Osídlení našich střev, dřív známé jako mikroflóra, se teď častěji nazývá mikrobiom (někdy také mikrobiota). Pojem se změnil, ale důležitost zdravých střev zůstává.
Zdraví střev je nesporně jednou z nejdůležitějších podmínek správného fungování celého organismu. S tím úzce souvisí důležitost kvality naší stravy. V opačném případě, jak prokázaly nedávné výzkumy, má mikrobiom „prsty“ v poměrně širokém spektru chorob, včetně obezity, depresí, astmatu a alergií.
Správná strava podporuje bakterie
Když se narodíme, je náš zažívací systém sterilní. Bakterie nás osídlí postupně, zpočátku během kojení, později při kontaktu s prostředím, ale i při konzumaci potravin. Proto je dobré nedržet děti v příliš čistém, až aseptickém prostředí, mohlo by to zapříčinit různé alergie. S přibývajícím věkem se složení střevní mikroflóry mění; množství užitečných bakterií u starších lidí výrazně klesá, naopak počet nežádoucích se zvyšuje. To někdy způsobí, že ve střevě převládnou patogenní bakterie a toxické škodliviny se dostanou do celého těla. Důsledkem můžou být různé nemoci (porucha funkce jater, zánět střev gastroenteritida ad.).
Dnes je jednoznačně prokázáno, že kvalitu střevní mikroflóry přímo ovlivňuje složení stravy, kterou konzumujeme. A s tím pak souvisí i kvalita našeho života. Chodíte často do fast foodů? Míváte k obědu deset deka „něčeho“? Pak je téměř jisté, že váš organismus trpí nedostatkem vlákniny, která je přitom pro zdraví střev nesmírně důležitá, protože podporuje jejich činnost. Vláknina se vyskytuje např. v luštěninách, celozrnných obilovinách, v rýži natural, v pohance, zelenině, ovoci, ve lněném semínku a samozřejmě v zelenině.
Taková strava má na střeva „probiotický“ efekt, což znamená, že obsahuje „přátelské“ bakterie, které tělu pomáhají vytvářet vlastní, zdraví prospěšné bakterie. Zdravá strava podporuje rozmnožování bakterií, a je tedy velmi důležitá pro zdraví střev. Mezi probiotika patří mléčné výrobky, jako je bílý probiotický jogurt, sýr cottage, kefír, nesterilované kyselé zelí ad. Jestliže tyto produkty nekonzumujeme pravidelně každý den, můžeme užitečné bakterie ve střevě doplnit ve formě výživového doplňku.