Jarní únava je projevem dlouhých zimních dní. Na naše tělo působí chlad, nedostatek slunce a denního světla. Zažíváme celkový útlum, a to fyzický i mentální, což vede ke komplexnímu oslabení organismu a únavě bez ohledu na množství spánku. Naší fyzické kondici paradoxně nepřidává ani postupné oteplování, kdy ranní teploty můžou být pod nulou, zatímco odpolední i nad 10 stupňů. Existuje však několik triků, jak jarní únavě předejít.
Jarní únava se neprojevuje jen fyzicky, ale také psychicky. Vyjma apatie, bolesti svalů, kloubů či hlavy často dochází k poruchám soustředění, nervozitě či náladovosti. Tyto stavy se mnohdy nedají zcela eliminovat, protože v zimních měsících jsme celkově oslabeni. Dá se jim však částečně přecházet, ať už udržováním dobré fyzické kondice, zdravějším stravováním nebo s pomocí vitaminových doplňků. V krajních případech můžeme naše celkové rozpoložení konzultovat také s psychologem, protože jarní únavu lze poměrně snadno zaměnit za počínající stádium deprese.
Doplňte energii
Pro doplnění energie jsou ideální například ovesné vločky, které mají antidepresivní účinky, zvyšují pozornost a napomáhají soustředění. Také různé druhy oříšků bohatých na bílkoviny, vitaminy, minerály a železo. Banány přispívají k okysličení krve, brokolice obsahuje spoustu vlákniny, kyseliny listové a zejména zvýšené množství vitaminu C. Na místo dezertu si dopřejte přírodně slazenou energetickou tyčinku nebo fresh juice z čerstvého ovoce či zeleniny.
Pozitivní doping
Některé vitaminy naše tělo není schopno samo vytvářet, proto si musíme pomoct jinou cestou –potravinovými doplňky. Například déčko, které je důležité právě v zimních měsících, protože podporuje přirozenou imunitu. Ne jinak tomu je u omega3 mastných kyselin a vitaminu C.
Zacvičte si
Před jarní únavou mají navrch ti, kteří sportují. Ostatní by měli rozhodně začít! Sport totiž posiluje nejen naši fyzickou, ale také psychickou stránku, přičemž pro vytvoření zdravého návyku stačí pouhý měsíc pravidelného tréninku. Poté si naše tělo navykne na přísun dopaminu a začne sport samo vyžadovat. Pohyb na čerstvém vzduchu navíc uvolní napětí, protože se nám rychleji okysličuje mozek. Fyzičku a imunitu lze však posílit i v sauně. Kombinací horka a chladu se zvyšuje tělesný tep, což má příznivý efekt na fyzickou kondici. Pocením se tělo navíc zbavuje nebezpečných toxinů.