Kůže na rtech je až pětkrát tenčí než okolní pokožka, takže je mnohem náchylnější k různým kožním problémům, které můžou mít různé původy i projevy. Signalizují např. špatnou životosprávu, nesprávnou péči nebo i vážné onemocnění,. Naučte se rozumět tomu, na co vás vaše rty upozorňují!
Proč jsou rty červené
Abyste lépe porozuměli svým rtům je potřeba si říct základní fakta. Asi nejzásadnější věc je, že kůže na rtu je, ve srovnání s tou okolní, velmi tenká. Je světlá, obsahuje méně buněk produkujících pigment melanin, který jim dodává barvu. Proto krevní cévy prosvítají přes kůži rtů, což vede k jejich červenému zbarvení. Rty nemají také žádné mazové a potní žlázy, nenajdete na nich ani chloupky – to vše přispívá k jejich choulostivosti a nárokům na zvýšenou péči.
Suché a popraskané?
Suché rty jsou jedním nejčastějších problémů. Suché i popraskané rty jsou obvykle důsledkem dehydratace organismu, proto pijte čistou vodu a hydrataci rtům dodejte kvalitním balzámem. A pozor, nikdy ze rtů neodlupujte suchou kůži, nekousejte si je, a hlavně si je neolizujte. Namísto kýženého zvlhčení byste totiž dosáhli přesného opaku, tedy vysušení. Pokud už jsou rty ve stavu, kdy vás bolí a jsou rozpraskané, použijte jako první pomoc balzámy, které obsahují hojivé a chladicí složky. Rtům okamžitě uleví, a navíc jim poskytnou potřebnou hydrataci.
Zase ty koutky!
Popraskané koutky vysílají jasný signál, že v těle není něco v pořádku. Příčin může být opravdu mnoho, například hormonální změny, alergie, užívání některých léků, povětrnostní vlivy, různé infekce a záněty v těle a často také nedostatečná výživa. Pokud vás trápí popraskané koutky, doplňte tělu, železo, zinek, vitaminy skupiny B (zejména B2 a B6). A pokud se s tímto nepříjemným a často bolestivým jevem potýkáte často, zbystřete, může se jednat o předzvěst cukrovky.
Když si tělo říká o odpočinek
Šupinky a odlupující se kůže nepřidá rtům na kráse. Tímto projevem se nám snaží tělo říct, že mu chybí vitaminy a hlavně spánek. Snažte se proto nastolit vyváženou stravu bohatou na vitaminy a minerály, doplňte vitamin C. Máte občas pocit mravenčení rtů? Pak si běžte odpočinout, je to totiž příznak dlouhodobého stresu a úzkosti. Rty můžou ale také natékat. Otoky jsou často ukazatelem alergií, ale také dalších onemocnění. S natékajícími rty může souviset také Cronhova choroba.
Pozor na „oparové spouštěče“
Asi nejvíce bolestivou záležitostí, která může vaše rty v rámci kožních problému potkat, je opar. Způsobuje ho infekce virem nesoucí název Herpex simplex. Zákonitě vždy v tu nejméně vhodnou dobu se objeví známé brnění rtů, které je předzvěstí vzniku bolestivých puchýřků. Zkuste se zaměřit na prevenci vzniku, ačkoliv občas není jednoduché na spouštěč přijít. Posilujte imunitu, jak jen to půjde. Dobře jezte, spěte a nezapomínejte ani na duševní pohodu. Mnoha lidem totiž opar spouští stres. Do denních rituálů zařaďte péči o jemnou pokožku rtů.
Nepříjemné pálení
Věděli jste, že si rty můžete také spálit od sluníčka? Proto na ně myslete pokaždé, když se vydáte na sjezdovku. Vaše tělo je sice na lyžích chráněné oblečením, ale pleť čelí náporu větru, mrazu a nízké vlhkosti. Mějte proto vždy po ruce péči s vysokým ochranným faktorem. Pokud vás ale rty pálí i v běžném, nejen dovolenkovém, životě, pak to může být dáno nedostatkem vitaminu B12, depresemi nebo také menopauzou.