V dnešní době mnohem více přemýšlíme, co sníme. Kamkoliv se podíváme, hrnou se na nás rady, které nám doporučují, co jíst nebo čemu se raději vyhnout, aby nám nechyběly žádné živiny a cítili se dobře.
Přitom jednou z nejvíce komplexních potravin je právě mléko.
Mléko a mléčné výrobky mají excelentní postavení mezi výrobky živočišného původu. Obsahují totiž významné makro-živiny, mezi něž patří plnohodnotné živočišné bílkoviny, lehce stravitelný mléčný tuk a cenný mléčný cukr. Zároveň jsou jedinečnou kombinací a zdrojem mikronutrientů, jakými jsou cenné minerální látky a důležité vitamíny.
„Řada studií prokázala významná pozitiva mléka a mléčných výrobků. Mají příznivý vliv na růst a kvalitu kostí, chrupu, zvyšují kvalitu vlasů a nehtů, zlepšují proces krvetvorby a správnou činnost mnoha enzymů,“ vyjmenovává přínosy mléka a mléčných výrobků PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., odbornice projektu Bílé plus.
Ideální poměr vápníku a energie
Co je na produktech z mléka tak zázračné? Můžeme začít denzitou vápníku. Oproti jiným potravinám živočišného původu mají výrobky z mléka znamenité postavení, jejich „vápníková hustota“ je neopakovatelná.
„V podstatě se jedná o to, že mléčné výrobky obsahují značné množství vápníku vzhledem k jejich energetické hodnotě. Pokud tedy chcete získat co nejvíce vápníku a přijmout co nejméně kalorií, jsou mléčné výrobky ideální volbou. Optimální poměr přijaté energie a množství vápníku představují např. podmáslí, odstředěné mléko a sýry ementálového typu. Dobrou volbou jsou i sýry typu eidam, camembert, jogurty a mléko o obsahu 3,5 % tuku.“
Plnohodnotné živočišné bílkoviny
Mléčné bílkoviny mají vysokou biologickou hodnotu, což znamená, že obsahují všechny nepostradatelné aminokyseliny v dostatečném množství a vhodném poměru.
„V mléčných výrobcích se nachází řada bioaktivních peptidů, jejichž účinek na zdraví je komplexní. Stimulují endokrinní funkce (např. sekrece inzulinu), snižují krevní tlak, podporují celkovou imunitu a nespecifickou střevní imunitu, zvyšují vstřebávání vápníku v tenkém střevě a dokonce zabraňují vzniku zubního kazu.“
Cenný mléčný cukr
Dalším důležitou mléčnou komponentou je mléčný cukr, neboli laktóza. Umožňuje využívat vápník a fosfor a také aktivuje pohyblivost střev.
„Pro lidi s laktózou intolerancí mohou být řešením zakysané mléčné jogurty, které mají obsah laktózy o 20-50 % nižší než mléko a zároveň je laktóza lépe tolerována. Vyzrálé tvrdé sýry mohou lidé s nesnášenlivostí mléčného cukru konzumovat téměř neomezeně, protože je u nich mléčný cukr kompletně rozštěpen.“
Mléčný tuk? Rozhodně ano
Poněkud kontroverzněji se může jevit mléčný tuk, další ze základních složek mléka. „Přestože je mléčný tuk tvořen ze 2/3 nasycenými mastnými kyselinami, ukazují současné epidemiologické studie na to, že mléčné výrobky (mléko, zakysané výrobky, sýry) nejsou spojovány s výskytem srdečně-cévních onemocnění. Jsou naopak neutrální nebo mají spíše pozitivní vliv na snižování jejich výskytu,“ upřesňuje expertka. „Dalším zajímavým přínosem je zmenšování hladiny LDL cholesterolu kysanými výrobky (jogurt, kefír, podmáslí).“
V mléčných výrobcích najdeme i vitamíny
U sýrů je obsah vitamínů vázán i na technologii, jakou jsou vyráběny. Například plísňové sýry obsahují Biotin, kyselina panthotenovou, vitamíny B6 a B2, ementál zase B12.
„V některých kysaných mléčných výrobcích dochází díky použitým probiotickým mikroorganismům ke zvýšení obsahu kyseliny listové a vitamínu B12, které jsou nepostradatelné v procesu krvetvorby, vitamin B12 je také nezbytný pro nervovou činnost.
Efekt matrice je nepřekonatelný
Mléko je tedy komplexní potravina obsahující téměř veškeré makro-i mikroživiny, které jsou nepostradatelné pro život. Je ale nutné přihlédnout k tzv. efektu „matrice“, protože mezi živinami probíhají významné interakce. To znamená, že jednotlivé složky mléka společně vytvářejí zdravotní efekt.
