnice luční, jílek vytrvalý, bojínek luční a tomka vonná. Lék se užívá pouze jedenkrát denně, a to přibližně čtyři měsíce před pylovou sezónou a v celém průběhu pylové sezóny včetně jejího vrcholu. Proto je vhodné navštívit alergologa nejlépe již v podzimních měsících a jaro a léto si užívat naplno.
Pramen: Kosmetika & Wellness
Cesta řešení alergie a alergických projevů
omezení kontaktu expozice alergenů u lidí s průkazem alergie, u atopiků
časná léčba preventivními farmaky
specifická alergenová imunoterapie s použitím alergenů, které jsou u pacienta příčinou jeho obtíží. Lze je podat injekčně, v kapkách a v tabletách.
Světová zdravotnická organizace (WHO) se v první dekádě 21. stol. soustředila kromě tradičních programů k potlačení či omezení závažných infekcí (HIV, nových virových infekcí, Tbc) na chronická neinfekční-nepřenosná onemocnění a v minulém roce definovala program „Zdraví a životní prostředí“.
Alergická onemocnění tvoří nejpočetnější skupinu chronických respiračních chorob. Počet astmatiků přesáhl ve světě 300 milionů a počet lidí s alergickou rýmou, u níž významně stoupá podíl perzistujících forem, do sauje téměř půl miliardy.
Alergická onemocnění mají s řadou chornických nemocí společný základ v poruše regulačních imunologických mechanismů – tedy v porušené regulaci obranných mechanismů imunity. K této poruše dochází vzájemným střetáváním aktivity genů a vlivů prostředí.
Jenom alergickou rýmou (sezónní i mimosezónní) na celém světě trpí 500 mil. lidí, v EU je to 113 mil., v České republice se hovoří až o 18 % populace. Mnoho lidí však toto onemocnění podceňuje, léčí pouze příznaky, v horším případě neléčí vůbec.
Pramen: Kosmetika & Wellness