Pohlížejte na sebe jako na celek a buďte zdraví. Mysleli jste si, že teple se oblékat, jíst vitaminy a nechat se očkovat, vás ochrání před nemocemi? Ale co vaše vnitřní já? Není nakonec ono tím, kdo rozhoduje?
O tom, že psychika ovlivňuje zdraví člověka, bylo napsáno už mnoho. Úzký vztah mezi duší a tělem zkoumají lékaři a terapeuti po celá tisíciletí a ať už zabrousíte do jakéhokoli medicínského oboru, stále to je rovnováha, o čem se mluví. Podle Indů je to harmonie dóš, čínská medicína definuje správný poměr Jin Jang a Galenova teorie homeostázy tělních tekutin, které symbolizují vodu, vzduch, oheň a zemi. A celou tuto harmonii, která se prolíná celou medicínou, ovlivňuje jedno – vaše vnitřní já.
Učte se číst signály
Stále více se ukazuje, že častěji nemocní jsou ti, kteří mají náročné povolání, jsou ve větším stresu, musí se přizpůsobovat stále novým podmínkám. Tělo tyto změny, zdá se, jakž takž přijímá. Psychika však ne – což nemusíte ani hned poznat. Odpovědí jsou pak například nevysvětlitelné bolesti zad nebo opakující se záněty, které téměř nemají původ, protože laboratorní krevní testy či jiná lékařská vyšetření, je mnohdy ani neukážou. Tyto chronické obtíže spadají totiž do velké množiny nemocí psychosomatických. O co se jedná? Psychosomatická medicína vychází z předpokladu, že duše je zrcadlem zdraví a naopak skrze zdraví je možné poznat i neklid v duši. To, že vás často bolí hlava, nebo pálí svaly, nemusí znamenat, že máte problém konkrétně v této oblasti – může to být volání vaší duše po klidu a trochu volnějším tempu. „Žádná choroba se nám neděje jen tak. Proto častokrát není řešení vzít si prášek a čekat, že se to nějak spraví. Zatímco takto sice můžete některé příznaky utlumit, příčinu nevyřešíte. Ta je schovaná ve vaší psychice,“ říká zakladatel celostní medicíny Dr. Ruediger Dahlke a dodává: „Zdraví není nemít bolesti nebo teplotu. Zdraví je cítit se dobře a být šťastný. Nemoc je symbol. Ten se musíme naučit přeložit!“
Vy jako puzzle
Každá nemoc má „vzorec“. Ten je tvořen tím, co prožijeme, tím, co jíme, tím, jak se máme rádi nebo naopak neradi, naším sebevědomím, naší schopností pomáhat. Představte si, že všechno, co se vám v životě děje, jsou jednotlivé puzzle, které musíte podkládat do obrazce svého zdraví. Pokud vám však něco je, lékař dokáže pracovat jen s touto jedním dílkem skládanky. „Pacient může mít například srdeční arytmii. Lékař mu dá v první řadě Holterův monitor a pak se podívá na výsledky. Ty většinou neprokážou nic, co by ukazovalo na to, že pacient je skutečně nemocný. Pro jistotu předepíše léky a tím návštěva končí,“ popisuje Ruediger Dahlke. „Jenže k bušení srdce se přidá příšerné bolení kloubů nebo nevysvětlitelné vibrace těla. Neurolog provede vyšetření, jejichž výsledky vám mnoho neřeknou. Opět totiž neprokážou žádný velký problém, který by to mohl způsobovat. Bez nálezu není léčby. Po pár dnech se mohou přidat třeba žaludeční problémy nebo intolerance některých potravin. Jenže ani gastroenterolog vám nenajde příčinu – maximálně lokálně zaléčí následek některým ze širokospektrálních léků. Vy se cítíte nemocní, je vám zle, všichni vám tvrdí, že jste zdrávi. A nikdo se na vás nepodívá jako na celek,“ uvádí Dahlke jeden z největších problémů dnešní medicíny.
