I v době očkování proti covidu je důležité nechat se očkovat proti chřipce. Jde o sezonní nákazu, jejíž epidemické vlny obvykle nastupují mezi prosincem a březnem, nejčastěji dochází k jejich kulminaci v lednu nebo v únoru. V sezoně 2020/21 se její výskyt snížil kvůli přísným opatřením proti kapénkovým nákazám. V letošní sezoně už však lze výskyt jiných virových infekcí očekávat.
Virus chřipky poškozuje obranu dýchacích cest (řasinkový epitel) a ulehčuje pronikání virů do dolních cest dýchacích. Tímto způsobem umožňuje působení i jiným respiračním patogenům. Proto existuje obava z vážných superinfekcí, kdy jedna infekce nasedá v časové souvislosti na druhou. Obávanou komplikací je např. superinfekce chřipky pneumokoky, která má nepříznivou prognózu hlavně u starších lidí a jiných imunitně oslabených osob.
„Vloni k superinfekcím kvůli absenci chřipky nedocházelo, letos nás tedy tato interakce virů čeká v takové míře v praxi poprvé,“ vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity a odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier (na obr.).
Reprodukční číslo chřipky je 2-3, což odpovídá původní čínské variantě koronaviru před nástupem infekčnějších forem alfa až delta. Příznaky zahrnují celé spektrum potíží různé intenzity. Rozvinutý klinický obraz zahrnuje horečku, bolest hlavy, svalů a kloubů, které pacienta upoutají na lůžko. Komplikacemi chřipkové infekce může být zápal plic, zánět srdečního svalu, svalů, postižení nervového systému nebo podobně jako po covidu dlouhodobý únavový syndrom. Léčba je symptomatická, u těžších stavů a rizikových pacientů se využívají specifická antivirotika.
Chřipka je kapénková respirační nákaza, šíří se bezkontaktně vzduchem stejným způsobem jako Covid-19. Zdrojem nákazy je infikovaný člověk, který je infekční už před prvními příznaky a několik dnů po jejich nástupu. U chřipky je to 1 den před prvními příznaky a 5 až 7 dní po nástupu prvních projevů, děti a osoby s oslabenou imunitou mohou být infekční delší dobu.
Epidemie chřipky obvykle začínají v dětských kolektivech a rozšíří se do rodin a z nich dále do pracovních kolektivů, volnočasových kolektivů apod. Chřipka se přenáší především přímo z člověka na člověka, ale i nepřímo přes ruce. Účinnou specifickou prevencí je očkování. Hlavním cílem vakcinace je redukce těžkých stavů, hospitalizací a úmrtí.
Proočkovanost proti chřipce byla v ČR dlouhodobě velmi nízká, pohybovala se pod 10 %. Řadí nás na úroveň Balkánu a postsovětských zemí. Vyspělé země Evropy a severní Ameriky mají proočkovanost populace násobně vyšší, v některých je to až 30 procent. Cílem EU je zvýšit proočkovanost rizikových skupin na 75 %, u nás je však tento ukazatel ani ne poloviční. Zvýšit by se měla i proočkovanost zdravotníků a pracovníků sociálních služeb.
„Patogeny způsobující Covid-19 a chřipku proti sobě zkříženě nechrání. Naopak, pokud nasedne jedna nemoc na druhou, existuje obava z těžké formy i u nerizikových osob. Očkovat proti chřipce a Covid-19 lze s odstupem 14 dní, v případě potřeby lze však aplikovat simultánně v jeden den. Dočasnou kontraindikací je osoba v izolaci anebo karanténě kvůli jiné infekční nemoci a probíhající akutní nemoc,“ doplňuje docent Maďar.