Mnoho z nás ihned po příchodu do práce usedá k počítači. A židli opouštíme až v odpoledních hodinách. Hodiny tak trávíme ve strnulé poloze, která je pro celý náš organismus náročná. Sedavý způsob života je často doprovázen nedostatkem pohybové aktivity a přidá-li se k tomu nevyvážená strava, zaděláváme si na zdravotní problémy. Prevencí lze těmto problémům předcházet či je výrazně minimalizovat. S konkrétními radami přichází výživový specialista Ing. Petr Havlíček a fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová, odborní garanti iniciativy Vím, co jím a piju.
Důležitost pitného režimu
Pitný režim je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Stále dokola slyšíme, že bychom měli vypít 2-3 litry tekutin denně. Jde to vůbec? Mnoho lidí do sebe během 24 hodin nedostane ani půl litru a domnívají se, že to stačí. Část odborné veřejnosti tvrdí, že potřebné množství tekutin je u každého člověka rozdílné a nemusí to být nutně tři litry za den. Množství tekutin, které bychom měli skutečně denně přijmout, je závislé na mnoha faktorech jako například pohlaví, věk, výška, váha, krevní tlak, zdravotní stav, teplota vzduchu a podobně. Při zvýšené fyzické aktivitě je samozřejmě vhodné tělu dopřát zvýšený příjem tekutin.
Jak zjistit ideální množství tekutin, které bychom měli během dne přijmout?
Tělesná váha v kilogramech x 100 = potřebné množství tekutin v ml
Napít bychom se měli, i když nemáme žízeň. Ta se totiž ozve až v případě, kdy je už naše tělo mírně dehydratováno.
Co tedy pít?
Vhodnými tekutinami, které patří do pitného režimu, jsou voda, ideálně přímo z kohoutku, slabě mineralizované minerální vody s nižším obsahem sodíku, ovocné čaje a slabší černé a zelené čaje. Ale pozor, některé ovocné čaje jsou ve skutečnosti jen ochucené černé. V černém čaji nalezneme velké množství povzbuzujících látek – pokud ho denně vypijeme 2-3 litry, zbytečně tím organismus nabudíme. Do pitného režimu patří i mléko. K celkovému příjmu tekutin přispívají také polévky, mléčné výrobky, ovoce, zelenina a rovněž káva.
S minerálkami opatrně
Některé minerálky mají vyšší obsah sodíku. A se solí se to nemá přehánět, proto důkladně čtěte údaje na obalech. Ve spotřebě soli patří Češi mezi evropské rekordmany. Průměrná spotřeba soli se u nás pohybuje okolo 12 gramů za den, což je více než dvojnásobek doporučené denní dávky. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje dospělým jen 3 až 5 gramů soli denně – což je jedna kávová lžička.
Úloha loga Vím, co jím při výběru potravin
Logo Vím, co jím pomáhá s výběrem výživově hodnotných potravin
a může napomoci s úpravou příjmu rizikových živin. Zákazníci jediným pohledem na obal zjistí, které produkty mají nižší obsah soli, jednoduchých přidaných cukrů, nasycených a trans mastných kyselin. U některých kategorií potravin logo vypovídá i o vyšším obsahu vlákniny, která je pro lidské tělo nedocenitelná. V současné době je logem Vím, co jím označeno přes 350 výrobků a další neustále přibývají. Databáze produktů nesoucích logo Vím, co jím je přístupná na www.vimcojim.cz – u každého produktu je také uveden výrobce, složení a nutriční hodnoty.
Dostatečný pitný režim:
Pomáhá odplavovat toxiny z těla, které vznikají při metabolických procesech
Slouží jako „chladící“ kapalina – brání přehřátí organismu
Zlepšuje kvalitu pokožky
Nedostatečný pitný režim:
Dlouhodobý – předčasné stárnutí tkání, potíže s klouby a páteří, větší pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů
Krátkodobý – pocit únavy, pokles výkonnosti, zhoršené soustředění, bolest hlavy, malátnost
Všeho s mírou
„Přestože je příjem tekutin velmi důležitý, jejich nadměrný přísun může vést ke zdravotním potížím. Může dojít k převodnění, tedy ke stavu, kdy jsou nadměrně zatíženy ledviny a srdce,“ komentuje Ing. Petr Havlíček. V extrémních případech může vést k jejich selhání. K převodnění ale dochází zpravidla při tzv. nárazové konzumaci tekutin (například 5,0 litrů naráz).
Vyvážený poměr glukózy a vlákniny
Ačkoliv vláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotu (je to nestravitelná část potravy), je pro nás důležitá. Ne nadarmo se jí přezdívá „kartáč střev“ – má příznivé účinky na zažívání a udržuje tlusté střevo ve kvalitním stavu. Je proto výbornou prevencí proti rakovině tlustého střeva. Vláknina na sebe váže cholesterol, čímž snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Umí regulovat hladinu krevního cukru (inzulinu), proto může její nedostatek vyvolat diabetes.
