Celulitida je záludný host

Pomerančová kůže JE pouze ženskou záležitostí. A kdo by si myslel, že se s ní potýkají jen ty baculatější z nás, mýlí se. Klidně se usadí na stehnech, na břiše nebo zadních partiích i u těch štíhlých. Její vznik totiž nesouvisí s váhou, ale s životním stylem a ženskou tukovou tkání, která je úplně jiná než ta mužská.

Mezi faktory, které podporují vznik celulitidy, patří ženské hormony (estrogen), dědičnost, nevhodný jídelníček, stres, ale především málo pohybu. Činorodé sportující ženy se s ní setkají podstatně méně než peciválky.

Je jisté, že je snadnější problémům předcházet, než je pak napravovat. A u celulitidy to platí dvojnásob! I když své hormony těžko přesvědčíte, že mají fungovat jinak, a tukové buňky, že se nemají ukládat, dá se jim nabídnout „náhradní program“. Změna životního stylu s dostatečným pohybem, příjmem tekutin, výběrem zdravějšího stravování opravdu dokáže daleko víc než dědičná determinace.

Dostatek vody umí úspěšně odplavovat ukládané toxiny v kůži, omezení sladkostí a bílého pečiva zamezí hodování tukových buněk, dostatek pohybu – stačí chůze – podpoří spalování. Jednoduché? Samozřejmě, přesto celulitidou v nejrůznějších stádiích trpí zhruba 70 procent žen.

Je to tím, že dovolíme, aby se tukové buňky začaly zvětšovat (a vůbec to nemusí ještě být obezita), takže začnou postupně utlačovat cévy a narušovat krevní i lymfatický oběh. Odpadní látky nemůžou cirkulovat a v těle se začnou hromadit toxiny. Zmohutnělé tukové buňky vytvářejí tlak na pokožku – a důsledkem je hlásící se celulitida. Proměna hladké kůže na nevzhlednou houbovitou vrstvu probíhá nenápadně. Když se objeví viditelné nerovnosti, celulitida je v těle už zabydlená.

Pod lupou

Celulitida není chiméra, které se všichni bojí, ale bránit se neumí. Její projevy mají několik kategorií:

 • První stádium není na první pohled vidět. Při stlačení kožní řasy na stehnech však vidíme, s kým máme tu čest. Lehké vrásnění kůže ale není tragédie. Šance pro prevenci!
 • Druhé stádium je už viditelné, ale pozor – jen vestoje. Při lehnutí zmizí. Nic není ztraceno, i když tohle má na kůži mnoho žen. Stačí rychle přijmout opatření: upravit jídelníček, přidat pohyb – a dolíčky se z kůže alespoň na čas vytratí.
 • Třetí stádium. To je už horší. Hrbolky a dolíčky jsou na kůži vidět, ať stojíte, nebo ležíte. Hýbejte se! Masírujte postižená místa, přidejte zeleninu! Stále se dá ještě hodně udělat.
 • Kdo si nechá celulitidu opravdu přerůst přes hlavu, může si způsobit velké potíže. Čtvrté stadium znamená poškození tkání. Plochy kůže, zejména na stehnech, tuhnou a tukové buňky se tu zapouzdří. Celé partie postižené kůže bolí a cesta k nápravě nebo zlepšení je už velmi těžká. Postihuje jedince s výraznou nadváhou, s mnoha dalšími zdravotními komplikacemi a není už jen kosmetickým, ale zdravotním problémem. Kůže je tuhá a nepružná, jsou hmatatelné tvrdé hrudky Toto stádium doprovází zvýšené riziko dalších zdravotních komplikací.

Nenechte kůži nikdy v klidu

Žijeme v rychlé době a rychlost hledáme i pro řešení jakýchkoliv problémů a potíží. Projevení celulitidy je samozřejmě výzva pro naši odolnost a schopnost se s ní vypořádat, ale pozor, hurá metody moc platné nebudou. Nepomůže ani liposukce! Celulitida se neobjevila jen tak z leknutí a stejně tak se ani naší zvýšené aktivity jen tak nelekne. Proto je potřeba úsilí dávkovat vytrvale a vlastně už po celý život, jinak začne dobývat své opouštěné pozice. Co nám tedy pomůže zápolení s celulitidou vyhrávat?

 • Masírujte kůži ve sprše! Jednoduchá aktivita, která skoro nic nestojí, ale může být opravdu velmi účinná. Kartáč, luffa, masážní krémy a gely opravdu pomáhají. Krouživé masážní pohyby na postižených partiích prokrví, „popoženou“ lymfu a pomerančová kůže pod takovým nátlakem ustupuje. Masáže jsou také výborná prevence, jestliže se chcete celulitidě vyhnout. Vyzkoušejte střídavé sprchování studenou a teplou vodou. Když použijete cílený anticelulitický přípravek k ošetření kůže, efekt jen podpoříte.
 • Účinným pomocníkem jsou i lymfatické masáže. Opět se tu hraje s rozpohybováním zlenivělého lymfatického systému. Zvolit se dají ruční nebo přístrojové. Ve druhém případě velké nafukovací nohavice střídavě rozmasírovávají stahováním a roztahováním obsažených vzduchových komůrek nohy, břicho a boky. I ruční lymfodrenáže jsou účinné, ale efektu se dočkáte, jen když je aplikuje specialista, jinak by tělu mohly uškodit.
 • Zábaly, které nabízejí kosmetická a wellness studia pomůžou celulitidu krotit také velmi účinně. Kombinují se občas s lymfodrenáží, pomáhají odvádět vodu a rozhýbávají krevní i lymfatický systém. Využívá se účinků tepla (rašelina), mořských řas, bahna z Mrtvého moře, ale i složek evokujících příjemné mlsání. Speciální čokoláda určená ke kosmetickým účelům je směsí kakaa a oleje z kakaových bobů, obsahuje přírodní antioxidanty (teobromin, tanin), kakaový olej zvláčňuje, zvlhčuje a pomáhá oddalovat projevy stárnutí. Skořicové zábaly zase využívají speciální krém, bandáže a působení tepla. Umožní snížení objemu problematických partií a zlepší vzhled kůže.
 • Lipomasáž přístrojem LPG CELLU 6 Keymodule 2 mechanickou stimulací tukových buněk zlepšuje činnost lymfatického systému, viditelně zpevňuje a vyhlazuje pokožku. Celkově přispívá i k detoxikaci organismu. Úspěch u těchto procedur je podmíněn důsledným dodržováním pitného režimu.
 • Suchá uhličitá koupel urychluje metabolismus, snižuje krevní tlak, zlepší vzhled kůže a také ekzémů a lupenky. Ovlivňuje usazování tuků, a tedy i celulitidu. Asi hodinový pobyt v speciálním vaku naplněném CO2 tělo zahřeje a usnadní regeneraci organismu.
 • Radiofrekvence se už řadu let využívá ke zpevnění kůže i v partiích, které se ošetřují velice obtížně (na ochablých pažích, stehnech a zejména na jejich vnitřních stranách). Radiofrekvenční přístroj soustřeďuje v podkoží velké množství energie, které působí na kvalitu kolagenových vláken. Nastartuje se tak přirozený proces obnovy tkání a stimulují regenerační procesy. Pro dlouhodobější efekt je potřeba několika zákroků v menším časovém rozmezí.
 • Rázová vlna podpoří činnost lymfatického systému, urychlí metabolismus a detoxikuje organismus. Už po několika ošetřeních se pokožka zpevní a vypne.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 07-08.2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *