Pocení je běžným a pro organismus zcela nezbytným jevem, jelikož se díky němu vylučují z těla škodlivé látky. V horkých letních měsících se však nadměrné pocení pro mnohé z nás stává doslova utrpením.
Mokré koláče v podpaždí nebo na zádech, propocená obuv a také nepříjemná pachová stopa, kterou známe důvěrně například z MHD. To vše jsou důsledky tzv. hyperhidrózy, neboli nadměrného pocení. Jak moc jej lze ovlivnit a neškodit přitom svému zdraví?
Pocení pomáhá udržovat teplotu těla a chrání jej před přehřátím. Zcela přirozeně se potíme při zvýšené tělesné námaze, horkém počasí, stresu nebo jiných zátěžových situacích. Spolu s vodou odchází z těla i řada škodlivých látek, kterých se organismus potřebuje zbavit. Nepříjemné je, pokud se člověk potí nadměrně.
„Nadměrné pocení se může na první pohled jevit jako poměrně banální problém. Kromě neestetického efektu a zápachu však s sebou nadměrné pocení nese také riziko bujení plísňových a bakteriálních infekcí. Ty nejčastěji postihují chodidla, oblasti mezi prsty, u žen oblast pod prsy nebo v záhybech podbřišku. Nepříjemné jsou také výsevy potniček,“ říká MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka kliniky estetické medicíny Mediestetik.
Když deodorant, tak přírodní…
Nejtypičtějším řešením je použití antiperspirantů, které snižují produkci potu a tím zamezují vzniku nepříjemného zápachu. V odborných kruzích se však neustále diskutuje o negativních účincích sloučenin hliníku, jež jsou v antiperspirantech obsaženy, na lidské zdraví. „Je třeba si uvědomit, že se nejedná jen o aluminiové sloučeniny, ale i další látky, jako jsou například parabeny, u kterých se stále spekuluje o jejich vlivu na rakovinu prsu a které se přidávají do antiperspirantů jako konzervanty,“ upozorňuje dermatoložka z kliniky Mediestetik.
Pokud chcete mít jistotu, že do svého organismu skrze antiperspirant nedostáváte škodliviny, vybírejte kosmetiku bez těchto sporných látek. Eva Bušková, brand manažerka francouzské značky přírodní kosmetiky L´Occitane, potvrzuje, že Češi si složení kosmetických přípravků a jejich vliv na zdraví hlídají čím dál více. „Pozitivní trend starání se o vlastní zdraví, ekologii a neškodlivost produktů každodenní spotřeby je v posledních letech opravdu velmi znát. Deodoranty s esenciálními oleji zajišťují přirozenou ochranu před pocením a omezují rozvoj tělesných pachů stejně účinně jako ty běžné, ale přírodní zdravou cestou,“ říká Eva Bušková.
Botox pomůže od pocení na dlouho
Další možností, jak zamezit nadměrnému pocení a neškodit svému zdraví, je aktuální hit v podobě aplikace botulotoxinu. Přestože většina z nás zná botox coby výplň vrásek nebo prostředek k plnějším rtům, botulotoxin dovede také velmi účinně zamezit pocení. „Cílem aplikace botulotoxinu je zablokovat aktivování potních žláz v problematické oblasti. Potní žlázy jsou řízeny impulsem vycházejícím z mozku a botulotoxin má schopnost přenos těchto impulsů spouštějících pocení blokovat,“ vysvětluje Reisingerová. Lékař při aplikaci vpichuje malé množství botulotoxinu přímo do pokožky – například do podpaží, ale i chodidel či dlaní.
Zákrok je rychlý a efekt ošetření nastupuje po dvou až deseti dnech. Jak dlouho vydrží, je záležitost individuální, nejčastěji je to mezi šesti až devíti měsíci. „Účinky botulotoxinu jsou samozřejmě klinicky ověřeny a podobná nebezpečí, o kterých se spekuluje v případě antiperspirantů, u něho rozhodně nehrozí,“ dodává dermatoložka z Mediestetik.