Vláknina je též výborným pomocníkem při hubnutí a redukci váhy. V žaludku dokáže svůj objem mnohonásobně zvýšit a navíc ji trávíme pomaleji. Proto se po jídle bohatém na vlákninu cítíme déle sytí a vystačíme si s menšími porcemi jídla.
Nerozpustnou vlákninu obsahují obilniny, zrna (hlavně kvalitní celozrnné pečivo a otruby) a semena, a až do tlustého střeva putuje nerozštěpená. Zvyšuje objem stolice, podporuje střevní peristaltiku a tím i pravidelné vyprazdňování.
Rozpustná vláknina po smíchání s tekutinou v žaludku výrazně nabobtná, a díky tomu se zpomalí jeho vyprazdňování. Obsahuje ji ovoce (především jablka, banány), zelenina, oves, ořechy, luštěniny a sójové mléko. Rozpustná vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi, kdy hladina krevního cukru stoupá i klesá pomaleji.
Glykemický index potravin
Glykemický index (GI) je hodnota, která určuje, jak rychle se sacharidy v určitém jídle transformují na glukózu (hroznový cukr) a ta se pak dostane do krevního oběhu. Čím rychleji potravina dokáže zvýšit hladinu glukózy v krvi, tím má vyšší glykemický index. Sníme-li potravinu, která má vysoký glykemický index, velice brzy po jídle dostáváme hlad a často i chuť na sladké.
Vliv sportu na naši postavu (rozdíly u mužů a žen)
Pohyb slouží k redukci váhy, vytvarování problematických partií těla a posílením některých svalů lze také předejít zdravotním problémům. Rozdílná anatomie ženského a mužského těla si žádá rozdílný přístup k výběru vhodné pohybové aktivity.
Rozdíly v posilování u mužů a u žen:
Ženy mají oproti mužům menší podíl svaloviny a širší pánev, jsou ohebnější a mají lepší adaptaci organismu na zátěž. Důležité je pro ně zpevňování pánevního dna, čímž lze předcházet nepříjemným menstruačním bolestem či může dojít k jejich zmírnění. Dále je pro ženy důležité posilování lopatkových svalů a vnějších paží, které zajišťují podporu zádům, které u žen vlivem stresu trnou a nepříjemně bolí. Významné je také protahování hlubokého ohybače hlavy pro správné držení hlavy a tím pádem i zmírnění migrén.
Muži mívají větší predispozici k nárůstu svalové hmoty převážně v horní polovině těla, proto je zapotřebí dbát na rovnoměrnou zátěž svalového aparátu vzhledem k zvýšenému riziku nemocí oběhové soustavy. Důležité je u mužů věnovat pozornost hlavně zádovým a břišním svalům pro správné držení těla.
Výživa při sedavém zaměstnání
Nejen při sedavém zaměstnání je dobré vnímat, co jíme. Pokud ale strávíme většinu dne ve strnulé poloze, zásady zdravé výživy by pro nás měly být o to důležitější.
Jaké stravovací zásady dodržovat?
Jezte pravidelně a 5x denně
Stravu konzumujte v klidu (ne u počítače!)
Dodržujte pitný režim
Stravu mějte nachystanou vlastní a vyhněte se jídlům z rychlého občerstvení či instantním pokrmům
Vyhněte se celodennímu mlsání a ujídání u počítače – odstraňte ze svého dosahu sladkosti a nejezte na svém pracovním místě
Konzumujte lehce stravitelná jídla
Pracujete v kanceláři a většinu dne prosedíte u svého pracovního stolu? Věděli jste, že pokud sedíte u počítače více než 3 hodiny denně, zkracujete si život o 2 roky? Sedavé zaměstnání může vést k řadě zdravotních problémů, kterým svou aktivitou můžete předcházet.
Důležitost správného sezení
Sezení vede k jednostrannému statickému zatížení páteře a kloubů. Při sezení dochází k útlaku cévních a nervových svazků v podkolení a tříslech, k ochabování břišní stěny, jejímu stlačení a tím i útlaku vnitřních orgánu, jejich funkce tím může být narušena. Často se objeví zvýšené postavení ramen a tím i přetěžování trapézových a šíjových svalů.
Zdravotní důsledky sedavého způsobu života:
Obezita a celkové zpomalení metabolismu
Cukrovka
Ischemická choroba srdeční
Hemoroidy
Cévní onemocnění dolních končetin
Poruchy mízního systému
Bolesti zad
RSI syndrom (repetitive strain injury – zranění způsobená opakovaným napětím)
Jak tedy sedět správně?
