Tři otázky pro MUDr. Michaelu Tomanovou, primářku Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Je pravda, že lidé trpí nedostatkem vitamínu D dokonce i v létě. Proč to tak je a jaké to může mít následky?
Vitamin D je jediný vitamín, který si naše tělo vytváří přirozenou cestou pouze pobytem na slunci. V současné době není výjimkou jeho nedostatek ani v létě. Lidé daleko více pracují v uzavřených místnostech, kam se sluneční světlo nedostane. Trávíme stále více času zavření doma, a když už jdeme ven, nezapomeneme se předem důkladně namazat opalovacími krémy s vysokými UV faktory, abychom tak předcházeli obávané rakovině kůže. Nedostatek déčka kromě jiného napomáhá například řídnutí kostí, které může vyústit v osteoporózu a tím i v bolesti pohybového aparátu.
Získání vitamínu je přitom velmi snadné. Pro normální typ pleti stačí pobyt asi 10 – 15 minut na slunci denně bez opalovacích přípravků. Tato doba není pro náš organismus nebezpečná z hlediska například rakoviny kůže nebo případného spálení nechráněné pokožky. Zároveň by měla být dostatečná pro přirozenou tvorbu vitamínu D.
Různým stupněm osteoporózy prý onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let. Jak této nemoci předcházet?
Mezi hlavní projevy nemoci patří řídnutí kostí, které jsou křehčí a snadno se lámou i během zcela běžných denních aktivit. Dalším problémem je, že většina lidí vůbec neví, že touto nemocí trpí. Rozvoji osteoporózy můžete předcházet pomocí různých preventivních opatření. Vhodný je pravidelný pohyb, který zatíží, ale nepřetíží tělo. Jsou to například dvacetiminutové procházky a také cvičení s pomocí metody INFINITY. Vyplatí se také úprava vašeho jídelníčku. Je dobré zařadit hlavně potraviny bohaté na vápník, jako jsou například mléčné výrobky nebo luštěniny. Zapomíná se i na doplnění vitamínu D, buď pomocí umělých preparátů, nebo přirozenou cestou – formou přiměřeného pobytu na slunci. Studie publikovaná v roce 2010 v americkém odborném časopise prokázala nedostatek vitaminu D u 59 % populace.
Je možné, aby masáž ublížila nebo zhoršila zdravotní stav?
Masér s vámi musí vždy při první návštěvě zkonzultovat váš současný zdravotní stav. V některých případech, zejména pokud člověk není zcela zdravý, může neprofesionální masáž ublížit. Pro některá onemocnění je totiž masáž přímo kontraindikací. Jde například o případy, kdy pacient trpí zánětem žil, infekčním onemocněním, některými neurologickými onemocněními a kožními záněty. Masáž může ublížit při stavech po úrazech, operacích, eventuálně při osteoporóze. Musíme si uvědomit, že masér není pokaždé fyzioterapeut nebo lékař s vysokoškolským vzděláním. Masér je školený specialista, který prošel kurzy s různou dobou trvání.