Nadváha a obezita trápí 64 % českých mužů. Takové jsou výsledky průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny v rámci preventivního projektu VZP Žij zdravě.
Jak hubnou muži v porovnání se ženami, jaké volí strategie v boji s nadbytečnými kilogramy a na jaké překážky naráží? Mužům a jejich partnerkám radí nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek a psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová, odborní spolupracovníci webu Žij zdravě.
Ženy vs. muži: Komu jde hubnutí lépe?
Muži mají v boji s kilogramy oproti ženám tři hlavní výhody. První z nich je odlišné složení těla. To mužské je tvořeno větším podílem svalové hmoty a menším podílem tuku než tělo žen. Díky tomu spalují muži v klidu i při pohybové aktivitě více energie než ženy. Druhou výhodou je vyšší vytrvalostní výdrž, muži dokáží vydávat energii po delší časový úsek bez pocitu únavy. „Muži mají hubnutí snazší. Neprožívají ho tak závažně. Většinou se rozhodnou a mají vůli nový režim dodržovat, ať už jde o změnu jídelníčku nebo sportovní aktivity. Proto nepodstupují takové peripetie se stále novými dietami jako ženy,“ říká psychoterapeutka Jana Březinová.
Třetí výhodou na straně mužů je to, že za sebou nemívají mnoho pokusů o redukci hmotnosti jako ženy. „Opakované pokusy o zhubnutí s pomocí krátkodobých diet vedou sice k počátečnímu rychlému úbytku kil, často ale končí jojo efektem. Navíc si organizmus na nízký energetický příjem zvykne a snižuje svůj klidový energetický příjem. Díky tomu je každý další pokus obtížnější,“ uvádí RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista spolupracující na projektu Žij zdravě.
Jakou volí muži taktiku?
Ženy se snaží hubnout opakovaně, podléhají módním dietám, probírají to s kamarádkami a okolí ví, že hubnou. Muži většinou pár kilogramů nadváhy neřeší. Začnou hubnout až ve chvíli, kdy mají opravdový problém s váhou, případně se u nich projeví související zdravotní obtíže. Pak se na hubnutí začnou připravovat: hledají poradnu nebo trenéra a sestaví si „bojový plán“. Pokud se jednou rozhodnou, vše se snaží dodržovat na 100 %. „Muži mají k hubnutí techničtější přístup. Neřeší krásu, ale svaly, ne kila, ale kondici. Navzájem se motivují sportovními výkony. Možná někde v hloubi duše řeší i krásnější postavu, ale veřejně to nepřiznají. Oproti ženám dokáží muži reálněji plánovat, jsou rozvážnější a mají většinou i větší výdrž. Obě pohlaví však mají stejně přehnaná očekávání typu: stačí měsíc a vše bude v pořádku,“ vysvětluje nutriční specialista Pavel Suchánek.
Výhody a nevýhody mužů při hubnutí
Pohyb mužům většinou problém nedělá
Velká část mužů má kladný vztah k pohybu díky sportování v průběhu dětství a dospívání, proto jim nedělá větší obtíže s ním znovu začít. Při sportu však mají na rozdíl od žen větší tendenci se přetěžovat. Aktivita vhodná k hubnutí, tj. ta s nízkou zátěží a delším trváním, jim často nepřipadá dostatečná. „Muži mají často pocit, jako by vlastně vůbec nic nedělali. Ze své sportovní minulosti jsou zvyklí na dobrou kondici. Trvá jim proto delší dobu si uvědomit, že pokud dlouho nesportovali, je třeba kondici znovu pomalu budovat,“ doplňuje Pavel Suchánek.
Jídlo – kámen úrazu
Téměř každý muž se rád dobře nají. Většina z nich má v oblibě pokrmy a nápoje, které patří mezi bohaté zdroje energie. Nejčastěji to bývají tučná masa a masné výrobky, klasická česká kuchyně (hutné polévky, zahuštěné omáčky s knedlíky) a alkohol. Další nevýhodou mužského stravování je také fakt, že vaření i nákup potravin v českých domácnostech většinou obstarávají ženy. Muži mnohdy nemohou sami ovlivnit své stravování, musí změny jídelníčku prodiskutovat se svou partnerkou a společně plánovat stravování tak, aby vyhovovalo oběma.
Problém s erekcí – trpí celý pár
„Není žádnou novinkou, že muži mají při obezitě problém s erekcí. Jde o poruchu cévního zásobení, které má při mužském typu obezity, tj. v oblasti břicha, vliv na erekci a posléze na kvalitu intimního života. Těmito problémy trpí nejen muž, ale I celý pár. Měla jsem v poradně nejednu ženu, která si na tenhle problém u svého obézního muže stěžovala,“ upozorňuje Jana Březinová.
Jak muže motivovat ke snížení váhy?
Největší překážka hubnutí u obou pohlaví tkví v psychice. Mužům velmi dlouho trvá, než si přiznají, že mají problémy s váhou a domlouvání partnerky či přátel většinou nepomáhá. „Co na muže jednoznačně zabere je výhružka od lékaře. Výrazně je motivuje opravdový zdravotní problém, srdeční slabost, slabý infarkt nebo nástup cukrovky. Pokud mají jen větší břicho a jinak jsou zdraví, z jejich pohledu není nutné nic řešit. Břicho se v české společnosti bohužel obecně nepovažuje za problém a malé bříško se u mužů toleruje,“ říká Pavel Suchánek.
Tip pro ženy
„Pokud chcete svého muže motivovat, měly byste poukazovat na jeho silné stránky a kvality. Rozhodně ho nepodceňujte a neponižujte posměšky typu: „už zase, miláčku“, „to už tady jednou bylo“ apod. Nevyhrožujte mu dietou. Naopak mu naznačte, že by se vám líbilo, kdyby změnil životní styl. Hubnutí je totiž o životním stylu, ne o dietách,“ radí psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová. Bez správné motivace se nepodaří zhubnout nikomu. Pokud se nedaří, není žádná ostuda obrátit se na odborníky, uzavírá psychoterapeutka.