Botulotoxin urazil v posledních desetiletí dlouhou cestu v tom, jak je vnímán veřejností i lékaři.
Od obávaného „klobásového jedu“ se z něj přes okrajově využívanou látku v neurologii či oftalmologii, stala hvězda estetické medicíny, kterou z nejvyššího stupínku nesesadil zatím žádný jiný bojovník proti stopám času. Současné kongresy ale ukazují další využití botulotoxinu.
Ve světě se botulotoxin začal používat pro vyhlazování vrásek a posléze pro léčbu nadměrného pocení v roce 1994 a již o dva roky později se tato metoda přelila i do České republiky. První lékaři, kteří u nás v estetické dermatologii botulotoxin použili, byli MUDr. Marta Moidlová a doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., kteří tím dali spolu s použitím laserů vzniknout novému oboru – estetické medicíně. Z tohoto nejmladšího medicínského odvětví se možná již brzy stane jedno z největších.
Jak pracuje „klobásový jed“?
Molekuly botulotoxinu aplikované injekčně do kůže potlačují svalový tonus, a tak zamezují smršťování kůže a tedy i vzniku vrásek. Teprve dnes ale lékaři zjišťují, jak mnohostranná tato látka je. „Botulotoxin se dnes využívá u více než čtyřiceti indikací v kurativní medicíně v oborech neurologie, oftalmologie, gastroenterologie, bariatrie, ORL či například stomatologie,“ říká doc. Šmucler a upřesňuje, „v roce 2018 by mělo být celosvětově prodáno této látky za 2,9 miliardy dolarů. A počet možností použití neustále roste. Připočteme-li experimentální indikace, jsme již přes stovku možností. Tak mnohostranných látek vyžadujících multidisciplinární znalosti mnoho není.“
Botulotoxin pouze po doškolení!
Lékaři v Čechách i v zahraničí stále více upozorňují na nutnost přesné znalosti anatomie a možnost komplikací z důvodu špatně voleného místa aplikace. Aby v estetické medicíně, ale nejen v ní, přinesla aplikace botulotoxinu kýžený efekt bez komplikací, je od lékaře vyžadována až chirurgická přesnost při aplikaci. Jinak hrozí komplikace, z nichž nepřirozeně strnulý vzhled patří k těm banálnějším. „Neodbornému zacházení s botulotoxinem se v Česku snažíme předcházet výukou na kadaverech ve spolupráci s Anatomickým ústavem 1. lékařské fakulty UK v Praze,“ říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., předseda Společnosti estetické a laserové medicíny ČLSJEP.
Botulotoxin v psychiatrii a stomatologii?
„Na mezinárodním kongresu DRAW, kterému jsem letos v Praze předsedal, pro mě osobně byla nejzajímavější přednáška Američanky Michelle Magid z Texasu, která patří k průkopníkům využití botulinumtoxinu v psychiatrii. U pacientů s depresemi (bipolární i unipolární porucha) dosahuje, podobně jako řada jiných lékařů, 40-60% ústup obtíží, srovnatelný s nejlepšími výsledky jiných antidepresiv. Přesný mechanismus není znám, ale výsledky jsou to nadějné,“ dodává doc. Šmucler. Jeho kongresová přednáška se věnovala mnohostrannému využití látky ve stomatologii a chirurgii hlavy a krku, kde se využívají kromě známých účinků i analgetické účinky botulotoxinu.
Budoucnost botulotoxinu
Lékaři se v současnosti zaměřují na rozšíření škály používaného botulotoxinu A1 o další varianty a podvarianty a dokonce pracují na nových verzích s pozoruhodně upraveným účinkem. Takto upravený botulotoxin možná již brzy pomůže při bolestech hlavy, při hojení operačních ran nebo v rehabilitaci.