Na podzim a v zimě ubývá množství slunečních paprsků, které jsou přirozeným zdrojem potřebného vitamínu D. Ten působí preventivně proti nemocem, podporuje zdraví kostí a zlepšuje psychickou kondici.
Jestliže chcete posílit tvorbu tohoto vitamínu, řešením může být návštěva solária. Před jeho návštěvou byste však měli dodržovat určitá pravidla, aby opalování proběhlo bezpečně a v pořádku.
Před návštěvou solária se nesprchujte
Než vyrazíte do solária, měli byste vědět, že není dobré se minimálně hodinu před jeho návštěvou sprchovat. „Voda smyje z kůže ochranný film a pokožka je pak více citlivá. Sprchovat byste se neměli ani několik hodin po opalování. Nechcete-li přerušit proces pigmentace, vyčkejte se sprchou alespoň tři hodiny,“ upozorňuje Petra Ludvíková, manažerka Solária Fitness BBC Park Hostivař. Během opalování nezapomínejte používat ochranné brýle. Ultrafialové paprsky totiž pronikají i skrz zavřená víčka a mohou nepříjemně podráždit vaše oči.
Odličte se a chraňte speciální kosmetikou
Před opalováním se důkladně odličte a nepoužívejte parfém. Mohly by vám po něm naskákat nehezké pigmentové skvrny. Důležité je také odložit veškeré šperky, které máte na sobě. „Nezapomeňte se natřít kosmetikou speciálně určenou do solárií. Ta urychlí pigmentaci, hydratuje a navíc krásně provoní vaší pokožku. Nikdy na sebe neaplikujte krémy určené na klasické opalování,“ doporučuje Petra Ludvíková, manažerka Solária Fitness BBC Park Hostivař.
Pro koho není solárium vhodné
Pokud jste fototyp č. 1 (lidé s velmi světlou pokožkou), není pro vás solárium vůbec vhodné. Zkuste proto použít raději kvalitní samoopalovací krémy. Kosmetika do solária totiž neobsahuje potřebnou UV ochranu, lidem s velmi světlou a citlivou pokožkou hrozí možnost spálení. Užíváte-li léky, poraďte se o návštěvě solária svým lékařem. Léky totiž mohou v kombinaci s ultrafialovými paprsky způsobit alergickou reakci. Pro všechny pak platí, že pro pokožku není zdravé, když budete navštěvovat solárium častěji než desetkrát do měsíce.