Mnoho lidí trápí různé útvary na kůži, které lze poměrně snadno odstranit bez nutnosti šití či použití jiné „krvavé“ metody.
Elektrickým skalpelem za použití různých typů nástavců a použití různých programů přístroje lze odstraňovat např. fibromatosní výrůstky kůže − velmi často umístěné i v lokalizacích, jako jsou oční víčka, pigmentová znaménka, drobné hemangiomy (např. hemangioma senile), pavoučkové névy, seborhoické verruky a jiné kožní útvary a defekty (viz obrázky). Technologií odstranění dochází k současnému „zatavení“ cév, takže operované místo prakticky vůbec nekrvácí. Hojení pak probíhá drobnou exkoriací (stroupkem jako malá spálenina), kterou není třeba nijak zvlášť ošetřovat, lze se hned po výkonu sprchovat a provádět běžný režim bez omezení. Pokud se odstraňuje větší povrchová plocha, místo se promašťuje nejlépe Infadolanem.
Jaké jsou výhody zákroku oproti jiným metodám?
Hlavní výhodou je vynikající kosmetický efekt po odstranění – většinou zmizí zcela beze stopy do doby běžného zhojení každé jizvy (cca 1 rok). Defekt se odstraní ihned s naprostou přesností na milimetry jak do hloubky, tak do šířky (na rozdíl od laserového odstranění), takže dochází k okamžitému odstranění útvaru (při odstraňování laserem zůstává útvar na místě a postupně se odhojuje vytvořením puchýře − podobně jako při odstraňování tekutým dusíkem nebo kryokauterem). Při odstranění elektrokauterem je celý útvar během vteřinky (stopkaté útvary) nebo pár vteřin (plošné útvary) pryč. Velikost případné minimální stopy po odstraňovaném defektu (světlý nebo světle hnědý flíček) je přesně ve velikosti odstraňovaného defektu (na rozdíl od klasické excize nebo odstranění laserem). Doba hojení je výrazně kratší a bez omezení (při odstranění laserem defekt zůstává v kůži a odhojuje se následným vytvořením puchýře s často problematickým hojením a velmi problematickým výsledkem − jizvení, nedostatečné odstranění, defekt větší než původní útvar. Při odstranění klasickou excizí sklapelem je nutno minimálně do vyjmutí stehů ránu nenamáčet, tj. 7-10 dní, vždy vzniká nějaká jizva). Velkou výhodou je, že vzhledem ke krátké době a způsobu hojení (malý stroupek cca 7 dní – 14 dní podle hloubky defektu) a vzhledem k možnosti koupání prakticky hned další den po odstranění lze zákrok u malých útvarů (do 5 mm) provádět prakticky kdykoli i v létě. V neposlední řadě je i cena většinou podstatně nižší (nesrovnatelně vyšší ceny u zákroků laserem).
Jaká jsou rizika a kontraindikace?
Pokud je zákrok prováděn lékařem, který s ním má dlouhodobé zkušenosti, je zcela bez rizika. Jinak samozřejmě hrozí i možnosti popálení, odstranění špatně indikovaného útvaru nebo elektrokauterizace zbytečně velké plochy.
Je nutné upozornit, že ne všechny útvary lze odstraňovat elektrokauterem. Rozhodně není vhodné tímto způsobem odstraňovat diagnostikovaná zhoubná nádorová znaménka nebo příliš velké útvary (záleží na lokalizaci) a útvary uložené pod kůží (lipomy, atheromy).
Podrobné informace včetně obrázků najdete na www.bioplastica.cz– Estetická chirurgie
MUDr. Jana Vybulková Zavadilová, Bioplastica.s.r.o.
1. klinika bioplastické chirurgie