Tělo má být vzpřímené, hlava tažená temenem vzhůru, brada zasunutá lehce ke krku. Ramena táhneme dolů a od sebe. Pánev by měla být v první polovině židle, naklopená mírně vpřed a dolní končetiny mírně od sebe tak, aby se plosky nohou celou svojí plochou dotýkaly země. Mohou být také zapřeny
o pevnou podložku. V této poloze je břišní a hýžďové svalstvo relaxované a bederní páteř zůstává přirozeně prohnutá vpřed. Tento sed je pro tělo poměrně namáhavý, vynakládá se při něm velká energie zejména na činnost svalů, které jsou v permanentním zapojení, proto je důležité občas se opřít a svaly zrelaxovat.
Jak se protáhnout v kanceláři a jak uvolnit unavené tělo
„Pokud už u počítače musíte strávit celou pracovní dobu, dělejte si pravidelné pauzy, projděte se nebo jděte alespoň zalít květiny. Vsedě je nejvíce přetěžována horní polovina těla, proto je nutné zaměřit se na odstranění svalových dysbalancí, které v této poloze vznikají,“ radí fyzioterapeutka a garantka iniciativy Vím, co jím a piju Mgr. Martina Karasová.
Existuje celá řada cviků k protažení jednotlivých tělesných partií:
Krk a šíje
Ve vzpřímeném sedu svěste ramena a paže volně dolů. Skloňte hlavu k pravému rameni a zároveň zatlačte levé rameno směrem dolů k zemi, chvíli vydržte. Vyměňte strany a cvičení několikrát opakujte.
Záda a břicho
Vestoje s nohama mírně od sebe se pomalu od hlavy postupně předklánějte. Až budou ruce a hlava viset volně dolů, zatněte břišní a pánevní svaly a pomalu se narovnávejte. Na závěr se pokuste vytáhnout rukama ke stropu.
Vsedě se chytněte pravou rukou hrany stolu a otočte se doprava. Chvíli vydržte a pak to samé zopakujte na druhou stranu.
Hrudník a ruce
Ve stoje nebo vsedě spojte propletením prstů paže vzadu za zády. S rameny uvolněnými a stlačenými dolů táhněte vzadu za zády
spojené a napjaté paže plynule vlevo a vpravo.
Nohy
Pro dolní končetiny je dobré se vestoje několikrát střídavě zhoupnout ze špiček na paty a zpět.
Dobré je také zatínat a povolovat svaly na stehnech a následně nohy zcela napnout včetně propnutí špiček chodidel. Potom
pomalu uvolňovat.
Jak se hýbat v práci?
Pravidelně vstávejte od stolu a projděte se, protáhněte se a zacvičte si
Využívejte i jiné alternativy sedu
Vyzkoušejte výškově nastavitelný stůl (střídání: sed – stoj)
Využívejte cvičební pomůcky (např. overball, pet lahve, balanční podložky)
Vstávání ze židle
Vstát ze židle je pro nás stejně automatické jako si na ni sednout. Vstávání ze sedu ale není vhodné podcenit, protože se jedná o aktivitu, která zatěžuje především naši páteř. Při vstávání ze sedu podsuňte nohy pod sebe (mírně pod židli asi 30 cm od sebe). Váha by měla spočinout nejprve na špičkách nohou a poté ji přeneste na celé chodidlo. Teprve po přenesení váhy se začněte zvedat.
Existují nejrůznější alternativy, které můžete k sezení vyzkoušet místo židle – míč, klekačka nebo lze také využít speciální židli umožňující dokonce práci vleže. Ani jedna z těchto možností není určena
k celodennímu sezení, doporučuje se typy sedu střídat v průběhu dne.
Alternativy sedu:
Klekačka
+
dobře zajištěno správné sklopení pánve
opora o kolena zajistí stabilitu
správné nastavení pánve
–
nelze na ní relaxovat
optimální pracovní poloha rukou v jiné výšce
nelze ukročit
Míč
+
zapojuje se hluboký stabilizační systém
umožňuje podsazení pánve do správného úhlu
–
nemá relaxační variantu sedu s oporou zad
při nakloněném sedu může míč někomu ujíždět vzad
prostorově náročnější
Pomůcky na cvičení v práci
Protáhnout se po dlouhém sezení je dobrý způsob, jak zatuhlému tělu na chvíli ulevit. K protažení
a cvičení můžete jednoduše použít pomůcky, které naleznete na svém pracovním stole, například pet lahev. Dalšími pomocníky vám mohou být overbally, pružné pásy, balanční čočky či míče.
Jak začlenit pohyb do každodenního života
Protažení u počítače nebo cestu na oběd nemůžeme považovat za vrcholnou pohybovou aktivitu. Nezapomínejte na důležitost pravidelné pohybové aktivity a zařaďte do svého volného času sport jako pravidelnou příležitost, jak se zbavit přebytečné energie, uvolnit tělo a udělat pro své tělo něco prospěšného. Začněte po malých krocích, co nejméně používejte auto a MHD a místo výtahu se vydejte po schodech. Najděte si aktivitu, která vás baví a u které vydržíte, zapojte své blízké, kolegy, rodinu či domácí mazlíčky. Pomocníkem vám může být i motivační aplikace, kterou si nainstalujete do svého telefonu.