Sebepoznání je základ
Psychosomatická medicína uznává jeden předpoklad – stejně tak, jako si dokážete přivodit nemoc, si dokážete napomoci ke zdraví. Ruediger Dahlke byl jeden z prvních, které začaly pořádat přednášky na toto téma a učit lidi naslouchat svému vlastnímu tělu a žít tak, aby nebyly popírány žádné zákonitosti zdraví. Cílem jeho aktivit je podpora pacienta na cestě k převzetí odpovědnosti za svůj život, sebepoznání a udržení si či znovuzískání zdraví. Nemoc je v jeho teorii vnímána jako symbol duchovně – duševního „stavu“, který se naučíte vyložit a pochopit a poté s ním můžete dále nakládat tak, abyste nebyli jen odkázání právě na „puzzlování“ – dílčí řešení problémů, které (ne)máte. „Nikdy nezapomínejte na to, že třetí nejčastější příčinou úmrtí, jsou právě léky,“ varuje Dahlke. „Snažte se se svou nemocí pracovat na vyšší úrovni,“ dodává. Tou může být nejen čtení symbolů nemoci, ale i meditace, jóga a dobrá strava. Podle Dahlkeho jsou například větším zabijákem zdraví mléčné produkty, než třeba kouření. „Nespočet nejnovějších studií dokazuje, že mléčné výrobky, přispívají ke vzniku nemocí daleko víc, než pár cigaret.“ tvrdí Ruediger Dahlke
Nebuďte k sobě lhostejní
Pokud se chcete jakkoli začít starat o svou duši a tak i celé tělo, zkuste si přečíst některou z publikací o celostní medicíně, která vás naučí chápat vztahy mezi tělem a duší. Například Ruediger Dahlke jich vydal již mnoho například Nemoc jako cesta”, “Nemoc jako symbol”, “Nemoc jako řeč duše”, “Agrese jako šance”, “Zákony osudu- pravidla hry pro život” nebo “Princip stínu- smíření s naší temnou stránkou”. Vedle toho okuste třeba jógu nebo meditaci. Na doma si můžete pořídit například audioprogramy ve formě vedené meditace na CD, které jsou rozdělené přesně podle symbolů nemocí. Můžete také navštívit přednášku Dr. Dahlkeho Nemoc jako symbol a Strava pro klid v duši (konají se 18. 9. 2015 v Praze v htl. Pyramida – více na: www.dahlke.cz) či celodenní seminář, který vás neučí dekódovat signály Nemoc jako symbol (19. 9. 2015). A v poslední řadě – nestyďte se začít spolupracovat se specialistou na psychosomatickou medicínu, který vám pomůže zásadní symboly rozklíčovat a odhalit tak, abyste s nimi už nadále dovedli pracovat sami.
Ruediger Dahlke je jedním z průkopníků celostní medicíny. Jeho teorie je postavena na tom, že nelze řešit jen dílčí zdravotní problémy podle symptomů organismu, ale pohlížet na pacienta jako na celek i s jeho minulostí, přítomností, způsobem života a psychikou.
Chcete zjistit příčinu své nespokojenosti nebo se zbavit zdravotních problémů, které vás trápí už dlouho? Pak vyzkoušejte těchto 8 bodů – mohou vám totiž pomoct pochopit věci tak, jak skutečně jsou. Nejsou složité, nestojí statisíce – jen trochu úsilí a touhy ve svém životě něco změnit a ochotu přijmout změny, které vás zavedou k vyšším hranicím poznání sebe samých.
Bod číslo 1: Necpěte se léky
Dr. Dahlke varuje před ničivým vlivem léků. Z průzkumů je dokázáno, že právě léky jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí. Navíc, v mnoha případech vám ani nepomohou. Mnohdy totiž jen potlačí lokální potíže jako je třeba bolest, ale z dlouhodobého hlediska nejsou žádným přínosem, protože nevyřeší problém samotný. Navíc léky jsou chemického původu a s množstvím chemie se tělo pak hůře vypořádává. Chemický nadbytek potom může rozhodit rovnováhu v těle a tím další nemoc třeba i přivodit.