„Mléčné výrobky jsou velmi dobrým, hodnotným a z hlediska cenového také výhodným zdrojem veškerých živin. Mají celou řadu příznivých účinků, např. na kontrolu tělesné hmotnosti, metabolický syndrom, na prevenci rakoviny tlustého střeva a kardiovaskulárních onemocnění, přispívají ke zdravému růstu kostí a zubů, a mají pozitivní vliv i na další metabolické funkce,“ hodnotí specialistka. „Z nejnovějších výzkumů musíme zmínit, že někteří zástupci rodu Lactobacillus a Bifidobacterium snižují riziko výskytu rakovinového bujení. Bylo prokázáno, že kysané mléčné výrobky tlumí růst nádorových buněk, a to patrně díky pozitivnímu ovlivnění imunitního systému.“
Je třeba zdůraznit, že jsou mléčné výrobky vhodnou potravinou pro všechny věkové kategorie, ne tedy pouze pro děti či osoby trpící osteoporózou.
„Mléko a mléčné výrobky přispívají ke krytí doporučených výživových dávek živin bez ohledu na věk konzumenta, mají neuvěřitelnou bohatost nutrientů, jsou zcela přírodní potravinou a prospívají zdraví především z pohledu efektu své „komplexní matrice“,“ dodává PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. odbornice projektu Bílé plus. „Ideálně konzumujte 2-3 porce mléčných výrobků denně. To znamená třeba 250 ml kefíru, kelímek jogurtu a 3 plátky tvrdého sýra.“
Co jste možná nevěděli – 600 ml mléka pokrývá:
* 80 % DDD vápníku
* 16 % DDD hořčíku
* 20 % DDD zinku
* 33 % DDD selenu
* 29 % DDD vitaminu B1
* 65 % DDD vitaminu B2
* 58 % DDD vitaminu B12
Mléko má v našem životě nezastupitelné místo
Mléko a mléčné výrobky jsou důležitou součástí výživy člověka ve všech jeho věkových kategoriích. Měly by být jedním z pilířů naší potravy v průběhu celého našeho života, protože v každé životní fázi hrají důležitou roli.
V mládí to bez mléčných výrobků nejde
V dětství a dospívání představují mléko a mléčné výrobky významný zdroj energie, kvalitních bílkovin, dobře stravitelného tuku a řady vitaminů a minerálních látek, z nichž má největší význam především vápník.
„Vápník se v mléce nachází ve velmi dobře vstřebatelné formě, čemuž přispívá i výhodný poměr mezi vápníkem a fosforem,“ vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., odbornice projektu Bílé plus. „Můžeme tvrdit, že právě mléko a mléčné výrobky jsou nejvhodnějším zdrojem vápníku vůbec. V dětství a dospívání se vápník intenzivně ukládá do kostí, proto je tato věková kategorie rozhodující z hlediska množství budoucí kostní hmoty. Ve stáří se projeví naše stravovací návyky z mládí.“
V dospělosti mléčnými výrobky proti metabolickému syndromu
Navzdory častým tvrzením, že mléko není pro dospělé, je mléko i v tomto věku nepostradatelné.
„Svůj význam mají hlavně méně tučné mléčné výrobky a zakysané mléčné výrobky. Ze zakysaných mléčných výrobků se lépe absorbuje vápník, což je velmi důležité, protože s věkem schopnost vstřebávání vápníku klesá. Prospěšné bakterie mléčného kysání pozitivně ovlivňují i imunitní systém a mají také schopnost snižovat hladinu cholesterolu.“
Studie ukazují, že některé komponenty mléka, zejména tzv. bioaktivní peptidy, snižují jak hladinu cholesterolu, tak i krevní tlak.
„Pravidelná konzumace méně tučných mléčných výrobků celkově snižuje riziko vzniku tzv. metabolického syndromu, pro který je typická tzv. abdominální (břišní) obezita, vysoká hladina krevních tuků a vysoký krevní tlak. V mléce obsažený vápník a zmíněné bioaktivní komponenty napomáhají snižovat tělesnou hmotnost a zároveň celkově eliminovat riziko vzniku tzv. civilizačních onemocnění.“
Mechanismus, kterým se mléčné výrobky uplatňují při redukci hmotnosti, je poměrně složitý. Zahrnuje jak ovlivnění pocitů hladu, tak vstřebávání tuků. Novější výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace méně tučných mléčných výrobků snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
Seniorům mléko nejen coby prevence osteoporózy
Ve stáří nabývá pravidelná konzumace mléčných výrobků na významu, jelikož častý bývá nedostatečný příjem kvalitních bílkovin. S tím také je spojen úbytek svalové hmoty a zvýšené riziko pádů, zlomenin, ale i horší hojení ran a zvýšená náchylnost k infekcím. „Dostatečný příjem vápníku je prevencí osteoporózy a zachování svalové síly. Pro vyšší věk bývají typické potíže s příjmem jídla, ať již z důvodu nedostatečnosti chrupu nebo nemožnosti polykat (např. po mozkové příhodě). Mléčné výrobky jsou tedy ideální i z hlediska dobré stravitelnosti a vhodné konzistence,“ PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., odbornice projektu Bílé plus.
Více informací na www.bileplus.cz.