Červené flíčky. Viditelné, červené až fialové žilky. Objevují se zejména na obličeji, ale také na zádech či končetinách. Jejich výskyt souvisí s typem pleti, příznačné jsou zejména pro tu jemnou, citlivou.
„Výskyt viditelných žilek je prvním projevem kožního onemocnění, zvaného rosacea. Je silně geneticky podmíněné a nevyléčitelné, ovšem to neznamená, že jeho projevy se nedají potlačovat,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Alena Reichertová. Za vznikem a rozvojem rosacei stojí vícero faktorů. Největší roli hraje dědičnost, a to až v 80 procentech případů. K dalším rizikům patří zvyšování nitrobřišního tlaku, užívání hormonální antikoncepce, nadváha až obezita, těhotenství, ploché nohy a další ortopedické vady (platí zejména pro kuperózu až výskyt křečových žil vyskytujících se na nohách). Negativní vliv na žilní systém má také dlouhodobé stání či naopak nehnuté sezení v zaměstnání. A samozřejmě nezdravý životní styl – kouření, nedostatek pohybu, nošení těsného prádla, dietní návyky spojené se zácpou, sedací toaletní mísy, nevhodná obuv, nadměrný příjem tekutin. Roli hraje také počasí – extrémní teploty, silný vítr, střídání teplot (v zimě přechod z vytápěných prostor do mrazu), zkrátka cokoli, co negativně ovlivňuje pleť a pokožku.
Problém rozšířených žilek se týká povrchového žilního systému. Úkolem žil je odvádět neokysličenou krev zpět k srdci a podílejí se tak spolu s tepnami na cirkulaci krve v celém krevním řečišti. Žíly a tepny jsou složené ze stejných vrstev, ale tepny mají silnější mezivrstvu elastické tkáně, neboť tyto cévy musí udržet a absorbovat tlakové vlny. V žilách proudí krev pomaleji a tedy i pod nižším tlakem, takže jejich stěny jsou tenčí a obsahují méně svalových a elastických vláken. Proto jsou žilní stěny poddajnější, takže jejich průměr se mění v závislosti na tom, kolik krve v nich proudí.
„Problém nastává ve chvíli, kdy u žíly dojde ke zvýšení propustnosti nebo dokonce jejímu prasknutí. V takto postiženém místě dojde k vylití krve do podkožních vrstev a ke zčervenání. Může dojít i k takovému rozšíření, že prosvítá i do nejsvrchnější vrstvy pokožky a vznikají typické „červené žilky“ – odborně nazývané teleangiektázie,“ vysvětluje MUDr. Alena Reichertová. Podle vzhledu se dělí na lineání (shluk žilek), větvené (ve tvaru blesků), pavoučkovité (větvené z jednoho místa) či papilární (drobné červené útvary připomínající pihu).
Na jednotlivá stádia onemocnění se můžete podívat zde.
Prevence a možnosti léčby
V prvním stadiu, kdy se objevuje mírné zarůžovění nebo červenání, hovoříme o kuperóze. Pleť postiženou kuperózou je nutné vnímat jako pleť velmi citlivou, od toho se odvíjí i celková péče o ni. K hlavním zásadám patří: důkladná ochrana před UV zářením, sálavým zářením (sauna, infrazářiče apod.), silným větrem i mrazem, dráždivým složkám v kosmetice jako je ethanol (alkohol), látky podporující prokrvení, intenzivní masáže, peeling, silně parfemované přípravky a kosmetika s vysokým obsahem tuků (včetně těch přírodních) a také je důležité se vyhýbat velké fyzické námaze. Naopak vhodné jsou stahující prostředky a ty, které posilují cévní stěny.
Při prvních projevech rosacei, tedy ve stádiu kuperózy, je vhodné se pravidelně svěřovat do péče kosmetičky. Ta pleť odborně ošetří a doporučí i postup pro domácí ošetřování, případně doporučí i návštěvu dermatologa. „Spolupráce kosmetičky s kožním lékařem je oboustranně nezbytná. Kuperózu – tedy zarůžovění – lze úspěšně zmírnit vhodnými kosmetickými přípravky se stahujícím účinkem na žilky. Kosmetické ošetření v tomto případě má za účel snížit prokrvení pokožky a zmírnit začervenání. Dlouhodobá péče kosmetičky je také doporučována po úspěšném zvládnutí těžších stádií rosacei, při jejichž léčbě je nutné svěřit se do rukou dermatologa,“ dodává MUDr. Alena Reichertová. Právě pokud se projevy onemocnění zintenzivní a objevují se vřídky a pupínky, (papulopustolosní forma), pak je léčba dermatologem již nezbytná. Pacient se každopádně musí vyvarovat jakémukoli mechanickému dráždění pokožky, protože tím by se stav ještě zhoršil.
Kosmetické lasery jsou vhodnou, neinvazivní metodou řešení rozšířených žilek na obličeji i jiných částech těla (dekolt, záda, paže). Laser se jen prosvěcuje přes kůži a pro zvýšení účinnosti se používají různé hydrofilní gely, které zvyšují účinnost rozptýlení paprsku a tím působí na větší plochu. Výsledky ošetření jsou patrné ihned po ošetření. Ale pozor, i když se jedná o neinvazivní ošetření, při kterém se neporušuje (chirurgicky) pokožka, může laserový paprsek na pokožce působit nepříjemně, pálivě.
Možnosti léčby rozšířených a křečových žil na nohou
Při výskytu rozšířených žil na nohách se doporučuje používání kompresních punčoch, dojde tak ke stlačení žíly, krev lépe a rychleji cirkuluje a sníží se tlak na žilní stěnu. Jedná se o podpůrnou pomůcku a často je doplněna ještě další metodou léčby, například medikamentózní a často i chirurgickou. Při chronických stavech se pacientům nasazují léky, které zvyšují napětí žilních stěn a snižují jejich propustnost.
Existuje také možnost chirurgického zákroku, při němž se postižené žíly odstraní. „To je ale vhodné spíše právě u zmíněných křečových žil. Alternativou k chirurgickému řešení může být tzv. sklerotizační léčba, kdy se do postižených míst aplikuje látka, způsobující uzavření postižené žíly. Díky tomu se žíla vyloučí z krevního oběhu a zlepší se tak tok krve,“ vysvětluje MUDr. Alena Reichterová.
Další invazivní metodou je použití laserové fotokoagulace, jejímž principem je v podstatě zatavení nefunkčního úseku žil laserem. Optické vlákno se zavede do žíly, kde dojde k ohřátí krve a vzniklá pára vytváří reaktivní proud. Ten převádí teplo do částí žíly, které nejsou v přímém kontaktu s laserovým vláknem. Následkem je narušení kolagenových vláken v žíle a k jejímu uzavření.
Účinné látky pro prevenci
Významnou roli v úspěšném zvládnutí výskytu červených žilek hraje i strava. Měla by být bohatší na vitamín C, dále pohanku, rakytník či výtažky z kaštanů.