Mezinárodní den štěstí vyhlásila Organizace spojených národů v roce 2012. Letos se už po deváté slaví po celém světě 20. března. Má nabádat k radosti a optimismu, cílem je také upozornit na důležitost pocitu štěstí v životě všech lidí. Právě v tento den stále více lidí obdarovává své blízké předměty se symboly štěstí. Jaké to jsou a proč?
Talismany, amulety, symboly štěstí – lidé je nosí v peněžence, na krku, dávají je na pracovní stoly, zavěšují na zpětná zrcátka aut. Češi jejich síle věří. U sebe je nosí přes 30 procent lidí. Mezi nejznámější patří asi čtyřlístek nebo podkova. Také sloni mají pozitivní symbolický význam po celém světě – považují se za symboly štěstí, moudrosti nebo dlouhověkosti. Amulet slona je navíc odvěký symbol štěstí a harmonie.
Prasátko je jako symbol štěstí vnímáno převážně ve střední Evropě. Zejména na prahu nového roku si lidé darem dávají různá porcelánová, skleněná, kameninová, umělohmotná i jiná zpodobení tohoto hospodářského zvířete. Právě prasátko je velmi často vyobrazováno spolu se čtyřlístkem – v Česku snad nejznámějším symbolem štěstí vůbec. Na každých deset tisíc lístků jetele připadá údajně jenom jeden čtyřlístek, najít ho chce tak pořádnou dávku štěstí. Čtyři lístky jsou symbolem pro čtyři živly – oheň, vodu, vzduch a zemi. Kromě toho symbolizují čtyři roční období, dále pak označují naději, víru, lásku a štěstí. Čtyřlístek má svého majitele také ochraňovat před vším zlým. V minulosti ho proto lidé zakopávali pod práh domu, dávali si ho pod polštář či k oknu.