Stále více lidí se uchyluje v otázkách zdraví k alternativní medicíně, tedy k bylinkářství, ajurvédě a tradiční čínské medicíně. O tom, že účinky rostlin na náš organismus hrají podstatnou roli v léčbě či prevenci, svědčí fakt, že se i po 5000 letech používání těší stále velké oblibě. To může potvrdit i MVDr. Jiří Pantůček, zkušený fytoterapeut stojící za úspěšnými značkami doplňků stravy a kosmetiky Green idea a Topvet. Sám je přesvědčený o tom, že rostlinné extrakty mají své nenahraditelné místo v domácích lékárničkách. Dokážou pomoct s nepříjemnou jarní únavou, při zánětech dýchacích cest i s rychlejší regenerací popálené kůže.5000 let s bylinkami
Alternativní medicína, kam je bylinkářství v současné době řazeno, je paradoxně mnohem starší než léčba průmyslově vyráběnými léky. Vždyť kyselina acetylsalicylová, známý Aspirin, byla objevena v roce 1897, nicméně vrba se hojně užívala k léčbě už v raném středověku. Ostatně užití bylinek k léčení sahá až do roku 3000 př. n. l., kdy se v Číně a Indii začala rozvíjet tamější medicína využívající síly rostlin. Ať už se jednalo o kašel, mokvající rány nebo jiné neduhy, bylinkářky, mniši a ostatní léčitelé vždy nejdříve sahali po bylinkových obkladech či výluzích. „I v současné době většina volně prodejných léků obsahuje látku, jejíž původ můžeme najít v bylinách. Rostliny v sobě ukrývají sílu, kterou není radno podceňovat. Z toho důvodu používáme do našich doplňků stravy pouze standardizované extrakty, u nichž máme garanci konkrétního množství účinných látek. Můžeme tak přesněji určit doporučenou denní dávku,“ říká MVDr. Jiří Pantůček. A jaký je jeho oblíbený produkt? „Úžasnou bylinou je lichořeřišnice větší, o níž se mluví jako o rostlinném antibiotiku vhodném pro záněty dýchacích a močových cest. Podle nejnovějších výzkumů si poradí i se zlatým stafylokokem, který je k mnohým chemicky vyráběným antibiotikům rezistentní.“
Jak na jarní únavu?
Bylinné extrakty a jiné doplňky stravy můžou pomoct s jarní únavou. Jedná se o následek dlouhé zimy, kdy jsme vystaveni velkému množství patogenů způsobujících respirační onemocnění. Problémem je také nižší množství slunečního svitu, kdy si naše pokožka zahalená do vrstev oblečení není schopna sama vytvářet vitamin D důležitý pro imunitu a stav kostí. Dalšími faktory jsou snížená pohybová aktivita, hutnější zimní strava či přetopené interiéry. Podle Jiřího Pantůčka je proto důležité posílit imunitu výtažkem z třapatky (echinacey) v kombinaci s vitaminem C, odlehčit trávení a dodat vitaminy D a C spolu se zinkem a selenem. Na pročištění jater, střev a organismu celkově je skvělý ostropestřec mariánský a také potraviny s vysokým obsahem chlorofylu. Např. spirulina velmi pozitivně působí na na střevní mikroflóru, takže pomáhá posílit imunitu.
Co by nemělo chybět v bylinné lékárničce
Zhoršená kondice dýchacích cest – lichořeřišnice větší, yzop, jitrocel, borovice
Záněty močových cest – lichořeřišnice větší, brusnice brusinka
Padání vlasů – moringa olejodárná, přeslička rolní, MSM
Štípnutí od hmyzu nebo akné – tea tree oil, manuka
Spáleniny, odřeniny, ekzém – měsíček lékařský, konopné CBD, rakytník řešetlákový, produkty s panthenolem (vše v podobě oleje či masti)
Slabá imunita – třapatka nachová, grapefruit jádra, beta-glukan, rakytník řešetlákový, cordyceps, chaga
Úzkosti či nespavost – šišák bajkalský, kozlík lékařský, meduňka, damiána pravá
Menstruační bolesti nebo PMS – pupalkový olej, maca peruánská, vrbovka
Zhoršené trávení – ostropestřec mariánský, čekanka obecná, sporýš lékařský (verbena), Karmelitské kapky