Bod číslo 2: Pečujte o svou psychiku
Každá nemoc má svůj vzorec, který je tvořen naší minulostí, přítomností i budoucností, tím kde žijeme, vlivy, které na nás působí, naší spokojeností atd. A jelikož psychosomatická medicína vyzdvihuje hlavně to, že jakékoli onemocnění těla je zrcadlením duše, měli bychom si to uvědomit a o své blaho pečovat.
Bod číslo 3: Přijměte svůj stín
Každá osobnost je tvořena světlem a stíny. Podle učení C.G. Junga je stínem naše podvědomí. Je to přesně ta část osobnosti, za kterou se stydíme a kterou bychom nechtěli být. Jenže i naše temná stránka k nám patří. Měli bychom ji přijmout a naučit se s ní pracovat, protože pouze tak jsme celiství. Jako základ k pochopení své stinné stránky si například vezměte k ruce Dahlkeho knihu Princip stínu. Ukazuje, jak svůj stín vypátrat a jak se s ním konfrontovat, abychom ho nakonec mohli přijmout, integrovat do své osobnosti, a možná dokonce i začít milovat.
Bod číslo 4: Meditujte
Jestli vám něco pomůže osvobodit mysl od starostí, je to právě meditace, V pravém slova smyslu se jedná o stav, kdy je vaše hlava bez myšlenek – pouze ve vašem bytí. Pro začátek vám mohou pomoci vizualizace. Stačí, když zavřete oči a navodíte si myšlenky na příjemné události vašeho života – na poslední dovolenou, na narození dětí, na první moment, kdy jste poznali něco nebo někoho velmi zásadního ve vašem životě. Nepůjde vám to hned – budete roztěkaní, ale budete-li to stále zkoušet, naučíte se implementovat i představy a sny. Meditujte ze začátku ve stejnou dobu a na stejném místě, které je vám příjemné, a které je samozřejmě klidné.
Bod číslo 5: Maso a mléko s mírou
Nespočet nejnovějších studií dokazuje, že maso a mléčné výrobky přispívají ke vzniku nemocí. Na tento seznam spadá především kardiovaskulární onemocnění, ale i mnoho dalších nemocí jako cukrovka, osteoporóza nebo autoimunitní onemocnění. Tato onemocnění jsou připisována podmínkám, ve kterých žijí zvířata, a které se podle Dahlkeho promítají do jejich masa nebo mléka. Svého farmáře proto pečlivě vybírejte, přesvědčte se, že zvířata malý volnost a s množstvím to také moc nepřehánějte.
Bod číslo 6: Rozkódujte signály nemocí
Každá nemoc je čitelná a má své vysvětlení. Například obezita je jen vnější plnost a ne vnitřní naplnění. To také vysvětluje, proč jsou obézní lidé i často nespokojení se svým životem, nemají sebevědomí a nevěří si. Řešením je naučit se volit i jinou izolaci, než tukovou. Mnoho signálů a jejich význam včetně doporučení, jak mu předcházet opět můžete najít v knize Nemoc jako řeč duše či na zářijovém semináři Dr. Dahlkeho na stejné téma (vstupenky můžete zakoupit přes vstupenkov.cz)
Bod číslo 7: Pořiďte si audionahrávky, které léčí
Ve chvíli, kdy už dokážete dekódovat obraz své nemoci, můžete začít bojovat za své zdraví. Vedle stravy a meditace vám mohou pomoci také speciální audioprogramy. Jsou to malá imaginární sezení s psychoterapeutem ve formě vedené terapie na CD. Tato CD samozřejmě najdete i u Dahlkeho, ale i u jiných terapeutů zabývajících se psychosomatickými jevy.
Bod číslo 8: Telefony nemějte u ucha celý den
Tvrdí se, že mobilní telefony vysílají do mozku škodlivé vlny. K tomuto tvrzení nepřiklání i sám Ruediger Dahlke. Tyto vlny mají za následek zánik buněk a přispívají ke vzniku nádorů. Podle Dahlkeho mohou mobilní telefony za deset let denního používání zvýšit riziko rozvoje nádoru mozku až o 290 %.