Kdysi nám tvrdili, že je důležité se několikrát denně dezinfikovat, abychom byli zdraví.
Dnes je trendem pravý opak. Myjte se, ale opatrně! Hypotéza hygieny byla vyvrácena na základě nových poznatků o fungování ochranného kožního filmu. Přestože ani dnes neznáme všechny vazby a detaily, je jasné, že nepřiměřená hygiena a nevhodné mycí prostředky přinášejí řadu problémů. A tušíte, jaký je výsledek? Citlivost a podráždění kůže, akné, ekzémy, kožní plísně, infekce a vyrážky. Takže jak na to?
Řekni mi, čím se myješ, já ti řeknu, jaký jsi
Zásada číslo jedna: přestaňte používat kosmetiku se syntetickými tenzidy. Jsou to silná odmašťovadla, která mají zásadní vliv na postupný vznik nesnášenlivosti pokožky a kožních onemocnění. Začněte používat jako mycí prostředek hydrofilní oleje, které obsahují emulgátory, a při smíchání s vodou vytvářejí jemnou emulzi podobnou pleťovému mléku. Ta dokáže z pokožky odstranit nečistoty rozpustné jak ve vodě, tak v tucích, ale přitom ji neodmašťuje a zachovává její přirozený lipidový film. Výsledný pocit na pokožce je sametová hebkost, vláčnost a často není třeba pokožku dále ošetřovat hydratačními prostředky.
K čištění a odličování využívejte také jemná přírodní pleťová mléka a olejové peelingy s vysokým obsahem pěstících rostlinných olejů, které zachovávají ochranný kožní film. Stejnou péči poskytněte i vlasům. Tenzidy ze sulfátových šamponů se ve vlasech a pokožce hlavy hromadí, vzniká šupinatost, svědivost a lupy, vlasy ztrácejí pevnost, hebkost a vitalitu. Silikony navíc vlasy obalí a nedovolí výživným látkám proniknout do struktury vlasu. Používáním přírodních šamponů, olejových zábalů a vlasových kúr zajistíte svým vlasům zdraví a přirozenou regeneraci.
Co je to bioaktivita a existuje vůbec?
Zásada číslo dvě: ujistěte se, že vaše kosmetika obsahuje přírodní bioaktivní látky. Čím kvalitnější přírodní látky jsou, tím vyšší je jejich bioaktivita a tím účinnější je kosmetický výrobek. Také je důležitý jejich dostatečný obsah, měly by se tedy na seznamu ingrediencí objevovat na prvních místech. Účinky přírodních látek jsou sice dobře vědecky podloženy a ověřeny v praxi, ale aby mohly v pokožce a potažmo v celém organizmu dobře fungovat, musejí být navázané na přírodní základ, který pronikání do pokožky umožňuje. Levandule ve vazelíně může sice hezky vonět, ale pro vaši pokožku neudělá nic dobrého.
V kvalitní kosmetice najdete celou řadu rostlinných olejů lisovaných za studena, bylinné maceráty, rostlinné extrakty, květové vody, aloe vera, vitaminy a také éterické oleje. Právě ty dodávají kosmetice aromaterapeutický rozměr a napomáhají pronikání účinných látek do pokožky tím, že zvyšují propustnost kůže. Samy o sobě pak nesou účinek dané léčivé rostliny až do krevního oběhu a zlepšují tak fyzickou i psychickou kondici.
Ideální spoluhráči pro zdravou pokožku
Zásada číslo tři: využívejte co nejvíce olejovou certifikovanou kosmetiku. Zapomeňte na parafín, silikony, PEGy a syntetické konzervanty. Pro vaši kožní mikroflóru a ochranný film jsou totiž ideálními spoluhráči rostlinné oleje lisované za studena. Obsahují esenciální mastné kyseliny omega 3 a omega 6, které si naše pokožka sama neumí vyrobit a pro její zdravé fungování jsou zásadní. Také obsahují antioxidanty, zejména vitaminy skupiny E, které vás chrání před poškozením volnými radikály, a řadu dalších výživných látek jako je lecitin, beta karoten, steroly, flavonoidy, polyfenoly a tak dále.
V certifikované přírodní kosmetice se používají přírodní emulgátory na bázi rostlinných olejů, cukru, glycerinu – ideální živné látky pro naše přátelské bakterie. Rostlinný skvalen je další důležitá látka s antioxidačními účinky, která zlepšuje metabolismus a regeneraci pokožky. Přírodní másla jako jsou bambucké, kakaové nebo kokosové jsou skvělé v péči o suchou, citlivou či porušenou pokožku, zatímco jojobový olej a přírodní vosky pokožku výborně chrání. Konzervanty povolené v certifikované přírodní kosmetice jsou buď potravinářské konzervanty nebo alkohol. A hlavně – olejová kosmetika žádné konzervanty nepotřebuje!