Advent je obdobím vánočních večírků, besídek a koncertů. Po něm přicházejí rodinné návštěvy a v závěru roku pak silvestrovské oslavy. Při každé takové příležitosti se dostáváme do styku s velkým množstvím lidí, což s sebou přináší zvýšené riziko virové nákazy a onemocnění.
V následujícím článku vás seznámíme s tipy, které pomohou připravit organismus na tuto zatěžkávací zkoušku. Předejít sezónním onemocněním, respektive zpomalit šíření virů, lze vhodnou a důslednou prevencí. Jedním způsobem je očkování, které však v současné době podle nezávislého portálu Očkování proti chřipce podstupuje pouze 5 % obyvatelstva. Výrazně častěji se k posilování obranyschopnosti organismu vydáváme přírodní cestou. Samozřejmostí je frekventovanější přísun vitamínu C. Výzkumy prokázaly, že tento vitamín snižuje schopnost chřipkových virů proniknout skrze pojivové tkáně tím, že zlepšuje jejich stabilitu. A pokud jimi viry neprojdou, organismus se nakazit nemůže. V prostředí, které je na vitamín C bohaté, tyto viry zkrátka nedokážou přežít.
Obranné účinky vitamínu B poskytne merlík chilský
Nejvyšší zdravotnické orgány Evropské unie rovněž potvrdily vysoký význam vitamínů z řady B pro imunitní systém. Ty k rovnováze imunitních funkcí přispívají samy, ale také a především v kombinaci se stopovými prvky, jako je selen, železo, měď a zinek. „K zajímavému objevu přitom došel mezinárodní vědecký tým při výzkumu klíčících semen merlíku chilského. Při zvolení vhodné vitamínové zálivky se následně z klíčků získá široká škála přírodních B vitamínů se silným antioxidačním potenciálem, které tak poskytují lidským buňkám rozsáhlou imunitní ochranu,“ přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. Přírodní vitamíny skupiny B získané z hodnotných klíčků merlíku chilského obsahuje například přípravek Immun44. Ten je vyvinutý speciálně pro zvýšení obranyschopnosti organismu, snižuje růst a množení virů a stimuluje syntézu protilátek v těle.
Jídelníček nabitý vitamínem D i česnekem
Mnohá infekční onemocnění propukají rovněž z nedostatku vitamínu D. Vlivem snížení slunečního svitu během zimy jeho množství v lidském těle totiž výrazně ubývá. Častým zdrojem vitamínu D jsou především tučné ryby. Preventivně působí také syrový česnek, jehož zázračné účinky znaly již naše babičky. Česnek je považován za silné přírodní antibiotikum a antivirotikum. Obsahuje totiž látky jako je allicin, jež jsou schopné likvidovat mikroorganismy. Odborníci navíc poukazují na to, že lidé, kteří jej častěji konzumují, o polovinu méně trpí chřipkou a nachlazením. Kromě česneku by se měl zvýšit též příjem cibule, především její šťávy, neboť v ní obsažené flavonoidy účinkují proti kašli a bakteriím. Rovněž anýz, u nás známý jako nedílná součást vánočních perníčků, obsahuje látku, která dokáže zahubit virus chřipky. V domácí lékárničce by neměl chybět ani kořen zázvoru, který se po staletí používá pro své výborné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je silným analgetikem a při rýmě rozpouští hleny.
Zakrývejte si ústa, dodržujte hygienu
Ani sebedůslednější prevence však lidskému organismu nezaručí stoprocentní ochranu, pokud se často nachází v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Právě při svátečních oslavách a společenských návštěvách by měla platit pravidla, která pomohou předejít nepříjemné nákaze. „Protože se většina typických zimních onemocnění přenáší vzduchem v podobě kapének, je nezbytné si při kašlání a kýchání zakrývat nos i ústa kapesníkem, ideálně určeným pro jednorázové použití. Použitý kapesník by měl ihned poté putovat do odpadkového koše. V tomto období se též nevyplatí dotýkat se očí, nosu či úst špinavýma rukama. Naopak by se měla přísně dodržovat základní hygienická pravidla, tedy mýt si pravidelně ruce vlažnou vodou a mýdlem,“ radí MUDr. Pavel Turčan. Pakliže se projeví první příznaky chřipky, měli bychom udržovat odstup od ostatních ve vzdálenosti nejméně jednoho metru. V tomto případě je však na místě začít brát ohled na zdraví druhých a zcela se vyhýbat místům se zvýšeným množstvím lidí a prožít advent i konec roku v klidu domova.