Covid-19 není jedinou nemocí, které naše společnost čelí. Lékaři při příležitosti Světového dne diabetu, který připadá na 14. listopadu, připomínají veřejnosti, že za epidemii 21. století bývá považován také diabetes mellitus čili cukrovka.
„Léčbu tohoto onemocnění nelze na úkor covidu pomíjet,“ zdůrazňuje prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., vedoucí Diabetologického centra 3. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Právě vědci z Diabetologického centra v čele s nutriční specialistkou Mgr. Anetou Háskovou (na obr.) díky nedávno publikované studii prokázali, že česká diabetologie má velký význam i na mezinárodním poli.
Nedostatečně léčená cukrovka může vést k závažným komplikacím, které zhoršují kvalitu života diabetiků. Proto lékaři z Diabetologického centra 3. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN u příležitosti Světového dne diabetu zdůrazňují, že bychom na tuto nemoc neměli zapomínat ani v období koronavirové krize. „Cukrovku lze dnes díky moderním lékům a rozvoji technologií pro monitoraci krevního cukru úspěšně léčit, komplikacím dokážeme předcházet. Důležitý je zájem pacienta a jeho dobrá spolupráce s lékařem. Pak dokážeme najít cestu, jak cukrovku zvládnout. Pacient má pak lepší šance zvládnout zátěžové situace včetně covidu,“ říká prof. Prázný.
Česká diabetologie zaznamenala shodou okolností nedlouho před Světovým dnem diabetu pozoruhodný úspěch na mezinárodním poli díky studii CORRIDA, kterou v nejprestižnějším časopise oboru publikovala se svými kolegy Mgr. Aneta Hásková, doktorandka a nutriční specialistka působící rovněž v Diabetologickém centru 1. LF UK a VFN. Studie srovnávající efektivnost systémů monitorace hladiny cukru v krvi u pacientů s cukrovkou 1. typu vyšla v časopise Diabetes Care. Jde o vůbec první randomizovanou studii s tímto zaměřením, díky čemuž se také stala stěžejním tématem na mezinárodní konferenci pořádané Americkou diabetologickou asociací.