Jemné mimické vrásky dodávají zralé pleti na osobitosti. Ale o další projevy typické pro stárnoucí pleť, jako jsou ochablé kontury obličeje, ztráta pevnosti a pružnosti nebo otoky pod očima, rozhodně nestojíme. Naštěstí s pomocí moderních kosmeceutik dnes můžeme těmto nepříjemným projevům úspěšně vzdorovat. Zeptali jsme se odborníků z české kosmetické firmy Essenté, jak na to.
V čem ženy nejčastěji dělají chyby při péči o zralou pleť?
„Mnoho žen i ve zralém věku chybuje při péči o pleť v tom, že ji odličuje a čistí pouze večer. Ale pleť je třeba vyčistit i ráno – a to platí bez ohledu na věk. Během noci se totiž na povrch kůže vyloučí maz. Ten je nutné ráno spolu se zrohovatělými zbytky kůže odstranit, aby póry zůstaly čisté a pleť mohla dýchat. Nejvhodnější je použít speciální mycí emulzi s mírným obsahem AHA kyselin, které odstraňují zrohovatělé kožní buňky, narušují mezibuněčné prostory, takže následná péče může lépe pronikat do hloubky, a zároveň zvyšují schopnost pleti vázat vodu,“ radí Denisa Jasinská.
Oční okolí je partií velmi citlivou ke stárnutí. Jak by měla vypadat správná péče o něj ve zralém věku?
„Určitě bych doporučila investovat do opravdu kvalitního očního krému. Účinnou pomoc před projevy stárnutí pleti představují hydratační oční krémy s peptidy, které dodají pokožce pevnost a pružnost, a navíc dokážou redukovat vznik mimických vrásek a zjemní případné otoky. Oční krém aplikujeme i několikrát během dne, kdykoli, když máme pocit napjaté nebo unavené pleti v okolí očí. Krém nanášíme krouživými pohyby a jemně vklepáváme směrem z vnějšího koutku pod okem do vnitřního koutku k nosu a pak pokračujeme dále od vnitřního koutku nahoru pod obočí směrem k vnějšímu koutku oka,“ doporučuje Nikol Bárová.
Proč se tak často mluví o nutnosti udržet v pokožce vláhu?
„Pleť je jako květina – když nemá vláhu, vadne. A protože s přibývajícími roky ubývá i schopnosti kůže udržet si vlhkost hlavně v hlubších vrstvách, je třeba jí vodu pravidelně dodávat. Zaručený způsob, jak dopřát pokožce skutečně intenzivní péči, představují speciální hydratační boostery. Právě tato moderní kosmeceutika obsahují účinné látky, které dokážou pleť dlouhodobě a do hloubky hydratovat. Patří mezi ně například kyselina hyaluronová. Jedná se o intenzivní péči, jejíž výsledky jsou dobře viditelné okamžitě po použití. Booster nanášíme na požadovaná místa ještě před použitím krému a jemně ho rozetřeme,“ vysvětluje Martina Košťálová.
Existuje opravdu účinný způsob, jak předcházet ochabování pleti?
„K typickým příznakům stárnutí patří i ztráta pružnosti a pevnosti pleti, která souvisí s postupným snižováním produkce kolagenu a kyseliny hyaluronové v kůži. Velkou pomocí jsou v tomto případě krémy obsahující peptidy. Například peptid SNAP8, který stimuluje vlastní tvorbu a syntézu kolagenu a pomáhá zlepšit pevnost a elasticitu kůže, je dokonce považován za šetrnější alternativu aplikace botulotoxinu. Účinky krémů můžeme s ohledem na specifické nároky pleti navíc zesílit použitím některého vysoce koncentrovaného boosteru, který se nanáší jako první vrstva ještě pod krém,“ doporučuje Andrea Opletalová.
Dá se hovořit o nějakém úspěšném „hitu“, co se týče péče o zralou pleť?
„Celkový výraz tváře zaručeně rozzáří odpočaté oční okolí. Proto jsou současným hitem v péči o oční okolí liftingové hydrogelové polštářky pod oči. Obsahují ideálně se doplňující účinné látky, jako je například aloe vera, extrakt z ječmene, polysacharidy z červených řas, D-panthenol a kyselina hyaluronová, které dokážou velmi rychle vyhladit a vypnout pleť. Jejich aplikace je snadná. Podložky stačí sejmout z podkladové fólie a aplikovat pod oči. Pak je jemně přitiskneme a necháme působit 15 minut. Poté je odstraníme a přebytek séra lehce vmasírujeme až do úplného vstřebání. Osvěžující efekt polštářků bude ještě výraznější, pokud je necháte nachladit v lednici,“ radí Denisa Jasinská.