Různými alergiemi trpí 2,5 milionu Čechů. U někoho jsou jejich projevy tak silné, že se neobejde bez léků předepsaných alergologem, jiní si od mírnějších obtíží pomáhají volně prodejnými preparáty. Možná hledáte jiné cesty, jak se s alergiemi vypořádat a práškům se vyhnout. Přinášíme pár tipů.
1) Častěji převlékejte postel
Výměna a praní ložního prádla se u alergiků doporučuje mnohem častěji, a to jednou za 7-10 dní. To je důležité nejen kvůli roztočům přítomným v domácnosti celoročně, ale také právě kvůli pylovým částečkám, které na veškerém textilu, tedy i tom ložním, ulpívají. Prát by se mělo při teplotě 60 °C. Při této teplotě hynou zmínění roztoči a rovněž dochází k dostatečnému vymytí prachových částeček včetně pylových zrn mezi vlákny tkaniny.
2) Posilte obranyschopnost probiotiky
Výzkum vedený na univerzitě v Ósace prokázal, že některá probiotika jsou účinná při léčbě projevů alergií v oblasti nosní sliznice a dutin. Nemusíte užívat jen probiotické přípravky, ale můžete zařadit do stravy víc kysaných mléčných výrobků a nakládanou zeleninu – hitem je kysané čínské zelí kimči!
3) Pijte více alkalické vody
Denně byste měli vypít nejméně 6 až 8 skleniček čisté vody pro podporu přírodních čisticích procesů v těle. Myslete ale na to, že není voda jako voda. Většina vody z kohoutku nebo PET lahví má kyselé pH a právě kyselost bývá spojována se silnějšími projevy alergií. Ideální je střídat minerální vody.
4) Pijte zelený čaj
Mnoho jeho pozitivních zdravotních účinků se přisuzuje tomu, že je doslova nabitý fytonutrientem, který blokuje histamin a imunoglobin E. To jsou látky vyráběné naším tělem, které jsou zodpovědné za nepříjemné projevy alergií. Že vám zelený čaj nechutná? Zkuste práškový zvaný matcha, který se dá přidat třeba do ovocného smoothie nebo ovesné kaše.
5) Využívejte HEPA filtry v domácnosti
Většina alergenů v domácnosti je usazená na povrchu koberců, nábytku a čalounění. Důležitý je tedy pravidelný úklid kvalitním vysavačem s HEPA filtrem. Vybírejte modely s certifikací Service Allergie Suisse, což je nejuznávanější instituce testující vysavače v evropských podmínkách. Stejný filtr zvolte také při výběru čističky vzduchu, která vás zbaví nejdrobnějších polétavých alergenů v místnosti, především pylových zrnek. Existují dokonce pokročilé skleněné HEPA filtry (např. u čističky Dyson Pure Hot+Cool), jejichž struktura je schopná zachytit částečky od 0,1 mikrometru, tedy i plyny, kouř a pachy.
6) Proplachujte si nos
Aby mohla proběhnout alergická reakce na sliznici vašich dýchacích cest, musí se na ní usadit alergii vyvolávající částečky. Pokud však najdete cestu, jak sliznici očistit, omezíte i nepříjemné příznaky. Tělo má své vlastní mechanismy a v případě nosní sliznice jde o produkci hlenu, který vysmrkáme. Můžeme mu pomoct, a to propláchnutím nosních dýchacích cest mírně slanou a vlažnou vodou.
7) Omezte cukr
Působí v organismu silně okyselujícím způsobem a zvyšuje zahlenění, což zhoršuje příznaky alergie. Během nejsilnější alergické sezony omezte proto jeho příjem na minimum. Nenahrazujte ho ale umělými sladidly a nezapomeňte na to, že velké množství cukru je obsaženo také v mnoha druzích ovoce.