U lidí, kteří trpí potížemi dýchacího ústrojí, je nepostradatelným pomocníkem inhalátor. Aby plnil svou funkci a pacienti mohli získat plnohodnotnou léčbu, je potřeba správně inhalovat. Přes 50 % pacientů v ČR však užívá inhalátor špatným způsobem, jejich nemoci se tak nedostává potřebné léčby a můžou ji tím i negativně ovlivňovat.
Jedním z velmi častých dýchacích onemocnění, kdy lidé využívají léky podávané prostřednictvím inhalátoru, je astma. S tímto celosvětově známým onemocněním se potýká více než 14 % populace v Evropské unii, z toho přibližně 500 tisíc jich je v České republice diagnostikováno a dalších 250-300 tisíc o své nemoci zatím nic netuší. Obecně lze říct, že se jedná o chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se projevuje dušností, pískoty, pocitem tíže na hrudi a kašlem. Při léčbě astmatu lékaři předepisují tzv. udržovací léčbu, při které pacient pomocí inhalačního systému (inhalátoru) pravidelně vdechuje léčivo, a to pak působí přesně tam, kde je potřeba. Možná to zní jednoduše, ale přesto se lidé běžně dopouštějí chyb, které mají pak nemalý vliv na průběh jejich léčby. A s jakými chybami se můžeme při inhalování nejčastěji setkat?
- chyba: nevydechnutí před nádechem
První chybou, kterou lidé často dělají, je to, že zhluboka nevydechnou předtím, než užijí inhalátor. Proto před každým použitím inhalátoru vždy nejdříve plně vydechněte mimo inhalátor, co nejvíc to jde. Tím vytvoříte v plicích více místa pro následující hluboké vdechnutí léčivé látky z inhalátoru. Inhalovaný lék se tak lépe dostane do dýchacích cest a bude nejúčinnější.
- chyba: nezadržení dechu na doporučenou dobu
Ihned po hlubokém vdechnutí léku při inhalaci je rovněž důležité nezapomenout na následné zadržení dechu, a to nejméně po dobu 5 sekund. Dýchací cesty jsou v tento moment totiž v klidovém režimu, což dává léku více času usadit se v plicích a účinkovat. Ideální je zadržet dech na 5–10 sekund, ale pokud to není možné, snažte se vydržet tak dlouho, dokud se budete cítit pohodlně.
- chyba: vydechování do inhalačního systému
Další častou chybou bývá rovněž vydechování zpět do inhalátoru. Proto poté, co zadržíte dech nejméně na 5 sekund, aby se vám látka dostala do plic, vyjměte inhalátor z úst a vydechněte mimo něj.
- chyba: neobemknutí inhalátoru rty
Poslední chybou, kterou lidé dělají, je také to, že neobemknou inhalátor rty. Proto se vždy, než použijete inhalátor, ujistěte, že jsou vaše rty pevně sevřeny kolem náustku inhalátoru, aby dávka neunikla do prostoru, kde ztrácí na významu.