S příchodem jara se kromě příjemného počasí a probouzející se přírody můžeme setkat i s nepříjemnými jevy, jako jsou například alergie na pyl, které nám dokáží znepříjemnit život. Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na vnější látky, které se kolem nás běžně vyskytují a na které zdravý jedinec nereaguje. Mezi její nejčastější projevy patří vodnatá rýma, ucpaný nos, kýchání, pálení v nose, zarudlé oči, pálení v očích, bolest hlavy, ekzém, vyrážka či celková únava.
Projevit se může kdykoli během života a pokud ji neléčíme, může se rozšiřovat na dříve neproblematické alergeny a jejich křížení. Pokud vás uvedené příznaky začnou trápit, je důležité začít je řešit. Jak na to, vám poradí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.
Pokud vám alergie nedá spát, je třeba s ní bojovat. Důležité je budovat si imunitu a starat se především o játra, která jsou důležitým detoxikačním orgánem. „Imunitní systém je ve své podstatě něco jako bojová jednotka, která se stará o naše zdraví. Funguje naprosto bez našeho vědomí a pracuje na tom, abychom se vyhnuli různým onemocněním,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „Imunitní systém musí být v rovnováze. Pokud dojde k jejímu narušení, můžou nastat dva stavy – snížení funkce imunitního systému (tzv. imunodeficience), kdy je organismus náchylnější k onemocněním, nebo nadměrná reakce imunitního systému, kam patří alergie a autoimunitní onemocnění. V případě alergií se jedná o nadměrnou imunitní reakci, kdy naše tělo reaguje na běžné látky, které se kolem nás nacházejí a na které zdravý jedinec nereaguje. Může to být například pyl, prach, peří, srst zvířat, některé potraviny a léky. V případě autoimunitních onemocnění se imunitní systém dokonce obrací proti vlastním orgánům a tkáním,“ doplňuje PharmDr. Ivana Lánová.
Jak alergikovi ulehčit sezonu
Alergik by se měl co nejvíce vyhýbat prostředí, které mu způsobuje alergické problémy a pokusit se alergen izolovat. V případě všudypřítomného pylu je to nicméně těžké, protože se drobná zrnka dostanou oknem až k nám domů. Tomu je třeba přizpůsobit i větrání domácnosti. „V období „našeho“ alergenu je vhodné nespat v místnosti s otevřeným oknem a vnitřní prostory větrat zejména brzy ráno, anebo po dešti. Nejhorší volba pro větrání či pobyt venku je suché a větrné počasí,“ vysvětluje Ivana Lánová. „Pyl si často přinášíme domů na oblečení. Po příchodu domů by se měl alergik ihned osprchovat, umýt si vlasy a převléct se do čistého oblečení. Oblečení, ve kterém byl venku, by neměl nechávat v místnosti, ve které spí.“
Pokud se s alergií setkáváte poprvé, můžete být zaskočeni i jejími „vedlejšími projevy“. „V době kvetení trav a stromů se alergik trpící sennou rýmou může setkat i s projevy tzv. zkřížené alergie. Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti alergenů. Nejčastější zkřížená alergie je mezi potravinami a pylem, kterou trpí ve střední Evropě až 50 % alergiků na pyl. Například alergie na pyl břízy a lísky může být zkřížená s alergií na jablka, hrušky, kořenovou zeleninu. Orální alergický syndrom (což je alergická reakce projevující se v ústní dutině) způsobí, že v pylové sezoně tento alergik nemůže jíst téměř žádné čerstvé ovoce. Při pokusu o jeho konzumaci se okamžitě dostaví svědění v ústech a v krku, zarudnutí a mírný otok jazyka a patra,“ vysvětluje Lánová. Důležité je tedy pozorovat reakce našeho těla a naslouchat jim. V pylové sezoně je třeba omezit aktivitu venku. „Pokud si nejste jistí, zda se jedná o projevy alergie, poraďte se se svým lékařem, anebo využijte konzultace s lékárníkem,“ doporučuje Lánová.
Jak zmírnit alergickou reakci
„Alergiky trápí zejména nateklé sliznice, podráždění kůže a bolesti hlavy. Na alergické obtíže se používají tzv. antihistaminika, která se vyrábějí ve formě tablet, očních kapek a nosních sprejů,“ popisuje odbornice. Do oken je pro eliminaci kontaktu s pylem možné zabudovat protipylové sítě. Na bolest hlavy pomáhají například studené obklady. „V bytě lze umístit i čističky vzduchu, které dokáží ze vzduchu odfiltrovat pylová zrna.“
Dejte na rady odborníka
V případě, že se objeví příznaky jako vodnatá rýma, kýchání, pálení očí, zarudlé oči, vyrážka, měli bychom si zajít k lékaři, který pomocí alergologického vyšetření alergii potvrdí nebo vyvrátí a doporučí medikaci. „Pokud máte alergii pod kontrolou, není se čeho obávat. Ale pokud se i přes užívání doporučené medikace váš stav zhoršuje, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Projevy různých alergií není dobré podceňovat, mohou se rozvinout i v závažnější onemocnění,“ doplňuje Lánová.