Před dovolenou si většina z nás říká, jak si ji v klidu užije. Jenže, kolikrát jsme se už přesvědčili, jak rychle se dá z příjemné nirvány tvrdě dopadnout na zem.
Nepříjemnosti si nás najdou i díky banálnímu prohřešku, někdy ale jsme v tom docela nevinně.
Co nám tedy dokáže pokazit dovolenou tak, že na ni nebudeme rádi vzpomínat? A dá se s tím něco dělat? Heslem léta by měla být: ostražitost.
Škůdce první
Klimatizace
Série lét, kdy se venku a ani v domě nedalo horkem dýchat, natož cokoliv dělat, měla za následek boom prodeje klimatizačních jednotek a nejrůznějších poměrně výkonných větráků. Jen tak se dal v místnostech rozhýbat vzduch. Ovšem, ouha. Do ordinací praktických lékařů kvůli tomu i v létě proudí pacienti s nachlazením, bolestmi dutin a uší. Prudké střídání teplot při přechodu z místností nebo auta do prohřátého venkovního prostředí je živnou půdou pro množství virů a i bakterií. A tak nás můžou v letních vedrech přepadat záněty horních cest dýchacích, mandlí, hltanu, hrtanu, někdy i opakovaná rýma, záněty vedlejších dutin nosních a také angíny. Lehké koketování s viry vystřídá bakteriální infekce, horečka a my musíme navštívit lékaře.
Rada K&W: Ochranou a prevencí je opatrné dávkování chladu, rozdíly mezi teplotou „venku“ a „uvnitř“ by neměly poskakovat na teploměru jako jojo, rozdíl deset stupňů je moc. Ochladit se ledovou sprchou také není to nejlepší, co si můžeme naordinovat, velký teplotní šok zatěžuje srdce, velké zchlazení nesvědčí ani dýchacím cestám. Přehřátí nedokáže úspěšně korigovat sklenice ledového nápoje. Organismus sice ve velkých vedrech potřebuje průběžně zásobovat dostatkem tekutin, kterými se ochlazuje, doporučují se však nápoje spíš v teplotě o málo nižší, než je okolí.
Jestliže vás přece jen nějaká infekce dožene, nedá se dělat nic jiného než poctivě postupovat podle běžných zásad: klid a léky.
Škůdce druhý
Letní chřipka
Není tak závažná jako chřipka pravá, která rozhodí kondici i na několik týdnů. Trvá většinou jen pár dní, ale rozhodně by se neměla podcenit a přecházet. Mezi příznaky patří teplota, bolest kloubů a svalů, únava, často se přidá průjem. Problém je v tom, že stejnými příznaky se může přihlašovat i řada dalších a často vážnějších onemocnění – salmonelóza, klíšťová encefalitida, průjmová onemocnění z jídla apod.
Rada K&W: Vždy raději zůstaňte v posteli, hodně pijte, a pokud horečka přesáhne 38 stupňů, srážejte ji pomocí léků. Pokud potíže přetrvávají víc jak dva dny, je na místě vyhledat lékaře.